Gesprekken over architectuur en de commons

22 februari 2016, 10:23
‘Commons’ is een begrip dat de laatste tijd sterk in de belangstelling staat. Tijdens de tweedaagse conferentie ‘Constructing the Commons’ bij de faculteit Bouwkunde van de TU Delft wordt besproken wat het begrip in de architectuur kan betekenen. Sprekers zijn onder meer Richard Sennett, Margaret Crawford en Momoyo Kaikima en Yoshiharu Tsukamoto van Atelier Bow-Wow.

De term ‘commons’ wordt recent breed besproken binnen verschillende theoretische kaders. ‘Commons’ kun je beschouwen als dat wat van niemand exclusief is, maar wat we delen – in kleinere of grotere groepen. Dat is bijvoorbeeld iets tastbaars als land, maar evenzeer iets abstracts als kennis.

Commons is dan ook nauw verbonden met gemeenschappen. Ze ontstaan door het gemeenschappelijk gebruik (van bronnen, plekken, en dergelijke) en ze zijn nodig om de commons te beheren en te onderhouden. Het gedeelde gebruik en gezamenlijke beheer kan netwerken creëren en de sociale binding versterken.

Ruimte en proces
Het project ‘Constructing the Commons’, geïnitieerd door de leerstoel Methoden en Analyse van de faculteit Bouwkunde in Delft, wil de commons bestuderen vanuit een concreet, architecturaal perspectief. Commons is dan leidraad om anders te denken over zowel de invulling van de (publieke) ruimte als het proces rond architectuurprojecten.

Zo kan er aandacht worden gegeven aan kleinere gemeenschappen en een ander begrip van ruimtegebruik; in de huidige manieren waarop steden worden ontwikkeld en getransformeerd zouden die onvoldoende een plek krijgen.

In het proces wordt een architectonisch project als een complex en gelaagd proces gezien, dat een ‘commonality’ van onder meer ontwerpers, adviseurs, bouwers en eigenaars gezien. Maar, zo suggereren de organisatoren van het congres, ook ‘commonalities’ van bewoners, gebruikers en buurtbewoners zijn invloeden in het proces.

Conferentie
Tijdens de conferentie ‘Constructing the Commons’, op 3 en 4 maart, gaan tal van sprekers in op de vele uitdagingen waar de commons architectuur en stedenbouw – maar ook sociologie, politicologie en filosofie - voor stelt, aldus de organisatie.

De conferentie vormt de afsluiting van een reeks workshops en onderzoeksprojecten die zijn georganiseerd in samenwerking met Atelier Bow-Wow, in het kader van het gastprofessoraat van Kaijima en Tsukamoto.

Naast Kaijima en Tsukamoto zijn er verder lezingen van en discussies met onder andere Tom Avermaete, Arnold Reijndorp, Richard Sennett, Margaret Crawford, Ton Schaap, Paola Viganò en George Baird.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Hoogbouwcomplex KJ Den Haag opgeleverd

Gisteren, 15:12

Renovatie Amsterdam Museum officieel van start

Gisteren, 13:35

Heemschut: sloop dreigt voor Huis van de Toekomst

Gisteren, 11:34

Zenber Architecten ontwerpt interieur van herontwikkelde Lounge 1 op Schiphol

Gisteren, 09:00

Raad Amsterdam krijgt meer transparantie over grote projecten

Gisteren, 12:19

Rekenkamer: aanpak zoetwatertekort loopt jaren achter

Gisteren, 10:21

Particuliere verhuurders noemen uitstel box 3-aanpassing funest

3 september, 3:09

Onderzoek: tientallen biljoenen naar toekomstige AI-datacenters

3 september, 10:17

Boris Hocks nieuwe provinciaal bouwmeester Groningen

2 september, 11:20

VNG: mogelijk 1300 bouwprojecten stilgelegd door schorsing controleur

2 september, 9:35
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap