Copyright: Het ontwerp voor het haveneiland (en Lievense)

Haveneiland op zee voor windmolenparken

19 februari 2010, 12:02
Om windmolenparken op zee te bouwen en onderhouden, kan het beste een haveneiland in de buurt van zo’n park worden aangelegd. Dat zorgt voor een veel hogere efficiëntie van het werk en voor minder elektriciteitsverlies. Dat bepleit de stichting Heden, die deze week is begonnen met de procedure voor de milieuvergunningen.

Een van de locaties waar het eiland aangelegd zou kunnen worden, ligt zo’n tachtig kilometer uit de kust tussen IJmuiden en Den Helder. “Als je telkens vanuit IJmuiden moet vertrekken, ben je twee tot 2,5 uur onderweg”, zegt Tjeerd van der Laag van ingenieursbureau Lievense, dat het eiland ontwierp.

“Het lijkt voor vertrek misschien mooi weer, maar eenmaal aangekomen kan dit geheel veranderd zijn en kun je niets meer doen. Het is dan veel handiger als je ter plaatse bent.”

“Het eiland is bedoeld om windmolens op te bouwen, maar is ook handig voor het onderhoud. Per jaar heeft een windmolen een tot anderhalve dag onderhoud nodig, bij duizend windmolens praat je over vijfhonderd mandagen”, zegt Van der Laag.

Het eiland herbergt onder meer een hotel voor het personeel, werkplaatsen voor de bouw en het onderhoud en een transformatorstation. Dit wordt ook wel het ‘stopcontact’ genoemd, omdat hier alle kabels van en naar de windmolens samenkomen en de elektriciteit wordt getransporteerd naar de aangesloten landen.

“We hebben allerlei varianten ontworpen en deze van 24 hectare leek ons het beste. Het is qua vorm afgestemd op de morfologie van de Noordzee”, zegt Van der Laag. Het eiland is omgeven door golfbrekers, die de aanwezige mensen weliswaar niet droog houden, maar wel beschermen. De havenmonding bevindt zich op een veilige plaats.

Lievense is samen met onder meer het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) en elektriciteitsnetbeheerder TenneT vertegenwoordigd in de stichting Heden (Haveneiland Duurzame Energie Noordzee).

Deze stichting pleit al geruime tijd voor de aanleg van het eiland, waarmee naar verwachting een investering van 800 miljoen tot 1 miljard euro gemoeid is. Er zijn naast de genoemde locatie nog twee plaatsen op het oog. Een ervan ligt ten noorden van de Waddenzee, de andere zo’n tweehonderd kilometer buiten de kust.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Meer foto's en video van Eurostar-terminal op Amsterdam Centraal

Gisteren, 13:27

De Nijs, LEVS en Lüning ontwikkelen biobased bouwmethodiek ‘Tim’ die houtbouw flexibel en betaalbaar moet maken

Gisteren, 11:30

HAL en Boskalis kopen Nederlandse activiteiten VolkerWessels

Gisteren, 10:00

BoschSlabbers wint ontwerpwedstrijd voor herinrichting Grote Markt in Hulst

3 juli, 5:23

Tweede Kamer draait bezuiniging Nationale Parken terug – natuurorganisaties reageren opgelucht

Gisteren, 11:30

Rapport: wereldwijd groeit aantal toeristische trips in komende tien jaar met bijna 50%

Gisteren, 10:30

TNO roept overheid op te investeren in hightechmegaclusters

Gisteren, 09:30

Stadsverwarming komt deels in handen overheid, Kamer akkoord

Gisteren, 08:30

Ontwikkeling van duurzame energie op land dreigt tot stilstand te komen

Gisteren, 07:30

Gelderland roept op tot snellere procedures voor vol stroomnet

2 juli, 9:42
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan