Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz
Copyright: Jacub Certowicz

Spelonkachtige concertzaal voor Poolse stad

8 februari 2016, 15:01
De Poolse stad Torun heeft sinds kort een opvallend concertgebouw. Het CKK Jordanki is door de Spaanse architect Fernando Menis, gevestigd in Tenerife, ontworpen als een in de rotsen uitgehouwen holte.

Het concertgebouw is gerealiseerd in een groene ring rond het centrum van de stad. Door het gebouw zo laag mogelijk te houden, heeft Menis gezorgd voor aansluiting op zowel de nabije bebouwing als de groene omgeving en het behoud van bestaande zichtlijnen.

Met een gevel van voornamelijk vlakken in lichtgetint beton, ligt het CKK Jordanki als een rotsblok in de buurt. Op sommige plekken lijkt de betonnen schaal weggehakt, waardoor rode bakstenen tevoorschijn komen. Menis verwijst hiermee naar het historische centrum van Torun, waar baksteen veelvuldig is te zien.

Picado
In het hele gebouw is voor de muren ´picado´ gebruikt. Dit is een door Fernando Menis ontwikkelde techniek, waarbij beton wordt met andere (gebroken) materialen wordt vermengd. Naast een ruw uiterlijk zorgt picado volgens de architect voor uitstekende akoestische resultaten.

Menis heeft de techniek voor het eerst toegepast in Magma Art & Congress (Tenerife, 2005). In Torun is ervoor gekozen om beton te mengen met gebroken rode baksteen. Het materiaal is onderzocht en gecertificeerd door zowel het Spaanse als het Poolse bouwonderzoeksinstituut, aldus het architectenbureau.

Flexibel interieur
Het interieur biedt een grote flexibiliteit, waardoor het gebouw, dat volgens de opdracht een concertgebouw moest zijn, bij hetzelfde budget een ruim programma biedt. Zo is de grote zaal eenvoudig per voorstelling aanpasbaar door verplaatsbare wanden, wegneembare stoelen en een dynamisch plafond.

Ruimtes kunnen worden samengevoegd of gescheiden; het plafond is af te stemmen op de gewenste akoestiek voor bijvoorbeeld symfonische muziek, kamermuziek, opera, theater en film. De concertzaal kan bovendien worden geopend met het oog op optredens en evenementen in de openlucht.

Intiem en intuïtief
Volgens Menis is de circulatie in het gebouw open en intuïtief. Het gebouw biedt een intieme binnenwereld, waarbij de bezoekers een vanzelfsprekende verbinding ervaren tussen de openbare ruimte buiten het gebouw en de plaza, het hart van het CKK Jordanki.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Architect Cor Kalfsbeek op 93-jarige leeftijd overleden

Gisteren, 10:00

Nieuwe expertengroep voor Vlaams Bouwmeester benoemd

11 september, 1:58

Mobiele speelinstallatie voor kinderen met en zonder beperking

11 september, 11:46

Woonwerkgebouw van Hoogte 2 Architecten in Arnhemse wijk Coehoorn is gereed

11 september, 9:30

Leefbaar Rotterdam: stel collectie Boijmans tijdelijk tentoon in Schielandshuis

11 september, 12:29

Houten kap van Torentje op Binnenhof bijna 480 jaar oud

11 september, 10:22

Zorgen in Staten Utrecht over uitblijven geld voor Rijnenburglijn

10 september, 1:33

Brussel: kwaliteit meer meewegen bij overheidsaanbestedingen

10 september, 11:32

Rabo verwacht stijging huizenprijzen ondanks afkoeling markt

9 september, 2:20

Noord-Holland wil strikter beleid voeren op nieuwe datacenters

9 september, 1:12
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap