Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
'Vogelvlucht Amsterdam Noord', uitsnede Hamerkwartier, door Sigrid van Essel in opdracht van de gemeente Amsterdam, 2013
Copyright: Sigrid van Essel
'Vogelvlucht Amsterdam Noord', door Sigrid van Essel in opdracht van de gemeente Amsterdam, 2013
Copyright: Sigrid van Essel

‘Kleinschalige ambachten dreigen tussen wal en schip te vallen in het Hamerkwartier’

27 februari, 9:33
De Stichting Makers aan het IJ is bezorgd over de woningbouwplannen voor het Hamerkwartier, die kunnen worden uitgevoerd nu de gemeente Amsterdam het geschil met chemiebedrijf Ketjen heeft bijgelegd. Volgens de stichting dreigen kleinschalige ambachten uit het gebied te verdwijnen, waarmee ook het ‘organisch gegroeide karakter’ van het Hamerkwartier verloren gaat. “De makers zijn er al. De gemeente hoeft ze alleen maar de ruimte te geven om te blijven en zich te ontwikkelen.”

Tekst Stichting Makers aan het IJ; Sigrid van Essel, Monique Rietbroek, Silvia Russel, Lea Israels, Jérôme Gommers

Na jaren stilstand in de ontwikkeling van het Hamerkwartier zijn de bouwplannen, na bezwaren van chemiefabriek Ketjen, aangepast en is de weg vrij om 6500 nieuwe woningen te bouwen. In de plannen van de gemeente, vastgelegd in de Investeringsnota Hamerkwartier, is de ambitie geformuleerd om van het Hamerkwartier een ‘creatieve productiewijk’ te maken waarin wonen en kleinschalige productiviteit worden gecombineerd. Een bijzonder streven dat niet eerder in Amsterdam is gerealiseerd. Daarmee wil de gemeente het historisch gegroeide karakter van de wijk rechtdoen.

Als bestuur van Stichting Makers aan het IJ steunen wij deze ambitie van harte, maar de gemeente moet nu concrete keuzes maken om haar ambitie waar te maken. Na het vertrek van de scheepsbouw heeft zich in Amsterdam-Noord een ambachtelijke ondernemerscultuur ontwikkeld. Sinds dertig jaar zijn hier honderden werkplaatsen van timmerlieden, sieradenmakers, restauratieateliers, kunstenaars, muziekstudio’s en andere ambachtelijke makers gevestigd. Zij zijn actief in de wijk, creëren stageplaatsen, organiseren jaarlijkse open atelierdagen, initiëren wijkprogramma’s met buurtbewoners en dragen zo bij aan de leefbaarheid en community building in de wijk.

Zij zorgen zij voor sociale verbinding en voor levendigheid in de straat — overdag, 's avonds en in het weekend. Dat is precies het karakter dat de gemeente wil behouden én uitbouwen. Maar dit karakter ontstaat niet vanzelf en het kan ook niet worden nagebootst met een paar ateliers als sluitpost in een bouwplan. Het is namelijk het resultaat van dertig jaar organische groei, en het is kwetsbaar. Door de kleinschaligheid van hun activiteiten, die niet op schaalvergroting maar op kwaliteit en duurzaamheid zijn gericht, kunnen zij alleen deel uitmaken van de buurt als de huren betaalbaar blijven.

In de aangepaste plannen wordt gemeld dat er op de Hamerkop minder bedrijfsruimte gerealiseerd zal worden om toch het beoogde aantal woningen te kunnen bouwen. Dit wordt deels ‘gecompenseerd’, aldus de raadsinformatiebrief van 19 februari, doordat het ‘goed functionerende Zamenhof bedrijventerrein’ nog vijftien jaar zal kunnen blijven. Het lijkt erop dat gemeente en projectteam het behoud van het ambachtelijke ondernemerschap in de wijk dus vooral op het Zamenhofterrein willen concentreren. Maar ook op en rond het Zamenhofterrein kunnen de kleine ambachten onder druk komen te staan. Ook daar gaan al panden over in nieuwe handen met een fikse verhoging van de huurprijs.

Dat veel kleine ondernemers nu nog actief kunnen zijn op de Zamenhof is louter te danken aan een handvol oude eigenaars van het terrein die sterk verbonden zijn met de buurt en de huren betaalbaar houden. Hulde! Maar dat is geen duurzaam beleid voor de ontwikkeling van het Hamerkwartier op langere termijn.

Wij roepen de gemeente en het Projectbureau Hamerkwartier op tot drie stappen om hun ambitie om het historische gegroeide karakter van de wijk te behouden concreet vorm te geven. Ten eerste door limieten in te stellen voor de huur van ambachtelijke werkruimten in de plint van het nieuwe Hamerkwartier, zoals ook in Loods 6 aan de andere kant van het water is gebeurd. Andere constructies zijn denkbaar, waaronder een ‘sociale huur-plafond’ voor kleine bedrijven. Ten tweede: blaas de Plintorganisatie weer nieuw leven in, zodat er één partij verantwoordelijk is voor het beheer en de betaalbaarheid van werkruimte in de wijk. Het onderzoek daarnaar is al gedaan, de kennis is er. Ten derde: leg de afspraken vast in bindende eisen aan ontwikkelaars.

De 6500 nieuwe bewoners van het Hamerkwartier, maar ook de oude bewoners in omringende buurten, verdienen een wijk met karakter: een wijk waar iets gemaakt wordt, waar je de kunstenaars kent die kinderworkshops en buurtfestivals organiseren, waar jongeren een stageplek vinden bij fotografen en meubelmakers. Dat is wat de creatieve productiewijk belooft. De makers zijn er al. De gemeente hoeft ze alleen maar de ruimte te geven om te blijven en zich te ontwikkelen. Als dat niet gebeurt dreigt het nieuwe Hamerkwartier de zoveelste slaapwijk van de stad te worden.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Shift ontwerpt twee gebouwen in Amsterdamse nieuwbouwbuurt Ravel

Gisteren, 15:10

Architectuurcentrum Aorta in actie tegen schrappen gemeentelijke subsidie

Gisteren, 13:00

BNA op zoek naar nieuwe voorzitter

Gisteren, 10:48

Huis op een Duin van Unknown Architects nestelt zich in het landschap

26 juni, 3:58

Kabinet: uiterlijk eind 2027 mag kleine stikstofuitstoot weer

Gisteren, 14:01

Zeeland beproeft nieuwe technologie om luchtkwaliteit te meten

26 juni, 11:43

Met nieuwe regels hoopt Rotterdam meer op te toppen

26 juni, 9:31

CRa pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

25 juni, 1:37

Raad van State accordeert bouw 1.200 woningen op plek SoZa

25 juni, 11:24

Minister snapt frustratie Groningers na fouten bij versterking

24 juni, 2:48
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan