'Prijsdruk gevaar voor veiligheid bouw'

17 augustus 2010, 14:00
De constructieve veiligheid in Nederland loopt gevaar. Honoraria staan zozeer onder druk dat constructeurs vaak minder werkzaamheden doen dan eigenlijk verantwoord is. Dat zegt constructeur ir. Remko Wiltjer van IMd deze maand in een kritisch artikel in vakblad Cement.

In het ontwerp- en bouwproces worden veel meer fouten gemaakt dan een jaar of twintig geleden, zo stelt Wiltjer van IMd Raadgevende Ingenieurs. Dat proces wordt versterkt door de recessie. “Honoraria staan extreem onder druk. De markt dwingt ingenieurs om hun diensten tegen steeds lagere honoraria aan te bieden. Maar een bodemprijs moet uit de lengte of uit de breedte komen. Constructeurs bieden noodgedwongen minder werkzaamheden aan – minder in ieder geval dan goed is voor het project.”

Volgens Wiltjer worden cruciale taken en verantwoordelijkheden steeds vaker doorgeschoven naar uitvoerende partijen en toeleveranciers; partijen voor wie die werkzaamheden geen kerntaak zijn. “Vaak is na gunning van het project niet precies duidelijk wie nu precies waarvoor verantwoordelijk is. Cruciale zaken vallen zo tussen wal en schip. Uiteindelijk betalen opdrachtgevers de rekening voor de fouten die daarvan het gevolg zijn.”

“Problemen door miscommunicatie kosten een veelvoud van wat is ‘bespaard’ op het constructeurhonorarium. Dat is grofweg 1 procent van de bouwkosten. Een reductie van 10 procent daarop bespaart de opdrachtgever 1 promille. Maar dat staat in geen verhouding tot de kosten voor second opinions, plantoetsingen, herstelwerkzaamheden, schadeclaims en zelfs juridische procedures.”

Wiltjer roept vakgenoten op te stoppen met het uitkleden van hun vak en vooral de toegevoegde waarde ervan onder de aandacht te brengen. “Een goede draagconstructie is eenvoudig te bouwen, gebruikt zo min mogelijk materiaal en bespaart flink op de bouwkosten. Zo’n slim ontwerp is al snel 20% goedkoper dan een niet-slim ontwerp. Bij nieuwbouw is dat een besparing van zo’n 5% op de bouwkosten. Bij renovatie kan het zelfs oplopen tot 15%.”

“Opdrachtgevers hebben recht op een scherpe prijs, maar ook op voldoende kwaliteit en aandacht en soepele communicatie, een goede werksfeer, geen schade, claims en ruzie. Laat iedere partij doen waar hij goed in is. En laat daarvoor een eerlijke prijs betalen. Uiteindelijk levert dat meer kwaliteit op tegen lagere kosten. Aan constructeurs de taak om dat niet alleen te zeggen, maar ook te bewijzen.”

Dindagmiddag gaf Remko Wiltjer een interview over de gevolgen van de prijsdruk op constructeurshonoraria met BNR Nieuwsradio.

Klik hier om het interview te beluisteren.

Bron: IMd Raadgevende Ingenieurs

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Masterplan Haveland van team BURA aangenomen door gemeenteraad Rheden

2 mei, 10:00

Rijksmonumentale grachtenpanden getransformeerd tot eersteklas kantoorruimte

1 mei, 4:18

Nominaties Geert Bekaert-prijs voor architectuurkritiek bekend

1 mei, 2:11

Powerhouse Company maakt plan voor terrein rond voormalig kantoor Centraal Beheer

1 mei, 9:40

College Rotterdam stelt gebiedsambitiedocument Hart van Overschie vast

2 mei, 11:00

Ondanks onzekerheid en dalend consmentenvertrouwen meer huizen verkocht

1 mei, 11:53

Jane Jacobs Society wil inzichten van invloedrijke publicist-activist hooghouden

1 mei, 11:12

55-plusser kiest voor woningverbetering door schaars huizenaanbod

30 april, 5:25

Tegenstanders van verbreding A27 staan achter uitspraak RvS

30 april, 2:04

Minister moet verbreden snelwegen Utrecht beter onderbouwen

30 april, 11:36
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan