Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

27 februari, 17:04
Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.

Voor het onderzoek vulden 1136 kinderen in de leeftijd van zes tot en met twaalf jaar en hun ouder of verzorger een onlinevragenlijst in. Meer dan de helft van de kinderen geeft aan vaker buiten te willen spelen dan ze nu doen. Opvallend is dat elektronische apparaten niet langer de belangrijkste reden zijn om niet naar buiten te gaan.

Volgens de onderzoekers is dat nu een gebrek aan medespelers op straat. 42 procent van de kinderen noemt het ontbreken van speelkameraadjes als belangrijkste obstakel. Zo ontstaat er een neerwaartse spiraal: als er weinig kinderen buiten zijn, haken anderen ook af.

Andere belangrijke redenen om niet buiten te gaan spelen zijn volgens de ondervraagden digitale speelmogelijkheden (34 procent), voorkeur voor leuker binnenspeelgoed (33 procent) en een gebrek aan dingen om buiten te gaan doen (22 procent).

Bijna twee uur verschil
Uit het onderzoek blijkt dat er bijna twee uur verschil zit in het aantal wekelijkse uren dat kinderen in de grote stad buiten doorbrengen en hoe vaak kinderen in plattelandsgemeenten buiten zijn: 8,7 uur in gemeenten als Hollands Kroon en De Fryske Marren tegenover 6,9 uur in Amsterdam, Eindhoven en Rotterdam.

Daarnaast vinden kinderen in niet-stedelijke gebieden buitenspelen leuker dan kinderen in zeer stedelijke gebieden. Kinderen in niet-stedelijke gebieden geven de activiteit als rapportcijfer een 8,4 en kinderen die opgroeien in een zeer stedelijk gebied een 7,8.

Bij ruim een derde van de respondenten bevindt zich ook nog eens geen speelplaats binnen 200 meter van de woning. Wie geen speelplek in de buurt heeft, speelt minder vanzelfsprekend buiten. Daarmee ontstaat volgens Jantje Beton een nieuwe vorm van kansenongelijkheid: speelongelijkheid.

Speelruimte ongelijk verdeeld
Volgens Jantje Beton-directeur Mascha van Werven moet er daarom iets gebeuren: “We laten toe dat speelruimte ongelijk verdeeld is. Buitenspelen is geen luxe, het is een basisvoorwaarde voor een gezonde jeugd. Zo ontwikkel je met buitenspelen niet alleen motoriek, maar ook zelfvertrouwen en oplossingsvermogen. Je leert samenwerken en kunt spanning kwijt. Vaardigheden die je een leven lang nodig hebt.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

'Dwaashoeves' laten gasten genieten van Noord-Drentse landschap

20 minuten geleden

Houten constructie van MKC Azalea in Amsterdam-Noord staat

2 uur geleden

Tilburg en Rotterdam tonen nieuw elan bij ontwerpersselecties

4 uur geleden

Duncan Stutterheim en SOM maken plannen voor meerdere locaties Sloterdijk I

Gisteren, 16:38

Kabinet gaat mogelijk infrasturctuurprojecten schrappen

2 uur geleden

Onderzoek: bedrijventerreinen slecht voorbereid op wateroverlast

Gisteren, 13:10

Eerste waterstoffabriek aangesloten op Nederlands netwerk

Gisteren, 10:08

NVM: verkoopgolf huurwoningen vergroot ongelijkheid starters

13 maart, 4:03

IT-systeem Omgevingswet schiet na twee jaar nog steeds tekort

13 maart, 1:20

Eindhoven bouwt 5400 studentenwoningen

13 maart, 11:04
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan