Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: Titia Hahne
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
Copyright: JADE architecten
JADE architecten en Jessica Nielsen ontwikkelden biobased en energiezuinig gebouw met onderin ruimte voor eigen kantoor
3 april 2025, 9:00
In de levendige Zwart Janstraat in het Oude Noorden van Rotterdam heeft
JADE architecten
samen met
Jessica Nielsen
op een jarenlang braakliggende kavel een markant gebouw ontwikkeld en ontworpen met onderin kantoorruimte voor het bureau en twee stadswoningen erboven. Het gebouw heeft een houten draagconstructie en is gebouwd volgens de passiefhuisstandaard, waardoor nauwelijks koeling of verwarming nodig is.
Winkels in de plint, woningen erboven. Zo kenmerkt zich de Zwart Janstraat in het Oude Noorden van Rotterdam. Op een kavel die sinds het jaar 2000 braak lag, zag JADE architecten de kans om een bijzonder gebouw te ontwikkelen en te ontwerpen, waarin het zelf kantoor zou houden, en dat ook een visitekaartje zou zijn van het bureau. JADE architecten richt zich in toenemende mate op biobased bouwen en profileert zich al langer met bouwen volgens de passiefhuisstandaard.
“Het pand steekt brutaal boven de daken van de buurpanden uit”, vertelt architect Eelco Dekker van JADE architecten. “Het is door zijn zwarte afwerking aanwezig zonder schreeuwerig te zijn. Het doel was om een in het oog springend en abstract volume te maken waar je niet onopgemerkt aan voorbij kan gaan. Het gebouw nestelt zich in een straat met een overvloed aan verscheidenheid en reclame-uitingen van en op de gebouwen.”
De zwarte kleur van het gebouw is een knipoog naar de naam van de straat. Ook zijn in de gevel kleine Z-tjes en N’etjes geperforeerd. De Z’tjes refereren aan de Zwart Janstraat, de N’etjes aan Rotterdam Noord.
Op de fundering na is het gebouw opgetrokken uit cross laminated timber (CLT), voorzien van houtvezelisolatie en afgewerkt met Cellon, een eenvoudig her te gebruiken plaatmateriaal uit Zwitserland dat voor 70% uit papier bestaat.
Passief huis
Het kleinschalige appartementengebouw is ontworpen en gebouwd volgens de passiefhuisstandaard. “Het maakt optimaal gebruik van de zon, een gratis energiebron, en is zó goed geïsoleerd dat het op koude dagen met zeer weinig energie verwarmd kan worden”, vertelt Eelco. “Het gebouw heeft geen normale verwarming, maar kan met enkel de ventilatielucht verwarmd en gekoeld worden. Dit resulteert in een gebouw dat maar liefst 70% minder energie gebruikt dan standaard nieuwbouw (lees: BENG). Het is supercomfortabel en gezond voor de mensen die erin wonen en werken, zowel in de zomer als in de winter.”
“Passief bouwen is dé oplossing voor maatschappelijke problemen zoals netcongestie, ongezonde huizen en hoge energielasten en kan tevens in bestaande gebouwen toegepast worden. We wensen dat meer mensen op deze manier kunnen wonen en werken, zonder last van fijnstof, tocht, vocht en schimmel of hoge energierekeningen. Het principe is heel goed op te schalen en toe te passen in meerlaagse gebouwen.”
Open building
“Het gebouw is duurzaam door het hanteren van flexibel indeelbare plattegronden en het ‘open building’-principe”, gaat Eelco verder. “Dit betekent dat constructie en inbouw, zoals scheidingswanden en installaties, los van elkaar worden gehouden en in de toekomst weer aan te passen zijn aan de veranderende woonwensen van de nieuwe bewoners of nieuwe technieken. Zo blijft het gebouw courant, is het geschikt voor meerdere doelgroepen en gaat het langer mee.”
“We hebben zoveel mogelijk gebruik gemaakt van biobased en circulaire materialen. Deze materialen stoten tijdens hun levensduur geen schadelijke stoffen uit, wat ten goede komt aan het binnenklimaat. Het gebouw is zo opgebouwd dat onderdelen qua levensduur op elkaar afgestemd zijn en eenvoudig losgekoppeld en vervangen kunnen worden zonder de andere onderdelen aan te tasten. Zo kunnen per appartement de water- en elektraleidingen en de ventilatiekanalen aangepast worden. Er is tot op detailniveau onderzocht of de materialen met verschillende levensduren goed losmaakbaar zijn. Door middel van deze optimalisatie wordt de totale levensduur van het gebouw verlengd.”
“Wij hebben bewust geïnvesteerd in gebouwonderdelen die lang meegaan zoals een zeer goed geïsoleerde gebouwschil, dit leidt tot besparingen op zaken die minder lang meegaan zoals installaties.”
Kantoorruimte
Op de begane grond heeft JADE architecten een flexibele ruimte ontworpen die in de toekomst ook gebruikt kan worden als winkelruimte, maar nu is ingericht als kantoorruimte voor henzelf. De ruimte wordt overspannen door drie stalen liggers, die wegvallen onder een houten afwerking, zodat de aandacht volledig kan uitgaan naar de prachtige houten wanden en verdiepingsvloer.
Omdat de kavel geen ruimte bood voor een echte tuin, heeft JADE architecten ervoor gekozen op de begane grond de hele kavel te bebouwen en achterin daglicht binnen te brengen via twee daklichten die in het terras van de woning erboven zijn uitgespaard. Dankzij glazen tussenwanden is het daglicht en de levendigheid van de straat ook achterin de kantoorruimte te ervaren.
Op de eerste verdieping ligt de eerste stadswoning dat aan de achterzijde een grote daktuin met terras heeft. Op de tweede en derde verdieping ligt de tweede stadswoning. Deze maisonette wordt bewoond door Eelco en zijn vriendin, Jessica Nielsen, en heeft op de tweede verdieping een kantoorruimte voor haar ecologisch tuin- en landschapsontwerpbureau. Op de derde en bovenste verdieping heeft deze woning een groene patio. Op het hoogste dak zal in de nabije toekomst een ecologische daktuin aangelegd worden. Hier wordt ook 5.500 liter water opgeslagen.
Trefwoorden
cross laminated timber
zwart jan
bouwen in hout
jessica nielsen
jade architecten
passief huis
clt
Best gelezen
1
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
dinsdag, 28 april
2
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
vrijdag, 24 april
3
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
4
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
dinsdag, 28 april
5
Groosman heeft 'eigen' Coolse Poort in centrum Rotterdam gerenoveerd
woensdag, 29 april
Gerelateerde nieuwsberichten
‘Gat van Middelland’ ingevuld met woongebouw dat qua energie en materialisering Paris Proof is
30 september 2025
JADE en Fullhouse winnen Schiedamse tender voor transformatie schoolgebouw
11 februari 2021
Afgeschuinde woning met gedraaide verdieping
27 februari 2020
Tien nominaties voor Rotterdam Architectuurprijs 2025
22 april 2025
Meanderende balkons voor naoorlogse flats
29 februari 2012
Ruim zestig architectenbureaus ondertekenen commitment biobased bouwen
3 juni 2025
Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen
19 juni 2025
Nieuw handboek bundelt versnipperde kennis over houtbouw
10 februari
Heijmans breidt teelt van vezelhennep uit naar ruim 20 hectare
30 april 2025
‘Gat van Middelland’ ingevuld met woongebouw dat qua energie en materialisering Paris Proof is
30 september 2025
JADE en Fullhouse winnen Schiedamse tender voor transformatie schoolgebouw
11 februari 2021
Afgeschuinde woning met gedraaide verdieping
27 februari 2020
Tien nominaties voor Rotterdam Architectuurprijs 2025
22 april 2025
Meanderende balkons voor naoorlogse flats
29 februari 2012
Ruim zestig architectenbureaus ondertekenen commitment biobased bouwen
3 juni 2025
Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen
19 juni 2025
Nieuw handboek bundelt versnipperde kennis over houtbouw
10 februari
Heijmans breidt teelt van vezelhennep uit naar ruim 20 hectare
30 april 2025
Toon alles
Andere nieuwsberichten
OMA en Salone gaan strategische, kennisgerichte samenwerking aan
Gisteren, 14:40
Salone del Mobile gaat samenwerken met OMA bij een strategische verkenning van de veranderingen in de toeleveringsketen op het gebied van design.
Bouwvergunning voor torens MVRDV op Tour & Taxis-terrein Brussel
Gisteren, 13:11
Het project is onderdeel van het Lake Side-masterplan in Brussel, ook ontworpen door het bureau. Het complex van 58.000 vierkante meter bestaat uit twee met elkaar verbonden torens, met kantoren, woningen en publieke voorzieningen.
In gesprek met John van de Water over 'Reconnecting with China' en het debat over werken in China
Gisteren, 10:00
Op woensdag 13 mei aanstaande presenteren John van de Water van NEXT architects en NAi010 uitgevers zijn nieuwste publicatie.
Stijn Dries transformeert papierfabriek tot creatief atelierdorp
29 april, 1:27
De voormalige papierfabriek De Hoop in Zaanstad is veranderd in een onderkomen voor tweehonderd creatieve ondernemers.
Brabant investeert 1,4 miljoen in waterfilter in Vlaanderen
Gisteren, 15:51
Het fosfaatfilter moet vervuild grondwater op een natuurlijke manier zuiveren voordat het naar het Nederlandse natuurgebied de Groote Meer bij Ossendrecht stroomt.
Rli: klimaat, vervuiling en groei bedreigen beschikbaarheid drinkwater
Gisteren, 12:20
De beschikbaarheid van drinkwater staat ernstig onder druk, waarschuwt de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur.
ABN AMRO: huurwetaanpassingen stoppen uittocht beleggers niet
Gisteren, 09:04
Volgens de onderzoekers onderschat woonminister Boekholt de negatieve effecten van het huidige fiscale beleid.
Van Schijndelhuis in Utrecht staat te koop
29 april, 2:43
Het uit 1992 stammende woonhuis is ontworpen door architect Mart van Schijndel (1943–1999).
Massaproductie vliegende auto's niet ver weg meer, zegt XPENG
29 april, 12:25
De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's.
Rotterdamse ondernemer Martijn van der Vorm (67) overleden
29 april, 9:27
Met geld van de door hem opgerichte stichting Droom en Daad werden onder meer Depot Boijmans en museum Fenix gerealiseerd.
Ga naar het nieuws-archief
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur