Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda
Copyright: Marco Heyda

Hub Kerkrade brengt cultuurinstanties en inwoners samen

12 december 2017, 13:50
Gemeente Kerkrade wilde een nieuw ontwerp voor het bibliotheek- en theatergebouw, dat ook andere culturele partners moest huisvesten. Architect Aat Vos en Mars Interieurarchitecten braken letterlijk scheidingswanden weg en creëerden een publieke ruimte die fungeert als huiskamer van de stad.

De eerste theatervoorstelling in Theater Kerkrade, die onlangs werd gespeeld, betekende de start van Hub Kerkrade. Het gerevitaliseerde gebouw omvat 5.000 m2 en zal gefaseerd verder in gebruik worden genomen door de andere culturele partners, waaronder het culturele middenveld, de Muziekschool en de Bibliotheek Kerkrade.

Hub Kerkrade maakt deel uit van een omvangrijkere opwaardering van het stadshart. De gemeente wilde een ontwerp voor het gehele gebouw, waarin de diverse culturele instelling onderdak moesten vinden zonder dat het een ‘cultureel bedrijfsverzamelgebouw’ zou worden. De publieke programma's moesten samensmelten

Multifunctionele verblijfsplek
In het oorspronkelijke ontwerp gebruikte de bibliotheek de helft van het pand; een wand scheidde dit programma van het theater. Om een synergie tussen de verschillende gebouwgebruikers te creëren, hebben Vos en Mars Interieurarchitecten de muren letterlijk doorgebroken.

De royale en lichte ruimte die zo ontstond fungeert als gedeelde en multifunctionele verblijfsruimte. Ze is niet alleen foyer, maar ook een plek waar inwoners van Kerkrade welkom zijn om te werken, studeren of af te spreken. Om te zorgen dat dat iedereen zich er thuis voelt en de plek relevant is voor de omgeving “draait alles hier om ervaringen, herinneringen, belevenissen”, zegt Vos.

In het hart van de entreeruimte zijn een informatiebalie, garderobe en een vergaderzaal opgenomen. Blikvanger in de nieuwe foyer is de theatertrap met gemêleerd roze loper. De trap is aan beide zijden afgewerkt met blauwstaal en voorzien van een balustrade. Onder de trap is een intieme zit- en leesplek gecreëerd.

Knipoog
Basis voor het volledige interieur van Hub Kerkrade is het bestaande robuuste betoncasco, dat zichtbaar is gemaakt. De industriële uitstraling is een knipoog naar het mijnverleden van de regio, aldus Vos en Mars Interieurarchitecten. Dit geldt ook voor andere rauwe elementen die zijn toegepast, zoals stevige houten balken en het koper en de ruwe baksteen achterwand van de bar.

De ruimte is voorzien van een aantal ‘specials’, die op verschillende wijzen een verbinding leggen met het verleden van Kerkrade. Zo zijn er bijvoorbeeld de op maat gemaakte leescabines, geïnspireerd op de oude mijnliften. Verder is er een oude transportauto die dienst doet als ‘makerspace’ en een serviceauto waar de bezoeker koffie kan drinken.

De theaterzaal, met 630 stoelen, is gerenoveerd. Er is nieuwe vloerbedekking geplaats en de stoelen zijn opnieuw gestoffeerd in twee tinten antraciet, voorin een lichte tint en donkerder achterin de zaal. De verlichting is vervangen door leds. De uplights met sterk gerichte bundels accentueren de verticale verdeling van de zijmuren. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Brede toekenning van monumentenstatus op ENCI-terrein Maastricht

Gisteren, 17:08

Bestemmingsplan Rijnhaven Rotterdam definitief

Gisteren, 15:08

Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten

Gisteren, 12:30

MVRDV en Zecc Architecten transformeren Heerlense kerk tot stadsbad

Gisteren, 11:07

Emma Scholten benoemd tot partner bij Powerhouse Company

Gisteren, 16:12

Corporaties: huurbevriezing bedreigt bouw tienduizenden huizen

Gisteren, 09:11

Huurders kunnen uit minder huizen kiezen, ook in middensegment

16 april, 9:11

Minder geloof in afhandeling aardbevingsschade onder dit kabinet

15 april, 4:20

Joost Wetzel benoemd tot associate bij Mei architects and planners

15 april, 11:15

Engie: groen gas nodig want warmtenet werkt niet voor veel huizen

14 april, 1:23
Robert MuisRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan