Stroomnet ook in Zuid-Holland vol, grootverbruikers op wachtlijst

5 december 2024, 9:50
Het elektriciteitsnet in de provincie Zuid-Holland is zo goed als vol. Woningen en kleine bedrijven hebben daar geen last van, maar grootverbruikers van stroom komen vanaf nu op een wachtlijst te staan als ze een nieuwe of zwaardere aansluiting willen hebben. De netbeheerders TenneT, Stedin en Liander maakten donderdag bekend dat in vrijwel heel Zuid-Holland de maximale capaciteit van het net is bereikt.

In alle andere provincies is al langer sprake van zogeheten netcongestie. Alleen in het oosten van Groningen en op sommige plekken in Friesland zit nog (beperkte) ruimte op het net. Het drukbevolkte Zuid-Holland kon congestie door eerdere netuitbreidingen lang uitstellen, maar kleurt nu op de capaciteitskaart van Netbeheer Nederland ook rood en oranje.

“Het net is de afgelopen jaren volgelopen en heeft nu zijn maximale capaciteit bereikt. En dus moeten we de pauzeknop indrukken”, zegt Frank Westhoek van TenneT, de landelijke beheerder van het hoogspanningsnet. Alleen bij Alblasserdam, in de tuinbouwgemeente Westland en op de Maasvlakte is nog geen sprake van netcongestie.

Voor de rest van Zuid-Holland geldt vanaf donderdag een wachtlijst voor grootverbruikers. Dat zijn stroomvragers met een aansluiting van meer dan 3x80 ampère (vanaf 100.000 kilowattuur). Woningen en kleine bedrijven vallen daar niet onder, maar wel bijvoorbeeld scholen, supermarkten, zwembaden, ziekenhuizen en grote bedrijven. “Warmtepompen en laadpalen bij woningen en op straat kunnen nog gewoon geplaatst worden”, zegt Maarten Bijl, regiodirecteur bij Stedin. “Maar de pijn van netcongestie gaan we vooral voelen bij bedrijven en voorzieningen.”

Voorrang
Stroomvragers met een belangrijke maatschappelijke functie, zoals scholen en ziekenhuizen, krijgen op last van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) voorrang zodra weer ruimte op het net ontstaat. Die ruimte moet er niet alleen komen door miljardeninvesteringen in uitbreiding van het elektriciteitsnet, iets wat naar verwachting een jaar of tien duurt, maar ook door het net op drukke momenten te ontlasten.

De netbeheerders vragen grootverbruikers en ook huishoudens om minder elektriciteit te gebruiken op de piekmomenten: vooral aan het begin van de ochtend en tussen 16.00 en 21.00 uur. “We bereiken zo'n 15 procent van de dag de maximale capaciteit van het net”, aldus Westhoek. “Daar kunnen we niet overheen, anders krijgen we te maken met langdurige storingen.”

Bron: ANP

Andere nieuwsberichten

Nieuw beeldkwaliteitsplan voor winkelcentrum Amstelveen door Rijnboutt

Gisteren, 16:50

€ 22 miljoen voor versneld renoveren en verduurzamen van ruim 4.000 woningen

Gisteren, 12:14

Ramon Gianotten en Rienk Klaassen benoemd tot partner bij ZZDP Architecten

Gisteren, 09:03

Jacq. de Brouwer ontvangt koninklijke onderscheiding

15 januari, 3:31

Provincie Utrecht wijst plekken aan voor windturbines; gemeenten niet blij

Gisteren, 13:51

Keijzer pleit in Brussel voor versoepelen regels bij woningnood

Gisteren, 11:00

1.400 kilometer dijk moet versterkt

Gisteren, 10:10

ING Research: toename woningverkopen en iets hogere prijzen

15 januari, 12:05

TU Eindhoven stelt tentamens week uit na cyberaanval

15 januari, 11:23

Noord-Holland: grotere woningbouwprojecten in beschermd landschap

14 januari, 1:37
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan