Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Anna Colina
Copyright: Anna Colina
Copyright: Anna Colina
Copyright: Anna Colina
Powerhouse Company: ‘Wij werken vanuit onze kracht’
25 juli 2017, 9:30
Als het
éé
n architectenbureau momenteel voor de wind gaat, is het
Powerhouse Company
. In relatief korte tijd sleepten de Rotterdammers verschillende grote opdrachten binnen, onder meer door zeven prijsvragen op een rij (!) te winnen. Architectenweb bezocht bureauoprichter Nanne de Ru en zijn snel uitdijende groep collega’
s in hun tijdelijke onderkomen nabij de Erasmusbrug.
“
We zijn vrij omnivoor.”
Het bureau boven een interieurspeciaalzaak aan het Vasteland oogt even geïmproviseerd als gezellig. In hetzelfde pand als waar bouwvakkers bezig zijn met een verbouwing, werkt het Powerhouse-personeel aan projecten als de
Baantoren
in thuisstad Rotterdam en
5TRACKS
in Breda. Een werkweek wordt vaak afgesloten met een ‘epische’ vrijdagmiddagborrel, inclusief discolampen en rookmachine.
In september keren de architecten en andere medewerkers terug naar een vaste stek, iets meer dan een steenworp verderop. Hoewel terugkeren niet echt het juiste woord is. “We zouden eigenlijk weer in ons oude kantoor aan de Westzeedijk gaan zitten, dat momenteel
verbouwd
wordt”, zegt Nanne de Ru, “We passen er alleen niet meer in, we zijn te groot gegroeid.”
Zeventig medewerkers
Van twintig naar zeventig medewerkers in slechts drie jaar tijd, dat had zelfs een bureau met een helder plan voor de toekomst als Powerhouse Company niet voorzien. Zeker in de laatste anderhalf jaar sleepte de firma de ene na de andere grote opdracht binnen, zoals
drie torens op het Stationsplein in Eindhoven
en een
woningbouwcomplex op het Koningin Julianaplein
in Den Haag.
Een deel van de opdrachten werd verworven via prijsvragen en ontwikkelaars, twee ontwerpklussen zijn ontsproten uit eigen initiatief. “Ik denk er afgelopen anderhalf jaar veel dingen samen kwamen”, zegt De Ru over het succes. “Zo speelt het een rol dat we in het verleden al een hoog kwaliteitsniveau hebben kunnen realiseren bij projecten voor particuliere klanten, zoals villa’s.”
“Daarnaast hebben we zelf kleine projecten ontwikkeld en zijn we altijd blijven tenderen en pitchen. Bij prijsvragen raakten we op den duur in een soort
flow
hoe we die benaderden en hoe we onszelf daarbij profileerden. Dat heeft zich op miraculeuze wijze vertaald in zeven gewonnen prijsvragen op een rij, wat een beetje onwerkelijk is. Normaal ben je blij als je er van de vijf één wint.”
Ook de grote verscheidenheid aan projecten en de brede expertise binnen het bureau zijn volgens De Ru belangrijke factoren die de imponerende opdrachtenstroom in korte tijd mogelijk maakten. “Wij zijn vrij ‘omnivoor’. We vinden alles leuk om te doen, van een fietsenstalling tot een vijfsterrenhotel. Je ziet het ook terug in ons portfolio, we hebben zelfs een
zeiljacht
ontwikkeld.”
Keuze
Deze manier van werken komt deels voort uit de economische crisis, toen Powerhouse Company vrijwel overal indook wat er voorbij kwam. “Na ons eerste project
Villa 1
stonden we voor de keuze of we alleen villa’s zouden gaan bouwen of dat we een breed architectenbureau worden”, zegt bureaupartner Paul Stavert. “Om daar een antwoord op te vinden, hebben we alles aangepakt.”
“Ik vond het bijvoorbeeld erg leuk om een renovatie van sociale woningbouw in Oldenzaal te doen. Daar hebben we veel geleerd over zaken als kleurstelling en materiaalgebruik in dit soort projecten, die totaal verschillen met de
high end
villa’s die we doen. En we hadden te maken met een opdrachtgever die niet alleen vanuit passie handelde, maar ook lette op de betaalbaarheid. Op die manier leerden we wat er in een klant omgaat en wat voor hem belangrijk is.”
Stavert stelt dat Powerhouse Company zich altijd probeert te verdiepen in een opdrachtgever, te kijken hoe het bureau deze kan helpen bij diens vraagstuk. “Als je daarmee begint, dan doe je het al heel veel beter dan opdrachtgevers gewend zijn. Verder is het belangrijk dat het niet alleen over de kosten en het bouwbudget gaat, maar ook over hoe je waarde kunt toevoegen. De discussie over hoe je kwaliteit kunt bieden zodat de opbrengsten omhoog gaan, is veel interessanter.”
Als voorbeeld noemt hij het Stationsplein Eindhoven, een project dat zijn bureau samen met ZUS en ontwikkelaar Amvest verwierf via een tender. “We hebben zeer intensieve sessies gehad over de businesscase en de opbrengsten, maar ook over wat de opdrachtgever vraagt en hoe je waarde kunt toevoegen aan de stad. Er komen drie torens, waarvan eentje verreweg de hoogste van Eindhoven wordt. Als architect heb je de neiging om de focus op de hoogbouw te leggen en daarmee je statement te maken, maar het eigenlijke vraagstuk ligt in Eindhoven op het maaiveld. Hoe realiseer je naast goede architectuur een programma dat goed op zijn omgeving reageert en in Eindhoven past? Dat is iets waar we samen met de ontwikkelaars een oplossing voor hebben bedacht.”
RED Company
Anderhalf jaar geleden heeft Nanne de Ru naast Powerhouse Company een ontwikkelbedrijf opgericht, RED Company. Bij het bedrijf, dat onder meer het
hoofdkantoor van Asics
voor Europa en het Midden-Oosten in Hoofddorp in portefeuille heeft, werken vijf mensen. De onderneming, die De Ru samen met Niels Jansen (ex-Provast) heeft opgericht, komt voort uit de herontwikkeling van het eigen onderkomen aan de Westzeedijk, een voormalig reclasseringskantoor waarin het bureau antikraak zat.
“Het was een redelijk ‘ranzig’ kantoorgebouw”, zegt De Ru, “maar als je de plafonds zou weghalen, krijg je mooie hoge ruimtes met de al even fraaie bekisting in het zicht. Ik dacht: dit moet je herontwikkelen tot woningen. We zijn er samen met Bas van Dam (Being Development, red.) drie of vier jaar mee bezig geweest. In die tijd merkte ik dat het ontwikkelen van zo’n groot gebouw, we spreken over drieduizend vierkante meter, een andere tak van sport is dan je vanuit een architectenbureau gewend bent. Je hebt onder meer te maken met een andere tijdspanne en een andere financiële logica. Daarom besloot ik op den duur het ontwikkelen los te koppelen en er een apart bedrijf van te maken.”
Ook de 150 meter hoge en zeer slanke Baantoren, die in het centrum van Rotterdam zal verrijzen, wordt ontwikkeld door RED Company. “Een klassiek verhaal”, zo duidt De Ru de ontstaansgeschiedenis van het project. “Er stond een kantoorpand te koop op een locatie waar volgens het bestemmingsplan een toren van die hoogte gebouwd mag worden, toen zijn we bij de eigenaar langsgegaan. Hij zei dat het helemaal niet mogelijk is om daar zo’n hoge toren neer te zetten, want het pand is maar twintig bij twintig meter in omvang. Wij konden hem duidelijk maken dat het wel mogelijk is, dankzij de expertise die wij kunnen ontlenen aan Powerhouse Company. Het is een lastige ontwikkelopgave, op zo’n compact plot moet je eerst ‘engineeren’ voor je tot ontwerpen overgaat. De meeste ontwikkelaars zouden zo’n plan vrij snel afschieten, maar dankzij de integratie van onze bedrijven wisten wij het wel door te zetten.”
Geleidelijk
Komend najaar nestelt Powerhouse Company zich in de Westerlaantoren, die aan Het Park (bekend van de Euromast) staat. Om de forse groei van het aantal medewerkers op te vangen, is de
directie onlangs uitgebreid
met drie partners, twee associates en een ‘design director’, die de esthetische lijn bewaakt bij de projecten van het bureau. Ondanks dat de omvang van de organisatie in de afgelopen drie jaar ruim is verdriedubbeld, voelde de uitdijing voor Stavert als geleidelijk. “Het is niet zo dat we opeens dachten: we hebben er vijftig mensen bij. Dat komt ook doordat we vrij ‘steady’ zijn. Het verloop is niet zo groot, we groeien op een vrij organische manier. Het voelt nog steeds als het Powerhouse-team.”
Dirk Jan Schaap is een vrucht van de enorme groei die het bureau in korte tijd doormaakte. Nadat hij in 2014 als tekenaar was begonnen bij Powerhouse Company mag hij zich sinds kort associate noemen. “Ik ben op een goed moment binnengekomen”, zegt Schaap, “vlak voordat er steeds meer ging gebeuren en de organisatie nog vrij overzichtelijk was. Ik ben begonnen met het ‘uitontwerpen’ en tekenen van een villa in Duitsland, dat was iets wat ik in mijn eentje kon doen. Vanuit die positie heb ik het bureau en mijn collega’s leren kennen en ben ik aan steeds meer opdrachten gaan werken.” Schaap is onder meer projectarchitect bij het Asics-gebouw in Hoofddorp, de transformatie van het oude reclasseringskantoor aan de Westzeedijk en verschillende villa’s in Nederland.
Medewerkers van Powerhouse Company krijgen alle ruimte en vrijheid om hun talenten te ontplooien, zegt De Ru. “ Het idee van een
Powerhouse
Company
is dat je een krachtige groep bent, daarom is het bureau ook niet naar de oprichters vernoemd. De filosofie is dat iedereen hier naar zijn talent werkt. Als iemand hier komt solliciteren, vragen we altijd: wat wil jij het liefste doen? Sommige mensen reageren verrast, in de trant van:
jij gaat me toch vertellen wat ik moet doen?
Maar ik denk: als jij het liefst wilt tekenen, ga dan lekker tekenen. Of als je wilt leren hoe je een project managet van ontwerp naar uitvoering, doe dat. Zo selecteren we een breed spectrum van mensen, waarbij iedereen vanuit zijn eigen kracht werkt.”
Trefwoorden
nanne de ru
powerhouse company
dirk jan schaap
paul stavert
Best gelezen
1
Architecten zien dat opdrachtgevers door opkomst van AI meer van hen verwachten
donderdag, 15 oktober
2
Diederendirrix presenteert definitief ontwerp renovatie Stadsschouwburg Nijmegen
woensdag, 14 oktober
3
RAU presenteert schetsontwerp voor gemeentehuis Het Hogeland
maandag, 12 oktober
4
Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum
donderdag, 15 oktober
5
Opgeleverde Aurora-gebouw van Piet Zanstra tijdens ADE open voor publiek
maandag, 12 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Nanne de Ru en Hans Ibelings lanceren nieuwe uitgeverij
31 maart 2023
Hoofdkantoor Asics naar ontwerp van Powerhouse Company in gebruik genomen
16 mei 2019
Luifeldak Paper Roof refereert aan klassieke Chinese architectuur
14 januari 2021
Avond over invloed geld en bezit op vormgeving van stad
22 november 2019
Nanne de Ru verzorgt zestiende Peutz-lezing
18 september 2019
Overeenkomst voor herontwikkeling Eindhovense Bunker getekend
10 april 2019
Drie nieuwe torens voor skyline Leiden
12 september 2018
Amstel Tower: ‘vrouwelijk’ hoogbouwaccent bij Amstelstation
12 juli 2018
Gepolijst kantoorinterieur drukt de glamour van reizen uit
27 maart 2018
Powerhouse Company ontwerpt hoofdkantoor Danone in Hoofddorp
17 november 2017
Eerste horecaplekken 'nieuwe stijl' op campus TU Delft
21 september 2017
Directieuitbreiding voor Powerhouse Company
21 juni 2017
Powerhouse Company wint prijsvraag Stationsplein Eindhoven
15 juni 2017
Powerhouse en LAP winnen opdracht park Emmen
2 februari 2017
150 meter hoge toren voor centrum Rotterdam
29 november 2016
Powerhouse Company ontwerpt paviljoen TaalExpo
29 juli 2016
Shift en Powerhouse Company winnen tender 5TRACKS
15 juli 2016
Ontwerpers gebouw 'KJ-plein' geselecteerd
23 mei 2016
IND en Powerhouse Company ontwerpen Turkse mediatoren
28 februari 2014
Powerhouse Company en RAU presenteren Villa L
27 maart 2013
Zeiljacht Powerhouse Company te water
7 september 2012
Nanne de Ru en Hans Ibelings lanceren nieuwe uitgeverij
31 maart 2023
Hoofdkantoor Asics naar ontwerp van Powerhouse Company in gebruik genomen
16 mei 2019
Luifeldak Paper Roof refereert aan klassieke Chinese architectuur
14 januari 2021
Avond over invloed geld en bezit op vormgeving van stad
22 november 2019
Nanne de Ru verzorgt zestiende Peutz-lezing
18 september 2019
Overeenkomst voor herontwikkeling Eindhovense Bunker getekend
10 april 2019
Drie nieuwe torens voor skyline Leiden
12 september 2018
Amstel Tower: ‘vrouwelijk’ hoogbouwaccent bij Amstelstation
12 juli 2018
Gepolijst kantoorinterieur drukt de glamour van reizen uit
27 maart 2018
Powerhouse Company ontwerpt hoofdkantoor Danone in Hoofddorp
17 november 2017
Eerste horecaplekken 'nieuwe stijl' op campus TU Delft
21 september 2017
Directieuitbreiding voor Powerhouse Company
21 juni 2017
Powerhouse Company wint prijsvraag Stationsplein Eindhoven
15 juni 2017
Powerhouse en LAP winnen opdracht park Emmen
2 februari 2017
150 meter hoge toren voor centrum Rotterdam
29 november 2016
Powerhouse Company ontwerpt paviljoen TaalExpo
29 juli 2016
Shift en Powerhouse Company winnen tender 5TRACKS
15 juli 2016
Ontwerpers gebouw 'KJ-plein' geselecteerd
23 mei 2016
IND en Powerhouse Company ontwerpen Turkse mediatoren
28 februari 2014
Powerhouse Company en RAU presenteren Villa L
27 maart 2013
Zeiljacht Powerhouse Company te water
7 september 2012
Toon alles
Gerelateerde bedrijven
Powerhouse Company
We give meaning to space.
Andere nieuwsberichten
Tentoonstelling Junk Space bij Museum MORE belicht openbare ruimte
16 oktober, 2:15
De tentoonstelling toont het werk van meer dan dertig hedendaagse kunstenaars die hun blik richten op de openbare ruimte.
Powerhouse Company en DELVA geven mobiliteitshub Buurtschap Crailo vorm van entreepaviljoen
16 oktober, 9:00
Bij de hoofdentree van Buurtschap Crailo in het Gooi komt een mobiliteitshub met ruim tweehonderd parkeerplaatsen, zo’n zestig fietsparkeerplekken, een café/restaurant en een supermarkt.
Groen licht voor renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen
15 oktober, 4:40
Na een geslaagde onderhandeling met bouwers J.P. van Eesteren en Dura Vermeer, en installateur Koninklijke Kuijpers, kan de volgende fase van de renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen van start.
Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum
15 oktober, 3:45
Het door de Architekten Cie., KCAP en Geurst & Schulze ontworpen project draait om vier laagbouwblokken waaruit drie torens oprijzen met een hoogte van 60, 90 en 135 meter.
Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters
15 oktober, 5:30
Bijna een derde van het aangevraagd vermogen op de wachtlijst voor stroomaansluitingen komt van datacenters. Dat hebben netbeheerders aan Nieuwsuur laten weten.
Thom Zijlstra treedt toe tot directie Arons en Gelauff architecten
15 oktober, 12:29
Zijlstra’s benoeming werd vorige week bekendgemaakt tijdens het dertigjarig jubileumfeest van het bureau.
Aantal mogelijke grote bouwlocaties in Zuid-Holland uitgebreid
15 oktober, 9:49
In een poging om sneller aan meer woningen te komen, heeft de Zuid-Hollandse politiek het aantal mogelijke grote bouwlocaties buiten bestaande steden en dorpen uitgebreid.
Expertisecentrum ondersteunt gemeenten bij realiseren woonruimte
14 oktober, 2:31
Maandag heeft minister Boekholt-O’Sullivan officieel het Nationaal Expertisecentrum Woningbouw officieel gelanceerd.
Rijk en provincies leggen honderd miljoen klaar voor natuurbeheer
14 oktober, 9:33
Extra geld uittrekken voor natuurbeheer moet er ook voor zorgen dat er sneller natuurvergunningen verleend kunnen worden.
RLi: handhaving moeilijker onder nieuwe Omgevingswet
13 oktober, 1:14
Toezicht op regels voor de omgeving is ingewikkelder geworden onder de Omgevingswet, die sinds bijna drie jaar veel van die regels bundelt.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
2
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur