Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
Tentoonstelling IABR in de voormalige Piekfabriek
Copyright: Jacqueline Fuijkschot
IABR-curatoren Carola Hein, Martina Muzi en Wouter Veldhuis

Twaalfde editie Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam gestart

21 september, 14:20
Afgelopen vrijdag is de twaalfde editie van de Internationale Architectuur Biƫnnale Rotterdam (IABR) gestart. De Rotterdamse architectuurbiƫnnale staat dit keer in het teken van het thema Systems of Support. Hierbij werpt de IABR het licht op de systemen die ons dagelijks leven mogelijk maken: van water, energie en materialen tot wonen en infrastructuur.

ā€œHoe kunnen we ze zo veranderen dat ze niet alleen efficiĆ«nter, maar ook eerlijker, veerkrachtiger en toekomstbestendiger worden? En welke rol kunnen architectuur, stedenbouw en landschapsarchitectuur daarin spelen?ā€, zijn de vragen die de IABR opwerpt.

Plaats van handeling is dit keer De Piekfabriek op het voormalige Hunter Douglas-terrein, aan de Piekstraat in Rotterdam-Zuid. Op deze locatie onderzoekt de biĆ«nnale de economische, ecologische en maatschappelijke krachten achter onze gebouwde omgeving. ā€œWat gebeurt er wanneer financiĆ«le belangen, schaarste aan ruimte en grondstoffen, kwetsbare handelsroutes en groeiende sociale ongelijkheid steeds sterker op elkaar ingrijpen? Systems of Support maakt deze onderlinge verbanden zichtbaar en verkent welke rol ontwerp kan spelen in een rechtvaardige en toekomstbestendige samenlevingā€, aldus de IABR.

Drie thema’s
Centraal op de IABR staan drie thema’s: water, energie en materiaal. De werken in de tentoonstelling laten zien hoe de systemen hierachter ons dagelijks leven en onze leefomgeving beĆÆnvloeden. Tegelijkertijd tonen ze hoe architectuur deze systemen niet alleen zichtbaar kan maken, maar ook kan bijdragen aan nieuwe manieren om ze te organiseren, stelt de organisatie achter de biĆ«nnale.

Meer dan vijftig ontwerpen, onderzoeken, installaties, films en ruimtelijke presentaties uit binnen- en buitenland laten zien hoe de systemen achter onder meer water, energie, materialen, wonen en infrastructuur onze leefomgeving vormgeven. Ze maken zichtbaar waar bestaande systemen onder druk staan en verkennen vooral hoe het anders kan.

Systems of Support richt daarbij de blik op nieuwe economische en ruimtelijke systemen die niet uitputten, maar ondersteunen en herstellen. Systemen waarin publieke waarden, ecologische balans, nabijheid, wederkerigheid en collectieve veerkracht centraal staan. De voormalige fabriek, die aan de vooravond staat van herontwikkeling vormt volgens de IABR hiervoor een betekenisvolle omgeving. Het is een plek waar de geschiedenis van productie en industrie samenkomt met actuele vragen over wonen, werken, energie, materialen en de toekomst van de stad.

Uitgebreid publieksprogramma
Behalve een tentoonstelling organiseert de IABR een uitgebreid publieksprogramma met symposia, rondleidingen, lezingen, gesprekken, workshops en andere activiteiten. Curatoren van deze editie van de IABR zijn Wouter Veldhuis (architect, stedenbouwkundige en voormalig Rijksadviseur voor de Fysieke Leefomgeving), Carola Hein (hoogleraar geschiedenis van architectuur en stedenbouw) en Martina Muzi (curator, ontwerper en docent).

IABR: Systems of Support is te bezoeken tot en met 29 november.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Fenix en Light House winnen Dutch Daylight Award 2026

56 minuten geleden

Gelders gemaal uitgebreid en deels herbestemd door Open Kaart

Gisteren, 15:25

Amsterdamse wederopbouwarchitectuur door Temp.architecture circulair gerenoveerd

Gisteren, 14:43

Publiek kan stemmen voor Rietveldprijs 2026

Gisteren, 13:44

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

2 uur geleden

Haskoning neemt Nelissen Ingenieursbureau over

Gisteren, 12:15

Liander: tekort bouwgrond laat wachtlijsten energienet oplopen

Gisteren, 11:19

Herinrichting en geschiedenis Grote Markt centraal in nieuw boek

30 september, 4:14

ING: voorlopig geen daling huizenprijzen, ondanks stijgende rente

30 september, 3:09

Arcadis gaat ongeveer duizend banen schrappen

29 september, 12:12
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap