Toezichthouder wil meer oog voor veiligheid bij energietransitie

20 februari 2024, 15:20
Veiligheid moet een grotere rol spelen in alle plannen om Nederland van fossiele brandstoffen over te laten stappen op schonere alternatieven, vindt het Staatstoezicht op de Mijnen (SodM). Doordat veel projecten met bijvoorbeeld waterstof nog in een experimentele fase zitten, is volgens de toezichthouder nog niet alles duidelijk over eventuele risico's.

Zo is het volgens het SodM nog onzeker waar het mogelijk is om waterstof veilig op te slaan en in welke hoeveelheden. Voorstanders van waterstof hebben bijvoorbeeld hoge verwachtingen van de opslag van deze energiedrager in ondergrondse zoutcavernes, zoals die in de provincie Groningen. Maar het SodM zet in zijn nieuwste jaarrapport kanttekeningen bij te optimistische verwachtingen van die holtes die ontstaan na zoutwinning.

“Hoeveel cavernes op bepaalde locaties zoals de provincie Groningen mogelijk zijn is ook nog onzeker. Wat op de tekentafel in een zoutlaag in te tekenen is hoeft nog niet in de praktijk op een veilige manier te realiseren zijn”, schrijft het SodM.

De toezichthouder wil daarom op tijd aandacht voor mogelijke veiligheidsrisico's bij nieuwe energievormen. Dat moet het ook mogelijk maken om op tijd alternatieven voorhanden te hebben, mocht een plan uiteindelijk te onveilig blijken. Voor de opslag van waterstof oppert het SodM bijvoorbeeld opslag onder de bodem van de Noordzee als mogelijke uitwijkroute.

Ook bij het ontmantelen van oude installaties voor fossiele energie verwacht het SodM extra goed te moeten letten op de veiligheid. Het gaat bijvoorbeeld over installaties zoals bij het Groningen-gasveld of mijnbouwlocaties.

Te lang met technische bril gekeken
In het nieuwste jaarplan zegt het SodM ook te lang alleen met ‘een technische bril’ naar de veiligheid rond energieprojecten en mijnbouw te hebben gekeken. De onvrede van Groningers over de aardbevingsproblematiek door de gaswinning heeft dat duidelijk gemaakt. Ook daalt het vertrouwen van burgers in overheden en bedrijven.

In de toekomst wil het SodM daarom meer oog hebben voor wat burgers vinden en merken van energieprojecten. Zo roept de instantie gasnetbeheerders op om ook vanuit het perspectief van omwonenden te kijken naar mogelijke zorgen over de uitbreiding van hun netwerken, bijvoorbeeld voor het vervoer van waterstof of groengas.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

EVA architecten transformeert Girokantoor Leeuwarden tot woongebouw

10 januari, 2:32

Kindcentrum met variërende gevels en buitenterrein voor Montfoort

10 januari, 11:52

Vernieuwde raadzaal gemeente Drimmelen is multifunctioneel

9 januari, 11:26

Houten markthal vormt sluitstuk vernieuwing Marktplein Apeldoorn

9 januari, 9:31

Hoog aantal winkelfaillissementen zorgt voor meer leegstand

10 januari, 1:20

Grens van 1,5 graden overschreden in warmste jaar ooit

10 januari, 9:45

'Thuisbatterij gebruiken op piekmomenten zorgt voor minder belasting vol stroomnet'

9 januari, 12:29

Huizenprijzen eind 2024 opnieuw flink gestegen, wel minder hard

9 januari, 10:14

Platform: huurprijzen Rotterdam hard omhoog, Amsterdam het duurst

8 januari, 12:09

CE Delft: ontwikkeling warmtenetten gaat veel te traag

8 januari, 9:49
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan