Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten

Meanderende balkons voor naoorlogse flats

29 februari 2012, 15:34
JADE architecten heeft een balkonsysteem ontwikkeld waarmee naoorlogse flats een gevarieerder uiterlijk kunnen krijgen. De balkons van het zelfdragend systeem BUUR(T) meanderen over de gehele gevel, wat de anonimiteit in zowel visueel als sociaal opzicht terugbrengt.

“De basis van het balkonsysteem wordt gevormd door een nieuwe structuur van geprefabriceerde verticale betonnen schijven”, zegt JADE “Deze dienen als dragende kolommen en fungeren tevens als privacyscherm. De schijven worden aan de bestaande betonkolommen verankerd en dragen de krachten af naar een nieuwe fundering met dompconstructie.”

Lichtgewicht balkons van betonplaten met een piepschuim vulling of hogesterktebeton vormen de overspanning van schijf naar schijf, vervolgt het bureau. “Door niet over de gehele woning even diepe balkons te maken blijft de benodigde daglichttoetreding in de woningen gewaarborgd.”

De diep uitkragende balkondelen vormen in de woorden van JADE meanderende ‘terrassen voor de woonkamers’. “Door deze delen te laten verspringen krijgen buurtbewoners de kans een ongedwongen gesprek aan te knopen met de buren boven, onder, links en rechts. De anonimiteit en strengheid van de oorspronkelijke gevel is getransformeerd naar afleesbare wooneenheden.”

Wisselende posities
Het systeem van BUUR(T) gaat uit van herhaling van elementen die op wisselende posities geplaatst worden. Het systeem kan volgens JADE op de meeste naoorlogse flatgebouwen toegepast worden.

“De plattegronden kunnen per flatgebouw of binnen hetzelfde flatgebouw verschillen waarmee uiteenlopende doelgroepen aangetrokken kunnen worden. De doorgaans kleine buitenruimten transformeren in riante balkons. Door de positie van de elementen te relateren aan de verschillende plattegronden ziet ieder gebouw er anders uit.”

Het systeem biedt ook mogelijkheden om de plint van een flat te verlevendigen, zegt JADE. “In de plint kan programma komen zoals een houtwerkplaats waar op ambachtelijke wijze hout wordt bewerkt of een ruimte voor een fiscalist. Senioren, maar ook ZZP’ers kunnen hun kennis via deze ruimten ten dienste stellen voor de wijk.”

“De ruimte op de begane grond is gekoppeld aan de woonruimte op de 1e verdieping en kan ook gebruikt worden als woonkeuken, zitkamer of extra slaapvertrek. Om een levendige plint mogelijk te maken verdwijnen de garageboxen, worden de bergingen gehergroepeerd en wordt over twee verdiepingen een serre aangebracht.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Enschede als 'vernieuwende stad' centraal tijdens negende Dag van de Stad

Gisteren, 15:47

Nieuw woongebouw op plek befaamde elektronicazaak Rotterdam-Noord

Gisteren, 14:35

De Louise van De Zwarte Hond combineert sociale woningbouw met kwaliteit en duurzaamheid

Gisteren, 13:42

Paviljoen met zonne-energieopwekkend textiel op Ketelhuisplein in Eindhoven

Gisteren, 11:02

Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw

Gisteren, 11:54

Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort

Gisteren, 09:31

Sweco neemt groot Belgisch architectenbureau over

17 oktober, 4:23

IMF: geen forse huizenprijsdaling bij einde hypotheekrenteaftrek

17 oktober, 12:14

EIB: 75.000 nieuwe voltijdse arbeidskrachten nodig in de bouw

17 oktober, 10:11

Groningen worstelt met afronding dertig kilometer lang fietspad naar Assen

16 oktober, 3:25
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan