Voorkeur voor dokmodel Zuidas

28 januari 2010, 14:35
De Amsterdamse Zuidas moet toch volgens een zogenoemd dokmodel worden ontwikkeld. Hierbij komen de snelweg A10 en het spoor ondergronds. Dat is de voorkeur van de betrokken ministers Jacqueline Cramer (Ruimte) en Camiel Eurlings (Verkeer), bestuurders van de gemeente Amsterdam, de provincie en de Stadsregio, zo liet het ministerie van VROM donderdag weten.

Het betreft een van de drie varianten die voormalig topambtenaar en oud-ambassadeur in China, Dirk Jan van den Berg, eind vorig jaar heeft gepresenteerd. Hij kwam hiermee als alternatief voor het oorspronkelijke plan uit 2007 voor de ontwikkeling van de Zuidas.

Dat 2,1 miljard euro kostende plan ging eveneens uit van de ondergrondse aanleg van spoor en snelweg. Daarboven moesten kantoren en wegen komen.

Volgens een woordvoerster van de gemeente Amsterdam was het eerste model onder de grond smal en diep. Dit bracht hoge kosten en grote risico's met zich mee.

De nieuwe variant is goedkoper en doordat de weg en het spoor hier naast elkaar komen te liggen, is het dok ook minder diep. Ook is het mogelijk het project in delen uit te voeren, door bijvoorbeeld eerst de weg aan te leggen en pas later de rails. Hierdoor liggen minder gevaren op de loer, zowel financieel als in de uitvoering.

De andere twee opties die Van den Berg had bedacht, waren een model waarbij spoor en snelweg half onder de grond lagen en een waarbij ze helemaal bovengronds zouden komen te liggen.

Voorkeursbesluit
De betrokken partijen hebben grote waardering uitgesproken voor het werk van de topambtenaar. Ze willen nog dit jaar gezamenlijk een voorkeursbesluit nemen.

De ontwikkeling van de Zuidas wordt geplaagd door tegenslag. Na het afhaken van private financiers, vanwege de financiële risico's, speelde de kredietcrisis het Rijk en gemeente als initiatiefnemers parten.

Dit was dan ook een van de redenen waarom Van den Berg de opdracht kreeg op zoek te gaan naar alternatieven voor het oorspronkelijke plan.

Bron: ANP

Trefwoorden

dokmodel zuidas

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Huis Polderblik in De Realiteit Almere vernieuwd en verduurzaamd

1 uur geleden

Coalitieakkoord: geen tien nieuwe steden, wel miljarden voor betaalbare woningen

Vandaag, 10:43

Houten woonbuurt in bos bij Amersfoort opgeleverd

30 januari, 3:35

Atelier Kempe Thill introduceert rijtjeshuis in Zwitsers kloostercomplex

30 januari, 2:30

Kamermeerderheid wil Europese waterregels ‘versimpelen’

1 uur geleden

Groningen rekent op 'daadkracht' nieuw kabinet voor Lelylijn

4 uur geleden

Zuid-Holland pakt provinciale weg bij Alphen voor honderd miljoen aan

30 januari, 4:24

Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen

30 januari, 1:20

Woningcorporaties komen veel geld tekort, waarschuwt autoriteit

30 januari, 11:01

Makelaars: huuraanbod droogt op door verkoopgolf woningen

29 januari, 10:45
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan