Copyright: en OMA
Copyright: en OMA

OMA ontwerpt bibliotheek Caen

10 september 2010, 15:42
OMA heeft de prijsvraag gewonnen voor een nieuwe bibliotheek in Caen, Frankrijk. Het 12.000 m2 nieuwe gebouw ligt aan de rand van de stad in een nieuw te ontwikkelen stadsdeel. OMA’s ontwerp werd gekozen uit vijf inzendingen van internationaal gerenommeerde architectenbureaus en wordt het eerste culturele project van OMA dat in Frankrijk wordt gerealiseerd.

De locatie voor de nieuwe bibliotheek, de Bibliothèque Multimédia à Vocation Régionale (BMVR), is het schiereiland Pointe de la Presqu’île, aan het kanaal Bassin Saint-Pierre in het centrum van Caen.

Bepalend voor het ontwerp zijn twee spaken die elkaar kruisen. De uiteinden van deze spaken zijn gericht op vier herkenningspunten in Caen: de abdijkerken Abbaye-aux-Dames in het noorden en de Abbaye-aux-Hommes in het oosten, het hoofdstation in het zuiden en een nieuw te ontwikkelen stadsdeel in het westen.

Op de kruising komen vier hoofdafdelingen van de bibliotheek samen: geesteswetenschappen, natuurwetenschappen, literatuur en de kunsten. Het snijpunt bestaat uit twee grote langwerpige leeszalen die door enorme horizontale raampartijen uitzicht op de omgeving bieden.

Het ontwerp voldoet aan de meest strenge eisen op het gebied van duurzaamheid, door het maximaal benutten van daglicht in ondiepe ruimten, zegt OMA.

OMA heeft een ruime ervaring in het ontwerpen en bouwen van bibliotheken. In 2004 voltooide OMA de befaamde Seattle Central Library. Op dit moment werkt OMA aan de Education City Library in Qatar. Voor Parijs heeft OMA drie voorstellen gedaan voor bibliotheken: de Très Grande Bibliothèque de France in 1989 en twee gebouwen voor de Bibliothèque van Jussieu in 1992.

In Frankrijk heeft OMA een aantal projecten ontworpen waaronder het voorstel voor Parc de la Villette in Parijs in 1982, en diverse masterplannen en studies voor het zakencentrum La Défense. In 1994 voltooide OMA het 70 hectare masterplan Euralille en congrescentrum Lille Grand Palais, dat tevens een knooppunt is voor hogesnelheidstreinen.

OMA heeft ook twee privéhuizen in Frankrijk voltooid: Villa dall'Ava in Parijs (1991) en Maison à Bordeaux (1998), dat drie jaar na oplevering tot “monument historique” werd benoemd. Het bureau zette in de tentoonstelling Preservation overigens zelf vraagtekens bij deze monumentverklaring.

Andere nieuwsberichten

MIX architectuur ontwerpt blok met woningen en supermarkten in Crooswijk

Vandaag, 13:00

Winnaars prijsvraag Europan 17 bekend

Vandaag, 12:08

Koschuch Architects ontwerpt woontoren in Haarlem Schalkwijk

Vandaag, 09:48

Veel zeggenschap voor bewoners ARC Rokkeveen bij ontwerp eigen woning

Gisteren, 13:59

Resultaten ontwerpmanifestatie Bouw Anders gebundeld in boek

3 uur geleden

IMF-bewindvoerder: landen denken heel verschillend over klimaat

Vandaag, 10:14

Zuid-Holland: deadline landelijk gebied niet haalbaar, Rijk moet bewegen

Vandaag, 09:08

Waterbeheerders gaan drinkwater maken van gezuiverd rioolwater

Gisteren, 14:34

Gemeenten lopen achter bij huisvesten statushouders

Gisteren, 11:49

750 jaar Amsterdam wordt in 2025 gevierd op autoloze A10

Gisteren, 09:32
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan