Copyright: Exterieur straatzijde. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Kantine. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Onderzijde gebouw. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Interieur. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Interieur. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Doorsnede. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Gevelaanzicht. Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Langsdoorsnede.
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering
Copyright: Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering

Studenten ontwerpen uitbreiding Rietveld Academie

7 juli 2015, 13:51
De Gerrit Rietveld Academie en het Sandberg Instituut willen al jaren uitbreiden met nieuwbouw. Twee architectuurstudenten van de Hogeschool van Amsterdam (HvA) doen een voorstel met een opvallend ontwerp.

Het ontwerp van Rosa Jonkman en Lindsey van de Wetering is een uitbreiding met een assemblagehal op negen meter boven het maaiveld. Die zou als derde gebouw aan de bestaande gebouwen worden toegevoegd, op een dusdanige wijze dat er circulatie door het gehele complex ontstaat.

Interdisciplinair
De uitbreiding die Jonkman en Van de Wetering - in hun afstudeerproject aan de HvA - voorstellen is een oplossing voor het ruimtegebrek van de opleidingen, maar zorgt volgens de twee jonge bachelors er ook voor dat het complex als een campus gaat werken.

Met meer ontmoetingsruimte en collectieve gebieden komt het ontwerp tegemoet aan een andere behoefte van de academie: informatie-uitwisseling en interdisciplinair werken stimuleren en faciliteren.

De uitbreiding is de letterlijke verbinding tussen de Rietveld Academie en het Sandberg Instituut, dat de masteropleidingen van de academie verzorgt. De verbindende elementen zijn de assemblagehal en de kantine. In de ruime assemblagehal komen alle disciplines van de academie samen.

In deze grote ruimte staan 'cellen' van 4x4x4 meter. Die kunnen worden samengevoegd tot grotere eenheden met behulp van schuifbare elementen. Functionele flexibiliteit is hier een belangrijk thema. De assemblagehal kan inspelen op individuele wensen van studenten, of ze nu structuur en een gesloten ruimte wensen, of de voorkeur geven aan vrijheid en flexibiliteit.

Paviljoens
Een route langs glazen cellen in het landschap toont het publiek werk van de studenten en draagt hierdoor bij aan het ontstaan van mogelijk waardevolle netwerken. Een grote uitvoering van een dergelijke cel functioneert als ontmoetingsruimte en kantine.

De kantine is verbonden met het souterrain van zowel de Rietveld Academie als het Sandberg Instituut. De ondergrondse verbinding zorgt voor een gelaagde routing door de campus. Alle gebouwen hebben zicht op de kantine, die als paviljoen in het landschap staat. Het gebouw kan afzonderlijk van de academie worden gebruikt.

Afstudeerproject
Met het ontwerp voor de uitbreiding van de Rietveld Academie en het Sandberg Instituut zijn Jonkman en Van de Wetering afgelopen juni afgestudeerd aan de HvA, met het eindcijfer 9,5. "We konden als afstudeerproject kiezen uit een aantal projecten dat de opleiding aanbood", zegt Jonkman. "Maar we kozen beide liever zelf een actuele opgave."

De Rietveld Academie en het Sandberg Instituut kampen met ruimtegebrek en willen op hun huidige locatie uitbreiden. In 2012 hebben de twee opleidingsinstituten na een interne ontwerpwedstrijd een team gekozen, waarvan het ontwerp zou worden uitgewerkt tot voorlopig plan. Jonkman en Van de Wetering dragen hun ontwerp nu voor aan de twee instituten.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Deel Hofvijver in Den Haag drooggelegd voor werk aan Binnenhof

Gisteren, 10:50

Nieuw beeldkwaliteitsplan voor winkelcentrum Amstelveen door Rijnboutt

16 januari, 4:50

€ 22 miljoen voor versneld renoveren en verduurzamen van ruim 4.000 woningen

16 januari, 12:14

Ramon Gianotten en Rienk Klaassen benoemd tot partner bij ZZDP Architecten

16 januari, 9:03

Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net

Gisteren, 11:54

Huurders hebben opnieuw minder keus uit nog krapper huuraanbod

Gisteren, 09:39

Provincie Utrecht wijst plekken aan voor windturbines; gemeenten niet blij

16 januari, 1:51

Keijzer pleit in Brussel voor versoepelen regels bij woningnood

16 januari, 11:00

1.400 kilometer dijk moet versterkt

16 januari, 10:10

ING Research: toename woningverkopen en iets hogere prijzen

15 januari, 12:05
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan