'Elektriciteitsnet op steeds meer plekken vol'

2 oktober 2019, 9:59
Het elektriciteitsnet in Nederland raakt op steeds meer plekken 'vol' door de stormachtige opmars van onder meer zonneparken en stroomvretende datacenters. Volgens netbeheerder Liander is er in grote delen van Flevoland en Friesland zelfs helemaal geen capaciteit meer beschikbaar voor nieuwe zonneparken of windmolens. Ook is nieuwe aansluiting op het stroomnet voor grote bedrijven op sommige plekken niet meer mogelijk.

Liander is de grootste netbeheerder van Nederland. Het bedrijf heeft ongeveer een derde van het land onder de hoede en zorgt ervoor dat het licht brandt en het warm is in 3 miljoen woningen en bedrijven. In een nieuw overzicht constateert Liander dat er steeds meer knelpunten zijn op het elektriciteitsnet.

Met ingang van deze maand kunnen partijen die een zonnepark willen beginnen daarom alleen nog maar een subsidie aanvragen als ze beschikken over een zogeheten transportindicatie. Die indicatie wordt niet verleend voor plekken waar er toch geen ruimte op het net beschikbaar is. Liander werkt verder aan initiatieven waarbij bijvoorbeeld tuinders tijdelijk hun lampen uitzetten op momenten dat er heel veel vraag is naar stroom.

Rond de knelpunten breidt de netbeheerder natuurlijk ook het elektriciteitsnet uit. Maar dit kost veel tijd, onder meer vanwege lange vergunningstrajecten en procedures. Daarbij staat de uitvoering van het werk onder druk door een chronisch tekort aan technici. De netbeheerder onderzoekt inmiddels de mogelijkheden om de huidige kabels en installaties beter te benutten met slimme oplossingen.

Om innovaties breed in te zetten zouden evenwel wijzigingen van wet- en regelgeving nodig zijn. Topvrouw Ingrid Thijssen van moederbedrijf Alliander pleitte eerder al voor een nationaal masterplan voor de energie-infrastructuur. Zij benadrukte daarbij de noodzaak van een gezamenlijke aanpak van betrokken partijen. Dat zou het ook makkelijker maken om schaarse technici in te zetten waar ze het hardst nodig zijn.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

1828 Gouda biedt compacte woningen en collectieve voorzieningen voor jonge bewoners

34 minuten geleden

MoederscheimMoonen moderniseert en breidt jaren 70-bungalow uit

1 uur geleden

Bouw Spaarnepoort in Haarlem van start

3 uur geleden

Concrete presenteert NENI-restaurant in Stockholm

Gisteren, 14:41

Brabant wil proeftuin zijn bij inpassen grote ruimtelijke plannen

4 uur geleden

Rekenkamer: onderhoud aan infrastructuur decennia achtergesteld

Gisteren, 13:28

Lars Courage nieuwe voorzitter van Active House

Gisteren, 10:23

Team V voegt Marlies Zwols toe aan bureauleiding

21 september, 3:04

Boekholt belooft 'meer, sneller en beter' te bouwen

21 september, 1:11

Investeerders kopen Nederlandse bouwplaatsbeveiliger BauWatch

18 september, 4:41
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap