Copyright: Nynke Rixt Jukema ( Maayke de Ridder)
Copyright: Maayke de Ridder
Copyright: Maayke de Ridder

Zomerserie (1): ruimte voor... dahlia's

23 juli 2015, 14:52
De zomer biedt ontwerpers de kans om even te ontsnappen aan hun dagelijkse beslommeringen. Waar de een op vakantie gaat, neemt de ander de tijd om zich te wijden aan een andere passie. In onze nieuwe zomerserie laten we architecten aan het woord, die hun tijd besteden aan iets bijzonders. Architect Nynke Rixt Jukema (NRJ Architectuur) verricht de aftrap.

Tekst Nynke Rixt Jukema

De zomer is voor mij de tijd om te genieten van de tuin en vooral de dahlia’s. Want alsof ze er op gewacht hebben, juist nu beginnen ze te bloeien. Deze bloemen moeten goed gesnoeid worden, want er geldt letterlijk: snoeien is bloeien.

Het leuke van het houden van dahlia’s is dat de gesnoeide exemplaren leuk zijn om weg te geven. Zo heb ik elke dag wel een reden om familie, vrienden en buren blij te maken met een kleine kleurexplosie. Misschien is dit wel in tegenspraak met het imago van een architect, die vaak kiest voor zwart-wit of grijs, maar op deze manier kan kleur toch positief bijdragen aan je omgeving.

Tijdens mijn werk gaat het kiezen van kleuren vaak ook met het verstand. Dan denk ik over wat ik met een bepaalde kleur vertellen wil, of welke associatie een kleur oproept. In mijn vakantie maak ik boeketten zonder er over na te denken. Wild, compleet ongeordend en vooral kleurrijk.

Mexico
Het meeste werk van dahlia’s houden zit hem in het feit dat de bloemen oorspronkelijk uit Mexico komen en daardoor gevoelig zijn voor vorst. Ieder jaar moet ik ze voor de eerste vorst uit de grond halen en ze er in het voorjaar na de laatste vorst er weer in zetten.

Ondanks de hectiek op het bureau ben ik mij op deze manier toch bewust van de seizoenen. Ik zit met mijn bureau in een voormalig directievertrek in de oude gevangenis in de binnenstad van Leeuwarden. De paar bomen op de voormalige luchtplaats doen dapper hun best om deze bijzondere plek wat te vergroenen, maar de inspiratie voor mijn werk vind ik meer buiten de stad en in mijn tuin.

Van huis uit heb ik de traditie van het dahlia houden mee gekregen. Mijn grootouders en ouders hielden en houden ze. Sommige knollen zijn dan ook al generaties oud. We geven ze namen van de mensen waar ze vandaan komen. Het is altijd weer afwachten of een soort/kleur het ‘doet’ in mijn grond. Een dahlia is wat dat betreft best omgevingsbewust.

Nina Simone
Sinds twee jaar bloeit er een hele bijzondere, diep donker rode, bijna zwarte dahlia in mijn tuin. Ze is sterk maar ook erg eigenzinnig. Ze geeft de andere dahlia’s diepte en versterkt hun kleur. Ik heb haar Nina Simone genoemd, naar mijn favoriete zangeres.

Naast de dahlia’s heb ik zeventien kippen, is er een boomgaard en verbouw ik groenten. Denken doe je immers niet alleen met je hoofd maar ook met je handen. Na het werk even in de tuin met de handen werken maakt de geest vrij voor nieuwe inspiratie.

Aan welke bijzondere passie of activiteit kom jij als ontwerper in zomermaanden toe? Laat het ons weten! Stuur dan uiterlijk 7 augustus een e-mail met jouw contactgegevens naar redactie@architectenweb.nl, dan nemen we zo spoedig mogelijk contact met je op

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Deel Hofvijver in Den Haag drooggelegd voor werk aan Binnenhof

17 januari, 10:50

Nieuw beeldkwaliteitsplan voor winkelcentrum Amstelveen door Rijnboutt

16 januari, 4:50

€ 22 miljoen voor versneld renoveren en verduurzamen van ruim 4.000 woningen

16 januari, 12:14

Ramon Gianotten en Rienk Klaassen benoemd tot partner bij ZZDP Architecten

16 januari, 9:03

Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net

17 januari, 11:54

Huurders hebben opnieuw minder keus uit nog krapper huuraanbod

17 januari, 9:39

Provincie Utrecht wijst plekken aan voor windturbines; gemeenten niet blij

16 januari, 1:51

Keijzer pleit in Brussel voor versoepelen regels bij woningnood

16 januari, 11:00

1.400 kilometer dijk moet versterkt

16 januari, 10:10

ING Research: toename woningverkopen en iets hogere prijzen

15 januari, 12:05
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan