Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Vakwerk Architecten – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2025
6 oktober 2025, 9:00
Het ontwerp van ziekenhuizen weet Vakwerk Architecten volgens de jury tot nieuwe hoogtes te brengen: eerst met Isala Meppel en nu met het ontwerp van verschillende ziekenhuizen door het hele land. Met het ontwerp voor het psychiatrisch centrum, dat het samen met Atelier PRO in Groningen heeft ontworpen, zet het bureau volgens de jury ook een nieuwe standaard in de psychiatrische zorg. Ondertussen heeft Vakwerk Architecten in Delft een oud ketelhuis getransformeerd tot levendige combinatie van café en coworking space, waar het eigen team werkt tussen anderen die er werken. Tegelijkertijd weet het bureau het ene na het andere gebouw in hout te realiseren, tot een station met een houten kap aan toe, en is een van de partners vrijgespeeld om de rol van Rijksbouwmeester te vervullen, nadat hij eerder al voorzitter is geweest van de BNA. Kortom: een bureau dat breed een bijdrage levert aan de ontwikkeling van het vakgebied.
https://vimeo.com/1113375235
Voor de prijs voor Architect van het Jaar 2025 heeft een onafhankelijke jury vijf nominaties aangewezen: Joost Ector, KSA, KRFT, Sanne van Manen en Vakwerk Architecten
Van de genomineerden zijn de afgelopen periode videoportretten gemaakt. Iedere architect en ruimtelijk ontwerper in Nederland roepen wij nu op om te stemmen op de genomineerde die deze prijs wat haar/hem betreft het meeste verdient.
De architect of het collectief van architecten dat de meeste stemmen ontvangt, zal tijdens de feestelijke prijsuitreiking op 5 november van dit jaar de prijs voor Architect van het Jaar 2025 uitgereikt krijgen.
Naast de eer is aan de Architect van het Jaar 2025 een geldprijs van 5.000 euro verbonden, mogelijk gemaakt door hoofdpartners
Reynaers Aluminium
en
Forster
.
Bekijk de vijf nominaties en breng jouw stem uit
De nominaties zijn gekozen door een onafhankelijke jury bestaande uit architect Liesbeth van der Pol (Dok Architecten), architect Erik Roerdink (De Zwarte Hond), projectontwikkelaar Tamar Steenbergen (AM) en architect Gert Kwekkeboom (Civic Architects).
Oordeel jury
Wie vanuit de oude binnenstad van Delft over de Sint Sebastiaansbrug richting de campus van de TU Delft beweegt, ziet aan de linkerhand in de nok van het oude ketelhuis nu de naam Vakwerkhuis staan. Bij de start van het bureau heeft Vakwerk Architecten het monumentale gebouw aan de voet van de brug getransformeerd tot een combinatie van coworking space, eigen huisvesting en café met terras. Middenin de coronacrisis opende het zijn deuren en werd direct omarmd door alle doelgroepen die het bureau voor ogen had: omwonenden, studenten en andere creatieven.
Bij de transformatie van het ketelhuis heeft Vakwerk Architecten bijna alle rollen in het ontwerp- en bouwproces op zich genomen: financier, opdrachtgever, hoofdaannemer, hoofdgebruiker en eigenaar. Zelfs de tweedehands bouwmaterialen die gebruikt zijn, zijn door het architectenbureau zelf opgekocht. De rol van hoofdaannemer had het van tevoren niet zo bedacht, maar ontstond toen het bureau geen geschikte partij kon vinden. Daarop is besloten om het project partieel aan te besteden, wat er uiteindelijk in resulteerde dat zo’n twintig gespecialiseerde partijen de transformatie uitgevoerd hebben.
Het oude ketelhuis bestond uit heel verschillende bouwdelen, waarvan er een aantal een flinke vrije hoogte hadden. Om het karakter van die hoge ruimtes zoveel mogelijk te behouden heeft Vakwerk Architecten ervoor gekozen daar wel een extra verdieping in aan te brengen, maar die als een los meubel in de ruimte te plaatsen, met een eigen trap. Het resultaat is een ensemble waar op de begane grond alle bouwdelen met elkaar verbonden zijn, maar op de verdieping er verschillende ‘eilanden’ zijn. Juist de verdieping is daarmee bij uitstek geschikt als concentratiewerkplek.
De transformatie van het voormalige ketelhuis tot Vakwerkhuis laat goed zien waar het bij Vakwerk Architecten om gaat: maatschappelijke betrokkenheid, ondernemerschap, visie op de toekomst, en het maken van ontzettend goede ontwerpen. De partners van het bureau – Ellen van der Wal, Paul Ketelaars en Francesco Veenstra – leerden het vak bij Mecanoo en slaan nu met Vakwerk Architecten hun vleugels uit.
Na bij Mecanoo het Zaans Medisch Centrum te hebben ontworpen, kreeg het bureau een vliegende start met de opdracht om het Isala Diaconessenziekenhuis in Meppel te ontwerpen. Het werd een uitermate compact ziekenhuis waarbij bijna alle functies op één laag georganiseerd werden, waar volop daglicht binnenvalt en dat rondom uitkijkt op een groen landschap. Maar misschien wel het indrukwekkendst is hoe alles in het ziekenhuis, van de uitstraling van het gebouw tot de uitwerking van het interieur, je op je gemak stelt, een healing environment dus, maar op een vanzelfsprekende manier. Isala Meppel zette een nieuwe standaard als het om compacte ziekenhuizen gaat en opende voor het bureau de deur naar andere opgaven in de zorg. Die voorheen behoorlijk gesloten markt is door het bureau opengebroken. Ondertussen werkt Vakwerk Architecten samen met Wiegerinck aan het nieuwe Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem en samen met Cepezed onder de noemer Architecten aan de Schie aan de nieuwbouw van Bravis is Roosendaal en de volgende fase van het Erasmus MC in Rotterdam.
Tegelijkertijd ontwierp Vakwerk Architecten samen met Atelier PRO het nieuwe Universitair Centrum Psychiatrie in Groningen. Het is een hele ‘gewone’ woon- en zorgomgeving geworden, georganiseerd rond een hof, met volop daglicht, kleur en groen. Geen klinische, witte, hufterproof omgeving vol kunstlicht – zoals in de psychiatrie gebruikelijk is – maar juist een hele prettige omgeving. Want dát helpt natuurlijk pas echt! De jury hoopt dat dit geweldige project veel navolging zal krijgen.
Ondertussen werkt Vakwerk Architecten aan allerlei opgaven, van woongebouwen tot werkgebouwen tot publieke gebouwen, waarbij het inzet op bouwen met hout en de integratie van natuur om zo bij de dragen aan het reduceren van de carbon footprint van de gebouwde omgeving én deze klimaatadaptief te maken. Goede voorbeelden hiervan zijn de nieuwbouw voor waterlaboratorium Aquon met zijn deels houten draagconstructie, grote daktuin en wadi’s, station Ede-Wageningen met zijn grote houten kap, en Huis van de Zon, een houten huis uit gedoneerde materialen waar gezinnen met een kind dat kanker heeft er even tussenuit kunnen. In dat huis brengt een groot daklicht de zon in het hart van het huis, rond de eettafel, om het zo een vanzelfsprekende plek van samenkomst en troost te geven.
Tijdens de stormachtige groei van het bureau wist het ook nog eens één van partners, Francesco Veenstra, vrij te maken om eerst de rol van voorzitter van de BNA te vervullen en vervolgens de rol van Rijksbouwmeester. In die laatste hoedanigheid is Francesco er bijvoorbeeld in geslaagd om kleinere ontwerpopgaven via enkel kennismakingsgesprekken aan ontwerpbureaus te gunnen en twee prijsvragen uit te schrijven rond biobased bouwen.
Meer informatie:
vakwerkarchitecten.nl
Trefwoorden
architect van het jaar
paul ketelaars
architectenweb awards
ellen van der wal
nominatie
francesco veenstra
vakwerk architecten
Best gelezen
1
Koen van Velsen stopt met zijn bureau
maandag, 19 januari
2
Masterplan voor Overvecht Centrum van PosadMaxwan zet in op meer verdichting, groen, levendigheid en inclusiviteit
maandag, 19 januari
3
Bouw grootschalige ontwikkeling naast AFAS Live gaat van start
dinsdag, 20 januari
4
Een écht gebouw, dat raakt
dinsdag, 20 januari
5
Gebiedsambitiedocument voor Rotterdamse wijk Keilekwartier vastgesteld
donderdag, 22 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Aquon – transparant laboratorium met in houten hart plek voor ontmoeting
15 juli 2025
Team aan de Schie geselecteerd voor volgende fase binnenstadscampus Erasmus MC
20 juni 2025
DP6 en Vakwerk ontwerpen nieuw faculteitsgebouw Diergeneeskunde Universiteit Utrecht
29 januari 2025
Nieuw ziekenhuis Roosendaal mag er komen, met aanpassingen
9 april 2025
Universitair Centrum Psychiatrie UMCG bekroond als Zorggebouw van het Jaar 2024
6 november 2024
Bij Station Ede-Wageningen lopen station en stationsplein in elkaar over
18 juli 2024
Universitair Centrum Psychiatrie in Groningen opent zijn deuren
4 juli 2024
Schetsontwerp nieuwbouw Bravis ziekenhuis Roosendaal gepresenteerd
10 maart 2023
Vakwerk Architecten en cepezed ontwerpen nieuw Brabants ziekenhuis
20 september 2022
Wiegerinck en Vakwerk Architecten ontwerpen nieuw Slingeland Ziekenhuis
20 juli 2022
Vakwerk Architecten presenteert ontwerp nieuwe huisvesting Aquon
17 mei 2022
Eerste paal Universitair Centrum voor Psychiatrie Groningen geslagen
29 april 2022
Vakwerk Architecten presenteert sprekersprogramma op derde dag Gevel 2022 (video)
22 april 2022
Architecten over twee jaar corona: Vakwerk Architecten
17 maart 2022
Vakwerk Architecten ontwerpt vakantiehuis voor jonge kankerpatiënten en zoekt nog donateurs voor realisatie ervan
5 november 2021
Drie architectenbureaus maken lezingenprogramma Gevel 2022
1 november 2021
Francesco Veenstra van start als Rijksbouwmeester
1 september 2021
COUP en Vakwerk mogen monumentale scheepswerf Krimpen herontwikkelen
2 juni 2021
Francesco Veenstra benoemd tot nieuwe Rijksbouwmeester
6 november 2020
Nominaties 'Kantoorgebouw van het Jaar 2020' bekend
9 september 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Francesco Veenstra pakt BNA-voorzittershamer op
20 juni 2019
Vakwerk ontwerpt zorgcomplex in relatie tot omgeving
12 maart 2019
Atelier PRO en Vakwerk Architecten ontwerpen Universitair Centrum Psychiatrie in Groningen
6 juli 2018
Video: woonhuis architect Paul Ketelaars
23 februari 2018
Ex-partners Mecanoo starten eigen bureau
5 september 2017
Aquon – transparant laboratorium met in houten hart plek voor ontmoeting
15 juli 2025
Team aan de Schie geselecteerd voor volgende fase binnenstadscampus Erasmus MC
20 juni 2025
DP6 en Vakwerk ontwerpen nieuw faculteitsgebouw Diergeneeskunde Universiteit Utrecht
29 januari 2025
Nieuw ziekenhuis Roosendaal mag er komen, met aanpassingen
9 april 2025
Universitair Centrum Psychiatrie UMCG bekroond als Zorggebouw van het Jaar 2024
6 november 2024
Bij Station Ede-Wageningen lopen station en stationsplein in elkaar over
18 juli 2024
Universitair Centrum Psychiatrie in Groningen opent zijn deuren
4 juli 2024
Schetsontwerp nieuwbouw Bravis ziekenhuis Roosendaal gepresenteerd
10 maart 2023
Vakwerk Architecten en cepezed ontwerpen nieuw Brabants ziekenhuis
20 september 2022
Wiegerinck en Vakwerk Architecten ontwerpen nieuw Slingeland Ziekenhuis
20 juli 2022
Vakwerk Architecten presenteert ontwerp nieuwe huisvesting Aquon
17 mei 2022
Eerste paal Universitair Centrum voor Psychiatrie Groningen geslagen
29 april 2022
Vakwerk Architecten presenteert sprekersprogramma op derde dag Gevel 2022 (video)
22 april 2022
Architecten over twee jaar corona: Vakwerk Architecten
17 maart 2022
Vakwerk Architecten ontwerpt vakantiehuis voor jonge kankerpatiënten en zoekt nog donateurs voor realisatie ervan
5 november 2021
Drie architectenbureaus maken lezingenprogramma Gevel 2022
1 november 2021
Francesco Veenstra van start als Rijksbouwmeester
1 september 2021
COUP en Vakwerk mogen monumentale scheepswerf Krimpen herontwikkelen
2 juni 2021
Francesco Veenstra benoemd tot nieuwe Rijksbouwmeester
6 november 2020
Nominaties 'Kantoorgebouw van het Jaar 2020' bekend
9 september 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Francesco Veenstra pakt BNA-voorzittershamer op
20 juni 2019
Vakwerk ontwerpt zorgcomplex in relatie tot omgeving
12 maart 2019
Atelier PRO en Vakwerk Architecten ontwerpen Universitair Centrum Psychiatrie in Groningen
6 juli 2018
Video: woonhuis architect Paul Ketelaars
23 februari 2018
Ex-partners Mecanoo starten eigen bureau
5 september 2017
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Gesprek met Paul Ketelaars en Ellen van der Wal over het Vakwerkhuis
23 oktober 2020
Andere nieuwsberichten
Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal
23 januari, 3:29
Het huidige gebouw wordt vervangen door een groter pand op dezelfde locatie. Het ontwerp is gemaakt door MVRDV, in samenwerking met Buro Happold.
CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis
23 januari, 2:14
Maak splitsen van woningen vergunningsvrij, kies voor een rechtvaardig grondbeleid en subsidieer nieuwe woon- en ontwikkelvormen zodat ze kunnen worden opgeschaald. Dat zijn enkele van de twaalf aanbevelingen die het CRa doet aan de nieuwe regering.
Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd
23 januari, 1:20
De gemeente Uithoorn selecteerde KRFT eerder als winnend ontwerpteam na een Europese aanbesteding
Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie
23 januari, 10:49
Bouwbedrijf Plegt-Vos gaat meerdere legeringsgebouwen met in totaal duizend bedden voor Defensie bouwen. Dit jaar wordt op Vliegbasis Leeuwarden gestart met het eerste, waarin plaats is voor zestig militairen.
Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid
23 januari, 4:13
Vrijdag is in het Nieuwe Instituut in Rotterdam een nieuwe reeks van het tijdschrift Forum gepresenteerd.
AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals
23 januari, 11:53
The Lions by the River Tigris is een hoopvol portret van de verwoeste Irakese stad Mosul die zichzelf terugvindt.
Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam
23 januari, 9:34
Rotterdam heeft met de woningcorporaties afspraken gemaakt om de komende twee jaar ruim vierduizend nieuwe sociale huurwoningen te bouwen in de stad.
PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg
22 januari, 3:01
Het advies gaat over de Nota Ruimte, een plan voor de ruimtelijke indeling van Nederland tot 2050.
OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen
22 januari, 10:32
Volgens de Onderzoeksraad voor Veiligheid kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten.
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters
22 januari, 9:08
Het staatsstroombedrijf meldt dat de investeringen in het netwerk de komende vijf jaar met veertig procent zullen stijgen.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur