Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Het Kunstmuseum in Den Haag
Copyright: Gerrit Schreurs
De bakstenen gevel van het Kunstmuseum
Copyright: Gerrit Schreurs
De bakstenen gevel van het Kunstmuseum
Copyright: Gerrit Schreurs
De centrale hal van het Kunstmuseum
Copyright: Gerrit Schreurs
De erezaal van het Kunstmuseum
Copyright: Gerrit Schreurs
Plafond van de erezaal
Copyright: Gerrit Schreurs
H.P. Berlage. Maquette Haags Gemeentemuseum, 1919-1920. Vervaardigers: H.P. Berlage en A. Beck (maquettebouwer), in opdracht van Kunstmuseum Den Haag
Copyright: Het Nieuwe Instituut
H.P. Berlage. Maquette Haags Gemeentemuseum, 1919-1920. Vervaardigers: H.P. Berlage en A. Beck (maquettebouwer), in opdracht van Kunstmuseum Den Haag
Copyright: Het Nieuwe Instituut
H.P. Berlage. Presentatietekening Haags Gemeentemuseum ‘Langs de vijver’, z.j
Copyright: Het Nieuwe Instituut
H.P. Berlage. Haags Gemeentemuseum: proefmodel voor lichtinval, z.j. Vervaardiger: H.P. Berlage
Copyright: Het Nieuwe Instituut
H.P. Berlage. Haags Gemeentemuseum: proefmodel voor lichtinval, z.j. Vervaardiger: H.P. Berlage
Copyright: Het Nieuwe Instituut
H.P. Berlage. Haags Gemeentemuseum: proefmodel voor lichtinval, z.j. Vervaardiger: H.P. Berlage
Copyright: Het Nieuwe Instituut
Kunstmuseum Den Haag: een gedroomd museum, bijgeschaafd door de gemeente
26 februari 2021, 15:03
Vorige week vrijdag is in het Kunstmuseum Den Haag de tentoonstelling
Het Gedroomde Museum
geopend. Hoewel de expositie over het bekende museumgebouw en diens scheppers vanwege de coronamaatregelen nog niet open is voor het publiek, mocht Architectenweb alvast komen kijken. Het bezoek was zeer de moeite waard, mede vanwege de bijzonder intrigerende maquette van het eerste, niet-uitgevoerde ontwerp uit 1919. “Dat plan werd lyrisch onthaald.”
Het Kunstmuseum in Den Haag wordt gerekend tot de mooiste museumgebouwen ter wereld. Het is zelfs het enige museumgebouw in de wereld dat een eigen objectnummer heeft en tot de collectie van het museum behoort. Toch kon het gebouw bij de opening in 1935 niet op onverdeeld positieve reacties rekenen. Het interieur werd meteen bejubeld, maar de buitenkant moest het ontgelden bij veel mensen. De critici spraken van ‘sigarenkistjesarchitektuur’ en een ‘hokkerig en rommelig geheel van gele stapeldoozen’. En de gevels, die waren bekleed met een alledaags materiaal als baksteen, in plaats van marmer of graniet, en ook nog eens in een kleur die deed denken aan karton of ongeverfd timmerhout. Men dacht eerder aan een fabriek dan een monumentaal kunstcomplex.
“Emil Strasser, de schoonzoon en rechterhand van Berlage die het museum na diens dood in 1934 voltooide, verontschuldigde zich in het Bouwkundig Weekblad zelfs bijna voor het resultaat”, zegt Jan de Bruijn, een van de twee curatoren van de tentoonstelling. “Hij schreef zoiets als:
het gebouw is van buiten misschien niet zo mooi, maar we moeten het ermee doen. Bij dit museum gaat het vooral om de binnenkant.
Daar had hij in zekere zin ook gelijk in.”
Samen met Jet van Overeem heeft De Bruijn ‘Het gedroomde museum’ samengesteld. De expositie draait om het gebouw en diens scheppers, architect Hendrik Petrus Berlage en museumdirecteur Hendrik Enno van Gelder. Het museum, dat verrees op een schooltuintjesperceel in de wijk Zorgvliet, is gerealiseerd volgens hun visie, bijgeschaafd door de gemeente Den Haag. In de tentoonstelling zijn maquettes, tekeningen en foto’s van de bouw (en van het gebouw zelf uiteraard) te zien, evenals bijzonderheden zoals een mockup waarmee de lichtinval in de zalen werd getest. Ook de ervaringen en herinneringen van bezoekers vormen onderdeel van de expositie.
Maquette
De tentoonstelling opent met het hoogtepunt, een uitermate fascinerende gipsen maquette van het eerste ontwerp dat Berlage en Van Gelder hadden gepresenteerd in 1919. Het plan voorzag in twee musea en een stadsgehoorzaal annex concertzaal die ruimte bood aan 2.500 toeschouwers. Het zijn grote ambities, die zich hebben vertaald in een enorm complex. De maquette, het origineel dat door Het Nieuwe Instituut beschikbaar is gesteld, bestaat uit een verzameling volumes rond een vijver. De centrale hal met koepel, die als doel had de bezoeker een ‘gevoel van overweldiging en bezinning’ te bezorgen, vormt het stralende middelpunt van het tamelijk groteske ontwerp.
“Het plan werd lyrisch onthaald”, zegt De Bruijn, “zowel in de gemeenteraad als door het publiek dat in groten getale de bijbehorende tentoonstelling in Pulchri Studio had bezocht. Uiteindelijk stierf het toch een stille dood.” Dat heeft onder meer te maken met de omvang van het complex, dat liefst 1,5 keer zo groot moest worden als het Rijksmuseum, terwijl de collectie van het Haagse museum totaal niet toereikend was. Verder leidden de hoge kosten en het feit dat het plan eerder op de ideeën van twee personen dan op prognoses waren gebaseerd ertoe dat de zaak in een impasse raakte – en pas weer in beweging kwam toen Van Gelder in 1925 solliciteerde bij de gemeente Amsterdam. “Daarna mochten hij en Berlage aan de slag met een nieuw ontwerp, op basis van een aangescherpt plan van eisen door de gemeente Den Haag”, vertelt De Bruijn over de protestactie van de directeur.
Stilte en contemplatie
Vijf jaar later kon dan eindelijk de spade de grond in voor het uiteindelijke museumgebouw, dat drie keer in het oorspronkelijke complex paste en centraler op de kavel kwam te staan. Tot de behouden elementen behoorde de vijver, zij het in een andere vorm en deels als buffer tussen de drukke straat en het museum dat stilte en contemplatie behoefde. De maat van de door critici verfoeide baksteen (11 centimeter) fungeerde als maateenheid voor het gehele museum én hielp verschillende mensen aan het werk in de crisisjaren-dertig. De socialist Berlage had expres voor een ongebruikelijke maat gekozen, zodat de vier miljoen bakstenen via werkverschaffing geproduceerd konden worden.
Ondanks het fraaie vlechtmetselwerk is de gevel van het museum vrij sober. Het ging Berlage vooral om de binnenruimte en de ervaring van de bezoeker, zoals Strasser al aangaf in het Bouwkundig Weekblad. Via de beglaasde pergola treed je een kunsttempel binnen, die imponeert door de prachtige decoraties en bijzondere lichtinval. De relatief kleine zalen met telkens verspringende doorgangen en het ingenieuze gangen- en trappensysteem zorgen er bovendien voor dat bezoekers ook kunnen ontsnappen aan de museale setting; op die manier wilde de architect het fenomeen ‘museummoeheid’ helpen voorkomen.
Levend en bewegend
Dat het museum een kunstwerk op zich is, laten ook de foto’s van Gerrit Schreurs van onder meer de centrale hal en het plafond van de Erezaal zien. Met name de laatstgenoemde foto kan op zichzelf al door voor een schilderij. Ook de foto’s en films van de bouw zijn bijzonder om te zien – en die van de architect zelf. Voor velen is Berlage vooral een naam uit architectuurboeken, best aardig om de man ook eens levend en bewegend te aanschouwen. Hopelijk mogen we gauw weer naar het museum.
Bij nai010 uitgevers is de
catalogus van Het Gedroomde Museum
verkrijgbaar.
https://vimeo.com/514296065
Trefwoorden
hendrik petrus berlage
h.p. berlage
berlage
kunstmuseum
tentoonstelling
den haag
Locatie
Best gelezen
1
Woontoren DownTown in centrum Rotterdam biedt ruimte aan verschillende typen woningen
dinsdag, 30 juni
2
Berninitoren van MIX architectuur vult aan en verrijkt
dinsdag, 30 juni
3
Team aan de Schie presenteert structuurontwerp nieuwbouw Erasmus MC
donderdag, 2 juli
4
De Playlist: Mees Wijnants houdt van klassieke muziek en queer techno
woensdag, 1 juli
5
Office Overzee zet hergebruikt materiaal in bij kleine kunstenaarsstudio
dinsdag, 30 juni
Gerelateerde nieuwsberichten
Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd
6 maart
Kosten renovatie Kunstmuseum in Den Haag richting 200 miljoen
2 juni
Edelherten vreten door Berlage ontworpen tuinen op Veluwe kaal
31 juli 2023
Vincent Bijlo en Berlage Saxophone Quartet brengen iconisch ontwerp van Berlage tot leven
17 februari
Gijs Van Vaerenbergh reageert met installaties op werk M.C. Escher in expositie
20 februari 2023
Boek biedt persoonlijk beeld van architect H.P. Berlage
17 november 2022
Kunstmuseum Den Haag eert eigen gebouw en architect in expositie
29 januari 2021
Expositie belicht relatie directeur Glasfabriek met befaamde architecten
28 oktober 2020
Den Haag heeft nieuwe architectuurprijs
2 november 2017
Viering honderd jaar Plan Zuid
31 augustus 2017
Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd
6 maart
Kosten renovatie Kunstmuseum in Den Haag richting 200 miljoen
2 juni
Edelherten vreten door Berlage ontworpen tuinen op Veluwe kaal
31 juli 2023
Vincent Bijlo en Berlage Saxophone Quartet brengen iconisch ontwerp van Berlage tot leven
17 februari
Gijs Van Vaerenbergh reageert met installaties op werk M.C. Escher in expositie
20 februari 2023
Boek biedt persoonlijk beeld van architect H.P. Berlage
17 november 2022
Kunstmuseum Den Haag eert eigen gebouw en architect in expositie
29 januari 2021
Expositie belicht relatie directeur Glasfabriek met befaamde architecten
28 oktober 2020
Den Haag heeft nieuwe architectuurprijs
2 november 2017
Viering honderd jaar Plan Zuid
31 augustus 2017
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Arons en en Gelauff laat zich voor ontwerp woongebouw inspireren door Steltman-stoel
Gisteren, 13:23
Deze zomer wordt in Amsterdam Sloterdijk gestart met de bouw van woningbouwcomplex Stelt. Arons en en Gelauff architecten liet zich voor het ontwerp van het 186 woningen omvattend blok inspireren door de Steltman-stoel van Rietveld.
Monoliet van Space Encounters dient kunstverzameling
Gisteren, 10:40
Voor de kunstcollectie van een verzamelaars- en kunstenaarsduo ontwierp het bureau een collectie- en tentoonstellingsgebouw in Arnhem.
De Playlist: stil buiten dansen met Jurgen van der Ploeg
Gisteren, 09:15
Architectenweb interviewt deze zomer architecten over hun muzikale kant. In de tweede aflevering van onze zomerserie De Playlist spreken we met Jurgen van der Ploeg, die als DJ Baobab silent disco organiseert in de openbare ruimte.
‘Regeneratieve Architectuur’ is thema van Architect@Work in Rotterdam
Gisteren, 09:00
Architect@Work vindt op woensdag 9 en donderdag 10 september plaats in Rotterdam Ahoy en staat dit jaar in het teken van ‘Regeneratieve Architectuur’.
Gelderland wijst miljoenen toe voor opstarten nieuwbouwprojecten
Gisteren, 14:38
Meerdere bouwprojecten in Gelderland krijgen in totaal 27,5 miljoen euro van de provincie om de bouw van circa 12.500 woningen op gang te helpen.
Kabinet steekt 450 miljoen euro in ondergrondse waterstofopslag
Gisteren, 11:11
Waterstof is van groot belang voor de omschakeling van fossiele naar hernieuwbare energie.
Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar
3 juli, 1:05
Vooral voor bijvoorbeeld het verbouwen of verduurzamen van een woning zijn minder verzoeken gedaan.
SER stelt nieuwe organisatie voor om stikstofdoelen te halen
3 juli, 9:31
Het adviesorgaan roept op tot samenwerking van boeren, tuinders, ketenpartijen en maatschappelijke organisaties.
BNO opent voordrachtsronde voor vernieuwde Piet Zwart Prijs
2 juli, 2:34
Het is sinds de meest recente uitreiking van de BNO Piet Zwart Prijs (in 2023, aan grafisch ontwerper Karel Martens) een tijd stil geweest rond de prijs.
Onderzoekers verwachten sterke toename woningbouw
2 juli, 10:13
Uit de aantallen vergunningen en bouwprojecten leidt onderzoeksbureau ABF af dat het dieptepunt van nieuwe woningen achter de rug is.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur