Copyright: Arjen Veldt
Copyright: Arjen Veldt
Copyright: Arjen Veldt
Copyright: Arjen Veldt
Copyright: Arjen Veldt
Copyright: Braaksma & Roos Architectenbureau
Copyright: Braaksma & Roos Architectenbureau
Copyright: Braaksma & Roos Architectenbureau

Panorama Mesdag gerestaureerd en uitgebreid

2 april 2015, 11:51
Het museum Panorama Mesdag in Den Haag is afgelopen weekeinde geopend na een intensieve restauratie en uitbreiding. Braaksma & Roos Architectenbureau heeft gedurende vier jaar aan het project gewerkt.

Het gebouw verkeerde voor de werkzaamheden in zeer slechte staat van onderhoud. Ook voldeed het niet aan de wensen en eisen van een hedendaags museum, zo geeft Braaksma & Roos Architectenbureau aan.

De museumorganisatie had behoefte aan een betere logistiek van en naar het cirkelvormige schilderij van Hendrik Willem Mesdag. Daarnaast was een uitbreiding van de ruimte nodig voor het onderbrengen van horeca, een museumwinkel en vergaderzalen. Tot slot was vernieuwing van de klimaatinstallaties nodig.

Het Panorama Mesdag is, zo stelt het architectenbureau, altijd een verborgen parel in Den Haag geweest. Vanaf de straat ligt het ronde gebouw dat het schilderij herbergt uit het zicht, verborgen achter wat een negentiende-eeuws woonhuis lijkt. Het uitgangspunt van Braaksma & Roos bij de restauratie en uitbreiding was om dit aspect te behouden.

Nieuwe route
Een belangrijke verandering is de nieuwe museale route die het architectenbureau heeft gerealiseerd. Voorheen werd de bezoeker in een rechte lijn van de ingang via geschakelde museumzalen naar de rotonde geloodst en via dezelfde weg terug. In het nieuwe ontwerp zijn de in- en uitgaande bezoekersstromen gescheiden, wat opstoppingen bij doorgangen minimaliseert.

Wel is de monumentale aanloop naar het Panorama behouden. Dit is van belang voor de illusionistische werking van het cirkelvormige schilderij met gearrangeerde voorgrond.

Uitbreiding ruimte
Het concept voor de verbouwing en modernisering kon worden uitgewerkt dankzij de aankoop van het buurpand met aangrenzende binnentuin. Het voormalige kantoorpand en de tuin onderdeel van de nieuwe route geworden, met de toevoeging van een nieuwe museumzaal, een café, een ontvangstruimte met receptie en een museumwinkel.

Boven een deel van het nieuwe museumcafé is een glazen kap aangebracht. Hierdoor is een zeer lichte ruimte gecreëerd; bovendien heeft de bezoeker nu vanuit het gebouw zicht op de monumentale rotonde, wat voorheen niet het geval was.

De bezoeker van het museum wandelt nu via de gerestaureerde museumzalen met de collectie van Mesdag naar het Panorama. Daarna loopt hij via de expositieruimten in het nieuwe gedeelte van het museum terug; het museumcafé en de museumwinkel sluiten de route af.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Serpentine Pavilion 2025 van Marina Tabassum opent op 6 juni

Gisteren, 15:51

Gerenoveerde Klimatenkas Hortus Botanicus Amsterdam opengesteld voor publiek

Gisteren, 11:15

Ruim zestig architectenbureaus ondertekenen commitment biobased bouwen

Gisteren, 10:26

Een wit interieur met spijlen en vloeiende lijnen

2 juni, 3:10

WRK architecten benoemt Matteo Bettoni tot associate architect

Gisteren, 17:15

Mona Keijzer trekt huurbevriezing in

Gisteren, 16:25

Rotterdam zet definitieve stap voor behoud Landtong Rozenburg als groene omgeving

Gisteren, 11:21

Investeerders kopen duurdere woningen door nieuwe regels

28 mei, 2:03

DOEN Participaties en Fair Capital Impact Fund investeren in CrowdBuilding

28 mei, 12:00

Stefan Kolen nieuwe directeur Heembouw Architecten

27 mei, 4:14
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan