Copyright: Roger Veringmeier (CC0, via Wikimedia Commons)

Wie redt de 'Muur van Mussert'

7 november 2017, 17:51
Eigenaar Roderick Zoons van camping De Goudsberg in Lunteren heeft bij de gemeente Ede gemeld dat hij van plan is de 'Muur van Mussert', die op zijn grond staat, te slopen. Ede en het Rijk wijzen naar elkaar om de ‘Muur van Mussert' van de sloophamer te redden.

De gemeente vindt dat het Rijk moet beslissen of het besmette erfgoed de status van rijksmonument krijgt. Echter, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed is nog niet klaar met zijn onderzoek en wijst erop dat Ede sloop van de muur voorlopig kan afwenden door die aan te wijzen als gemeentelijk monument.

Zoons heeft bij de gemeente Ede gemeld dat hij van plan is de 'Muur van Mussert' op zijn terrein te slopen. De gemeente zegt daar weinig aan te kunnen doen, aangezien de muur op particulier terrein staat. “Het wachten is op het Rijk, dat de muur nog steeds niet als monument heeft aangewezen.”

De Goudsberg was tussen 1936 en 1945 een nationaalsocialistisch complex, waar NSB-leider Anton Mussert zijn redevoeringen hield. De NSB was een Nederlandse politieke partij die in de Tweede Wereldoorlog collaboreerde met de Duitse bezetter. Vele duizenden NSB-leden kwamen jaarlijks op tweede pinksterdag bij elkaar in Lunteren.

Van het complex is nu alleen nog een stuk muur en een deel van het amfitheater over, die in slechte staat verkeren. In 2015 is al een monumentenstatus aangevraagd, maar de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed stelt een definitief besluit steeds uit. Recent liet de dienst weten te willen wachten op de uitkomst van een verkenning naar het herdenkingserfgoed in heel Nederland.

Camping De Goudsberg moet van gemeente en provincie Gelderland opgeknapt worden. Eigenaar Zoons zegt daar wel aan mee te willen werken, maar de forse muur staat zijn vernieuwingsplannen in de weg. Daarom wil hij het gevaarte slopen. Voordat hij daaraan mag beginnen, moet hij nog wel een asbestonderzoek laten doen, zegt Omgevingsdienst De Vallei, die toeziet op de milieuwetgeving in Ede.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bouw eerste permanente gebouw Francis Kéré in Europa gestart

3 uur geleden

Appartementengebouw op plek oude basisscholen in Mijdrecht

Vandaag, 10:54

Aldo Trim aangesteld als nieuwe hoofdarchitect bij MoederscheimMoonen Architects

Vandaag, 09:21

Wenink Holtkamp Architecten borduurt met Villa R voort op context

Gisteren, 15:30

Geschiedenis en betekenis Het Scheepvaarthuis belicht in boek

2 uur geleden

Brabant wijzigt stikstofbeleid: boer aan zet voor minder uitstoot

Vandaag, 13:17

Klimaatorganisatie VN ziet meeste landen dralen

Gisteren, 14:21

Nederland wil groene waterstof uit India importeren

Gisteren, 10:34

Bonden waarschuwen: schijnzelfstandigen bij renovatie Binnenhof

27 oktober, 2:49

Aantal verkochte huizen gestegen tot hoogste punt sinds corona

27 oktober, 10:20
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan