'Brede zorgcentra kunnen wijkfunctie vervullen'

25 februari 2013, 9:33
Brede woonzorgcentra kunnen een centrale functie vervullen in de wijk. Zo zouden bezuinigingen op dagbesteding voor ouderen deels kunnen worden opgevangen als bijvoorbeeld verenigingen een tegenprestatie leveren voor het gebruik van voorzieningen in het woon-zorgcentrum.

Dat idee oppert de Ouderenombudsman Jan Romme, nu deze centra zoekende zijn naar een nieuwe identiteit. "We gaan van een verzorgingsstaat naar een participatiestaat. Daarin past het idee dat mensen veel meer met elkaar en voor elkaar doen. Dat kan dus ook bij woon-zorginstellingen, die voor de directe omgeving alleen maar aantrekkelijker worden’’, licht Romme toe. "In sommige zorgcentra kun je à la carte eten. Heerlijk. Ik ken er zelfs één waar een bruine kroeg in is gevestigd. Daar komen mensen uit de buurt gewoon hun pilsje halen.’’ Romme wil maar aangeven dat er tal van mogelijkheden zijn om zorgcentra ook daadwerkelijk die buurtfunctie te geven.

Uitdagingen
Het Nationaal Ouderenfonds, waarvan de Ouderenombudsman een dienst is, heeft onder vijftig woonzorginstellingen onderzoek gedaan naar onder meer de toekomst van deze centra. Daaruit is duidelijk geworden dat ze veel uitdagingen zien, onder andere in het aantrekken van nieuw publiek uit de directe omgeving. Volgens Romme zijn veel ouderen en vooral vijfenzeventigplussers de weg kwijt. "Ze weten niet meer waar ze staan. Ze moeten steeds meer zelf regelen en dat in het digitale tijdperk. Ondertussen verandert er steeds meer door allerlei kabinetsmaatregelen."
"Er wordt geregeerd naar de waan van de dag, lijkt het wel. Het ene moment moeten ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen, maar als er dan fors wordt bezuinigd op de dagbesteding voor ouderen en de thuiszorg, wordt dat wel heel moeilijk.’’

Te zwaar
De Ouderenombudsman merkt in zijn contacten met de politieke partijen in de Tweede Kamer dat ook daar langzaam het besef ontstaat dat ouderen op allerlei manieren te zwaar worden getroffen. Tegelijkertijd weet hij dat het niet helpt om met ouderen mee te huilen; dat het beter is oplossingen aan te reiken. Daarom is hij op zoek naar meer ideeën die zaken voor ouderen kunnen verlichten: "De realiteit van vandaag is niet de realiteit van morgen. Dat moeten we ons realiseren.’’


Bron: ANP

Trefwoorden

zorg woonzorg ouderen

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Proeftuin Cajanus van team met HBB groep en FARO wint tender in Haarlem

3 uur geleden

Rotterdam gestart met metamorfose Hofplein naar groen stadsplein

Vandaag, 13:01

Verlaten kade achter Schiehavenhallen vormt festivalhart Rotterdam Architectuur Maand

Vandaag, 11:10

Hilversumse Architectuurprijs voor projecten van Monadnock en De Koning Architecten

Vandaag, 10:15

Minder geloof in afhandeling aardbevingsschade onder dit kabinet

2 uur geleden

Joost Wetzel benoemd tot associate bij Mei architects and planners

Vandaag, 11:15

Engie: groen gas nodig want warmtenet werkt niet voor veel huizen

Gisteren, 13:23

Brabant verkent mogelijke locaties kleine kerncentrales

Gisteren, 09:22

Keijzer wil soepeler huurregels om hogere huren mogelijk te maken

10 april, 5:51

Nieuw ziekenhuis Roosendaal mag er komen, met aanpassingen

9 april, 4:54
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan