Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Amsterdam wil tot 2050 groeien onder voorwaarden
21 januari 2021, 15:26
Amsterdam wil de komende dertig jaar groeien om de stad weer in balans te krijgen, maar er zijn wel voorwaarden aan verbonden. Er komen 150.000 nieuwe woningen, 200.000 arbeidsplaatsen en 300.000 nieuwe inwoners bij. Dit alles moet wel plaatsvinden binnen de huidige stadsgrenzen en er dient tevens te worden geïnvesteerd in infrastructuur en groen.
Dat stelt het stadsbestuur van Amsterdam in de donderdag gepresenteerde
Omgevingsvisie 2050
. In deze vooruitblik op de komende drie decennia is onder meer aangegeven waar de nieuwe woningen en bedrijven kunnen komen, welke investeringen in infrastructuur en voorzieningen nodig zijn en hoe de stad en de regio daarmee leefbaarder en groener kunnen worden.
“De afgelopen jaren hebben Amsterdammers hun stad zien groeien en veranderen”, zegt wethouder Marieke van Doorninck (Ruimtelijke Ontwikkeling en Duurzaamheid). ”Er zijn meer huizen bijgekomen, maar belangrijke investeringen in infrastructuur en groen zijn achtergebleven. Tegelijkertijd is het vastgoed in onze stad verworden tot een beleggingsobject, waardoor de stad onbetaalbaar dreigt te worden voor lagere en middeninkomens.”
“Als we willen dat de stad de komende jaren bereikbaar blijft voor onze kinderen én nieuwe Amsterdammers uit binnen- en buitenland, zullen we de groei de komende dertig jaar moeten omarmen, maar ook duidelijk richting moeten geven en grenzen aan moeten stellen. We bouwen 150.000 nieuwe woningen, maar sparen het groen rond de stad. De auto krijgt daarnaast een ondergeschikte rol en er komt meer ruimte voor de voetganger en de fietser”, aldus Van Doorninck.
Meerdere centra
Op dit moment heeft Amsterdam met de historische binnenstad één centrum waarop alles is gericht. Om voor meer balans te zorgen, wil het hoofdstedelijke college van B&W een stad met meerdere centra, in Nieuw-West, Zuidoost en Noord. In die stadsdelen wil de gemeente investeren in meer woningen, meer ruimte voor bedrijvigheid en (culturele) voorzieningen.
Die ontwikkelingen moeten wel passen bij de unieke kenmerken van elk stadsdeel: elk ‘centrum’ houdt een eigen gezicht, zo laat de gemeente Amsterdam weten. Het college wil de nieuwe ontwikkelingen een plek geven binnen de bestaande stadsgrenzen: dat betekent de keuze voor verdichten in de bestaande stad en het landschap rondom de stad sparen van bebouwing.
Infrastructuur
De afgelopen jaren zijn de benodigde infrastructuur en verbindingen achtergebleven bij de groei van de stad. Daarom wil het college de metroring aan de westkant Amsterdam doortrekken om dit deel van de stad beter bereikbaar te maken, en de Noord-Zuidlijn doortrekken naar Schiphol. Drukke straten met veel autoverkeer, als de Lelylaan en Gooiseweg, worden komende jaren herontwikkeld tot zogenaamde ‘stadslanen’: groene straten waar fiets en openbaar vervoer voorrang hebben.
Ook tussen de stadsdelen wordt de bereikbaarheid verbeterd, bijvoorbeeld met twee IJ-oeververbindingen, een Schinkelbrug en een nieuwe fietsbrug over de Amstel. De verbinding met de omliggende gemeenten wordt verder verbeterd met snelle fietsroutes en meer trein-, metro- en busverbindingen, aldus het Amsterdamse stadsbestuur.
Groen
De bouwplannen nemen volgens de gemeente niet weg dat er meer groen kan komen in de stad. Zo kunnen straten en buurten worden vergroend doordat de auto een ondergeschikte rol heeft in de plannen. Er komen nieuwe kleine en grote parken, zoals het Hondsrugpark, de Oeverlanden en op NDSM-Oost. Omdat het besluit over de ontwikkeling van metrostation Sixhaven is uitgesteld, behoudt het Sixhavengebied een groene inrichting.
Ook wil de gemeente het bestaande groen beter benutten, door de Amsterdamse scheggen goed aan te sluiten op de nieuwe kernen in Nieuw-West, Zuidoost en Noord en er daar meer plek komt voor recreatie. In de Omgevingsvisie krijgt ook duurzaamheid een belangrijke plek: de stad wordt zo ingericht dat er ruimte komt voor het opwekken van zonne- en windenergie en hergebruik van materialen en grondstoffen, zo besluit de gemeente Amsterdam.
Trefwoorden
amsterdam
omgevingsvisie
Locatie
Best gelezen
1
Vakwerk Architecten draagt met Camden Town bij aan Hyde Park
vrijdag, 7 augustus
2
Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd
woensdag, 5 augustus
3
Bouwstart van verticaal dorp in Shenzhen naar ontwerp van MVRDV
donderdag, 6 augustus
4
cepezedinterieur vernieuwt interieur van Amsterdams bedrijfsverzamelgebouw
woensdag, 5 augustus
5
De Playlist: Alex Kypriotakis-Weijers zingt en performt op karaokefeestjes
donderdag, 6 augustus
Gerelateerde nieuwsberichten
Amsterdam investeert in verduurzaming van de stad
11 juni 2021
Organisaties willen komende tien jaar miljoen betaalbare huizen
17 februari 2021
Amsterdam trekt miljoenen uit voor projecten tegen extreem weer
26 januari 2021
Utrecht wordt 'tienminutenstad' met vier nieuwe centra
22 januari 2021
Winterlezingen Arcam over wonen in Metropoolregio Amsterdam
15 januari 2021
Amsterdam investeert 26,5 miljoen in vergroening
7 januari 2021
Amsterdam wil 11.000 woningen in getransformeerd Schinkelkwartier
4 januari 2021
Regio Amsterdam wil 100 miljoen voor versnelde woningbouw
24 november 2020
Amsterdamse haven moet 'duurzame batterij' worden
19 november 2020
Rotterdam zet veel oude gebouwen om naar woningen
29 oktober 2020
Metropoolregio Amsterdam krijgt innovatiecampus voor stadslogistiek
27 oktober 2020
Kade Amsterdam vermoedelijk ingestort door overbelasting en boten
2 oktober 2020
Amsterdam bouwt 1.700 woningen op Draka-terrein in Noord
1 oktober 2020
Architecten tonen visie op Amsterdam in 2050
30 september 2020
'Geen zeepbel in Amsterdam, huizen structureel duur'
4 september 2020
Floor Milikowski: stimuleer innovatie in de regio
25 augustus 2020
Amsterdam wil vijf nieuwe torens bij Amstelstation
21 augustus 2020
Voor 2022 een miljoen zonnepanelen op Amsterdamse daken
7 juli 2020
'Luchthaven in zee zeker tot 2050 van de baan'
15 mei 2020
Amsterdam ambieert circulaire stad in 2050
14 april 2020
Amsterdam wil in 2050 aardgasloos zijn
17 november 2016
Amsterdam investeert in verduurzaming van de stad
11 juni 2021
Organisaties willen komende tien jaar miljoen betaalbare huizen
17 februari 2021
Amsterdam trekt miljoenen uit voor projecten tegen extreem weer
26 januari 2021
Utrecht wordt 'tienminutenstad' met vier nieuwe centra
22 januari 2021
Winterlezingen Arcam over wonen in Metropoolregio Amsterdam
15 januari 2021
Amsterdam investeert 26,5 miljoen in vergroening
7 januari 2021
Amsterdam wil 11.000 woningen in getransformeerd Schinkelkwartier
4 januari 2021
Regio Amsterdam wil 100 miljoen voor versnelde woningbouw
24 november 2020
Amsterdamse haven moet 'duurzame batterij' worden
19 november 2020
Rotterdam zet veel oude gebouwen om naar woningen
29 oktober 2020
Metropoolregio Amsterdam krijgt innovatiecampus voor stadslogistiek
27 oktober 2020
Kade Amsterdam vermoedelijk ingestort door overbelasting en boten
2 oktober 2020
Amsterdam bouwt 1.700 woningen op Draka-terrein in Noord
1 oktober 2020
Architecten tonen visie op Amsterdam in 2050
30 september 2020
'Geen zeepbel in Amsterdam, huizen structureel duur'
4 september 2020
Floor Milikowski: stimuleer innovatie in de regio
25 augustus 2020
Amsterdam wil vijf nieuwe torens bij Amstelstation
21 augustus 2020
Voor 2022 een miljoen zonnepanelen op Amsterdamse daken
7 juli 2020
'Luchthaven in zee zeker tot 2050 van de baan'
15 mei 2020
Amsterdam ambieert circulaire stad in 2050
14 april 2020
Amsterdam wil in 2050 aardgasloos zijn
17 november 2016
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Regio Arnhem maakt zich op voor Landschapstriënnale 2026
4 uur geleden
Onder de noemer ‘Op Waterbasis’ organiseren diverse partners een veelzijdig programma met excursies, lezingen, debatten, exposities, workshops en culturele activiteiten.
Sec.architecten geeft verbouwde school eenduidiger uitstraling
Vandaag, 11:03
In Epe is het Sprengenbeek College verbouwd naar ontwerp van Sec.architecten. Het voorheen versnipperde gebouw aan de rand van de Gelderse plaats heeft een eenduidiger uitstraling gekregen.
Redactie Jaarboek Architectuur in Nederland zoekt projecten voor jubileumeditie
Gisteren, 11:20
De veertigste editie van het jaarboek krijgt een bijzonder karakter, waarbij wordt teruggeblikt op de afgelopen veertig jaar én vooruitgekeken naar de toekomst. Dast meldt nai010 uitgevers.
De Playlist: Sebastian Janusz is klassiek pianist en componist
Gisteren, 09:15
In de twaalfde aflevering van onze zomerserie spreken we met Sebastian Janusz, senior architect bij Rijnboutt die tevens optreedt als pianist en muziekstukken componeert.
Koophuizen in bijna alle gemeenten in prijs gestegen
Vandaag, 09:54
Landelijk gezien werd voor een koophuis gemiddeld ruim vier procent meer neergeteld in het tweede kwartaal.
Vastgoedadviseur: nog jaren minder huurhuizen door verkoopgolf
Gisteren, 10:09
Dat leidt vooral voor studenten en jonge starters die een huis zoeken tot grote problemen, verwacht CBRE.
In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst
5 augustus, 11:28
In totaal zijn er bijna 39.000 eetgelegenheden in Nederland. Hiervan bestaat iets meer dan de helft uit fastfoodzaken, zoals cafetaria's en broodjeszaken.
Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte
4 augustus, 5:45
Ook de komende weken zal het droger en warmer dan gemiddeld blijven. Rijkswaterstaat spreekt in zijn wekelijkse droogtemonitor van een uitzonderlijke situatie.
VMN media neemt Vastgoedjournaal over
4 augustus, 10:05
Met de overname komt het vastgoedplatform onder een dak met andere vakmedia, waaronder Vastgoedmarkt, Cobouw en De Architect.
Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten
31 juli, 4:45
Rijkswaterstaat verwacht dat de stand van de Rijn de komende dagen nog verder zal zakken. Ook de hoeveelheid water die vanuit Duitsland het land binnenstroomt is met 692 kubieke meter per seconde extreem laag.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur