Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk
Copyright: Bas Uterwijk

Huis van Hendrik combineert kunsten

30 juni 2014, 16:32
Het Huis van Hendrik in Haarlem is vorige week officieel opgeleverd. Het woongebouw is door Heren 5 ontworpen met een opvallende gelede gevel en een gemetseld gevelkunstwerk van Boris Tellegen.

Gesitueerd op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Berlagelaan markeert Het Huis van Hendrik de entree tot de Haarlemse wederopbouwwijk Parkwijk. Het nieuwbouwproject omvat 106 huur- en koopappartementen aan een semi-openbare binnentuin.

Schaalniveaus
De kromming in de Prins Bernhardlaan en die van het buurblok hebben Heren 5 de aanleiding gegeven voor de gevouwen vorm van het woongebouw, de drager van het plan. De knikken kenmerken zowel de voor- als de tuinzijde van het gebouw.

Het gebouw is door de vouwen aan de ruime Prins Bernhardlaan ook te zien als een aaneenschakeling van drie panden. Aan de Berlagestraat trapt de bouwmassa af tot vier woonhuizen. De panden en huizen zijn op de bovenste lagen en hoeken vervlochten tot een woongebouw. Daarmee sluit de grootschalige nieuwbouw aan op de verschillende schaalniveaus in de omgeving.

Kunstwerk
Een gemetselde sculptuur van zeven bouwlagen siert de gevel van Het Huis van Hendrik in Parkwijk, waartoe de architecten hebben samengewerkt met beeldend kunstenaar Boris Tellegen. Ook dit is – net als het gebouwontwerp – geïnspireerd op de omgeving.

Het gemetselde kunstwerk verwijst naar het gebruik in de wederopbouwjaren om kunst op een dergelijke manier in een gebouw te verwerken. “Een inspiratie was bijvoorbeeld de bakstenen sculptuur van Levinus Tollenaar op de gevel van de aula van de voormalige LTS aan de overkant van de weg”, zegt Tellegen.

Voor zowel sculptuur als de rest van de gevel zijn dezelfde bakstenen in een palet van geel, grijs en blauwgroen gebruikt. Tellegen paste de stenen op een andere manier toe en maakte er een grafisch spel van vlakken en lijnen mee. De schuine lijnen in het metselwerk verwijzen naar het achterliggende trappenhuis. Gebouw en kunstwerk vormen zo één geheel.

Binnentuin
Binnen de L die Het Huis van Hendrik vormt ligt een verborgen tuin als een centrale plek in het plan. De binnentuin is een ontwerp van Buro Mien Ruys. Een mix van meerdere korte galerijen en portiek, geïntegreerd in het gebouw, vormen de toegangen naar de woningen.

De naam Huis van Hendrik is een knipoog naar de architect Hendrik Petrus Berlage, zo legt woningcorporatie Ymere uit. Het idee van samensmelting van kunsten, waarop het ontwerp van Het Huis van Hendrik is gestoeld, is ook een van de kenmerkende eigenschappen van Berlages werk.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle

24 april, 3:08

Rotterdamse Dakendagen lanceert programma voor editie 2026

24 april, 1:10

Maas Lawrence presenteert architectuurjaarboek NL25

23 april, 7:31

Maarten Baas en Powerhouse Company werken samen bij cultureel cluster in Den Bosch

23 april, 3:34

Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen

24 april, 4:00

Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen

23 april, 4:23

BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam

23 april, 3:32

Woningcorporaties vrezen financieel vast te lopen

23 april, 11:45

Ontwerpwedstrijd voor nieuwe 'jas' Utrechtse elektriciteitshuisjes

22 april, 3:18

Provincies willen snel crisisaanpak voor overvol stroomnet

22 april, 12:01
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan