Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Teammeeting in het park
Copyright: KCAP
Overleg op kantoor
Copyright: KCAP
KCAP-medewerkers Gaia en Alejandro vanuit Barcelona
Copyright: KCAP
Met het team in De Kuip
Copyright: KCAP
Summer drinks op afstand met KCAP's House Band
Copyright: KCAP
KCAP kan weer mensen op kantoor ontvangen
Copyright: KCAP
Architecten over twee jaar corona: KCAP
16 maart 2022, 14:30
Deze week is het precies twee jaar geleden dat het kabinet werkend Nederland opriep om zoveel mogelijk thuis te gaan werken vanwege het coronavirus. Architectenweb vroeg destijds aan verschillende architectenbureaus hoe zij hier vorm aan gaven en wat hun verwachtingen voor de toekomst waren. In een nieuwe serie vragen wij bureaus in hoeverre het thuiswerken onderdeel is geworden van hun bedrijfsvoering en wat voor gevolgen corona in bredere zin heeft gehad. In deel 3 een gesprek met Jeroen Dirckx van
KCAP
. “Het is belangrijk om goed de planning met de opdrachtgever af te stemmen, zodat we tijdig kunnen anticiperen op veranderingen.”
Twee jaar geleden gaf je aan
aan dat KCAP al vrij goed voorbereid was op thuiswerken. Hoe heeft zich dat in de afgelopen twee jaar ontwikkeld? Hebben jullie een goede balans kunnen vinden in thuiswerken en werken op kantoor? Verschilde dat ook per vestiging?
“Dat verschilde inderdaad per kantoor en in relatie tot de verschillende regelgeving per land. Zo hebben we in Rotterdam het advies van het RIVM opgevolgd om zo veel mogelijk thuis te werken. Al was het kantoor steeds open voor collega's die geen goede thuiswerksituatie hadden en voor essentiële vergaderingen. Daarbij hebben we ook een limiet gehanteerd op het aantal aanwezigen op kantoor en per vergadering, zodat de afstandsregels gerespecteerd konden worden. In Zürich en Shanghai is relatief meer op kantoor gewerkt en werden daarbij mondmaskers gedragen, maar deze bureaus zijn ook kleiner dan dat in Rotterdam, waardoor de kans op besmettingen kleiner is.”
Contact met opdrachtgevers, gebruikers en partijen als de aannemer zal ook niet altijd optimaal geweest zijn door alle maatregelen en lockdowns, zowel in Nederland als internationaal. Hebben jullie daar een modus voor kunnen vinden? Zo ja, is dat er een die in alle landen waar jullie werken bruikbaar is of verschilt hij per land?
“Het merendeel van de vergaderingen heeft online plaatsgevonden, maar ook fysiek overleg bleek incidenteel noodzakelijk, zowel intern als met externen. We hebben snel ervaren dat bijvoorbeeld ontwerpsessies effectiever zijn met de schetsrol en maquette op de tafel. Wel hebben we deze onderdelen van het ontwerpproces meer digitaal weten na te bootsen, door bijvoorbeeld digitale prikborden als MIRO te gebruiken. In relatie tot andere landen speelde reisbeperkingen ook een rol. Zo kunnen we in principe wel naar China reizen, maar is de twee weken verplichte quarantaine in een hotelkamer bij aankomst niet werkbaar.
Ook binnen Europa verschilde de uitbraken en lockdown regels per land en konden reizen niet plaatsvinden. Voor alle landen werkte wel het overleg online (met name Teams) en hebben alle betrokken partijen zich die software eigen gemaakt. Dat maakt het ook voor de toekomst gemakkelijker om processen te organiseren met een afwisseling van overleg op afstand en overleg ter plaatse.”
In maart 2020 heeft KCAP zijn medewerkers reizen naar andere landen verboden. Nu was vliegen tot dan normale business voor een internationaal opererend bureau. Hebben jullie (vlieg)reizen blijvend beperkt of is het toch wel noodzakelijk gebleken?
“Dat ligt iets genuanceerder. Ook hier hielden we de reisadviezen van het RIVM aan, maar konden internationale collega's uiteraard reizen naar familie in het buitenland. Bij terugkomst gold dan een periode van thuiswerken als quarantaine. Ook reizen naar België bleef toegestaan als het verblijf korter was dan 48 uur, dus binnen die restricties konden we daar nog heen voor vergaderingen en presentaties. Het aantal reizen is wel aanzienlijk minder geworden en we overwegen altijd de noodzakelijkheid van (vlieg)reizen, met name vanwege duurzaamheid.”
In Nederland liepen en lopen bouwprojecten vertraging op door corona en andere oorzaken zoals de stikstofproblematiek en een tekort aan bouwmateriaal en personeel. Hoe zat dat bij internationale projecten, hadden en hebben jullie daar ook te maken met vertraging? Hoe vangen jullie dat op als bureau? En hoe zien jullie de nabije toekomst als het gaat om voortgang van projecten?
“Bij complexe, grootschalige projecten zijn er vaak meerdere factoren die tot vertraging kunnen leiden, daar anticiperen we als bureau op. Naast bouwkosten is er ook vaak vertraging door bestuurlijke besluitvorming, vergunningstrajecten en besluitvorming binnen de opdrachtgever. Dat vindt meestal plaats nadat we een fase hebben afgerond en voordat de volgende fase aanvangt en is het daardoor al enigszins ingepland. Het is wel belangrijk om goed de planning met de opdrachtgever af te stemmen, zodat we tijdig kunnen anticiperen op veranderingen en ontwerpteams anders in te plannen. Dat is zeker een behoorlijke uitdaging, maar voor ons niet opmerkelijk anders dan vóór corona en we verwachten dat dat in de toekomst ook zo blijft. Bij internationale projecten loopt dat niet anders.”
Net toen we weer een beetje leken te kunnen gaan ademhalen na het recente afschalen van de coronamaatregelen, ontstond er een nieuwe alarmerende situatie door de oorlog in Oekraïne. KCAP heeft besloten zijn projecten in Rusland
af te bouwen naar nul
. Wat zijn daar de gevolgen van voor jullie bedrijfsvoering? En hoe denken jullie nu over de morele kant van werken in autocratische landen?
“We volgen met afschuw wat er nu gebeurt in Oekraïne en zijn begaan met de mensen die hier rechtstreeks of indirect door worden getroffen. We volgen de situatie op de voet en zijn al sinds de berichten over de Russische troepenopbouw aan de Oekraïense grens onze werkzaamheden in Rusland gaan reduceren, gezien het risico op een inval. Het stopzetten van de werkzaamheden is daardoor geen schok voor onze bedrijfsvoering. Collega's die werkten aan Russische projecten zijn op andere projecten ingepland.
Ook voor ons werk in China houden we de politieke situatie in het oog, daar zijn we erg kritisch over en we zijn selectief in het aannemen van opdrachten. Inhoudelijk streven we naar projecten die de leefomstandigheden van de lokale mensen daar kunnen verbeteren. Ook screenen we potentiële nieuwe opdrachtgevers en hebben we goede samenwerkingsverbanden opgebouwd met opdrachtgevers die de juiste intenties hebben en onze ambities delen. De positieve invloed die de projecten hebben vinden we belangrijker dan helemaal niets doen in die landen. We zijn wel extra behoedzaam geworden en zullen niet snel projecten starten in autocratische landen waar we de lokale situatie onvoldoende kennen.”
Trefwoorden
kcap
corona
thuiswerken
Locatie
Best gelezen
1
Finalisten presenteren ontwerp voor Shift Landmark in Rotterdam
woensdag, 4 maart
2
Architect Oliver Thill op 55-jarige leeftijd overleden
donderdag, 5 maart
3
Nieuwe Hittekaart Woningmarkt 2026 van BPD toont aanhoudende woningdruk
dinsdag, 3 maart
4
Strijp-S krijgt woonbuurtje met karakteristieken voormalig Philips-terrein
maandag, 2 maart
5
Haagse gemeenteraad stemt in met bouw van 11.400 woningen in nieuw stadscentrum
maandag, 2 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
Woontoren De Piek naar ontwerp van KCAP voltooid
16 januari
Architecten over twee jaar corona: Rijnboutt
15 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: XOOMlab
14 maart 2022
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Nederlandse bureaus stoppen in Rusland en Oekraïne en maken zich zorgen over iedereen die door de oorlog wordt geraakt
1 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: Vakwerk Architecten
17 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: LOLA Landscape Architects
18 maart 2022
Onderzoek: aantal thuiswerkuren verdubbeld na coronajaren
27 juli 2022
Woontoren De Piek naar ontwerp van KCAP voltooid
16 januari
Architecten over twee jaar corona: Rijnboutt
15 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: XOOMlab
14 maart 2022
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Nederlandse bureaus stoppen in Rusland en Oekraïne en maken zich zorgen over iedereen die door de oorlog wordt geraakt
1 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: Vakwerk Architecten
17 maart 2022
Architecten over twee jaar corona: LOLA Landscape Architects
18 maart 2022
Onderzoek: aantal thuiswerkuren verdubbeld na coronajaren
27 juli 2022
Toon alles
Gerelateerde bedrijven
KCAP
Andere nieuwsberichten
André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’
Gisteren, 19:15
Agelopen maandag is architect Oliver Thill overleden. Zijn compagnon André Kempe gedenkt de man met wie hij al meer dan 35 jaar bevriend was en ruim een kwarteeuw geleden Atelier Kempe Thill oprichtte.
TconcepT transformeert voormalig warenhuis in Offenbach tot bibliotheek
Gisteren, 15:54
Het 12.000 vierkante meter omvattende complex gaat in bredere zin fungeren als een cultuur- en educatiecentrum met vele functies. In 2027 moet Station Mitte, zoals het gebouw zijn volgende leven wordt genoemd, klaar zijn.
Werkstatt gaat verder zonder medeoprichter Niels Groeneveld
Gisteren, 14:49
Medeoprichter van Werkstatt Niels Groeneveld stopt als partner bij het bureau, om zich te kunnen richten op zijn gezin en onderwijs. Floor Frings en Raoul Vleugels blijven het Eindhovense bureau leiden.
Binationaal ontwerpteam buigt zich over waterhuishouding Cartagena in Colombia
Gisteren, 13:43
Een Colombiaans-Nederlands ontwerpteam met Felixx Landscape Architects & Planners en Witteveen+Bos moedigt Cartagena aan om haar relatie met water te heroverwegen en na te denken over een veerkrachtige toekomst
Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd
Gisteren, 16:32
Daarvoor dient het museum in het Statenkwartier waarschijnlijk een tijd te sluiten.
Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW
Gisteren, 12:23
De oprichter van ontwikkelaar Edge volgt in die rol Ingrid Thijssen op, die deze week is begonnen als nieuwe bestuursvoorzitter van de TU Delft.
Rapport: lokaal klimaatbeleid schiet nog tekort
Gisteren, 10:25
De makers van de zogeheten Toekomstmeter hebben het beleid van zeventig gemeenten doorgelicht.
Hardt Hyperloop failliet verklaard door rechtbank
5 maart, 11:37
Het Rotterdamse bedrijf was bezig met de ontwikkeling van technologie om mensen op hoge snelheid via capsules door een vacuümbuis te vervoeren.
Onderzoek: zeespiegel kustgebieden hoger dan in studies aangenomen
5 maart, 9:13
De zeespiegel aan de kust is in grote delen van de wereld waarschijnlijk hoger dan in veel wetenschappelijke studies wordt aangenomen.
Gelderland geeft voorrang aan vergunningen met minder stikstof
4 maart, 12:24
De plannen zijn onderdeel van het pakket maatregelen dat het Gelderse bestuur wil nemen om de vergunningverlening voor zaken als de woningbouw weer op gang te krijgen.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur