Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk
Copyright: grafie Frank Hanswijk

Wapenloods Fort Asperen verbouwd en uitgebreid

31 januari 2014, 11:39
Op het Gelderse Fort Asperen is de voormalige artillerieloods Taveerne gerenoveerd en uitgebreid. Naar ontwerp van bureau SLA is er een kelderbak aan toegevoegd, die met een wit ‘huisje’ de houten loods in steekt. Dankzij deze uitbreiding kan het bouwwerk het hele jaar gebruikt worden.

De wapenloods diende al jaren als horecagelegenheid, maar was vanwege de slechte isolatie een groot deel van het jaar gesloten. Dat zal in de nieuwe situatie zo blijven, want het houten bouwwerk is door de ontwerpers grotendeels gelaten voor wat het was. De ruimten in en onder het witte huisje zijn echter wel winterklaar.

In de deels ondergrondse uitbreiding kunnen (culturele en culinaire) bijeenkomsten en exposities worden geëxposeerd. Er is bewust contrast aangebracht tussen oud en nieuw: tegen tot de ruwe en robuuste grenenhouten betimmering van de ‘schuur’ steekt de gladde witte huid van het nieuwe huisje af.

Ondergrondse interieur
Het ondergrondse interieur heeft vloeren, wanden en plafonds van beton. “Andere wanden zijn weer van transparant geschilderd multiplex. Het budget voor armaturen is bespaard door in het betonnen plafond lampenkappen uit te sparen”, zegt bureau SLA.

“In de zaal beneden komt overvloedig daglicht naar binnen, omdat in het huisje op strategische plekken glazen ruiten zijn geplaatst: direct tegenover ramen en daklichten van de taveerne. De glazen ruiten zorgen er ook voor dat je vanuit de oude wapenloods spectaculaire inkijk naar beneden hebt - en natuurlijk ook andersom.”

De nieuwe ruimten worden duurzaam verwarmd met behulp van aardwarmte en een warmtepomp. “Dit heeft als voordeel dat er in de zomer gratis gekoeld kan worden, zodat het klimaat hier beneden altijd behaaglijk is”, zegt bureau SLA.

Planken
Hout dat is verwijderd bij de restauratie van de schuur is hergebruikt als planken voor tafels die ook tot één lange tafel kunnen worden gekoppeld. “Het ontwerp bleek zo succesvol dat het is vertaald naar een meubellijn van tafels, banken en koffietafels. Het is in de winkel verkrijgbaar - nu met nieuw hout uiteraard”, besluit het architectenbureau.

Bureau SLA heeft voor Fort Asperen ook de toekomstvisie en het masterplan voor het eiland gemaakt. Tevens ontwierp het bureau de regiovisie voor het Lingekwartier, het gebied rondom het fort. Met de restauratie en uitbreiding van de wapenloods was een bedrag van 650.000 euro gemoeid.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde video's

Andere nieuwsberichten

Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen

Gisteren, 16:00

Cepezed en RDS Partner ontwerpen gebouwen voor universiteit Greifswald

Gisteren, 14:53

Alkmaar selecteert VenhoevenCS en Wind voor nieuwbouw Hoornse Vaart

Gisteren, 11:39

André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’

6 maart, 7:15

Fors meer omzet bouwbedrijf Dura Vermeer door grote vraag

23 minuten geleden

Limburg houdt vast aan ‘nee’ tegen nieuwe IJzeren Rijn-spoorlijn

Gisteren, 17:05

Meer elektriciteit uit fossiele bronnen na jarenlange daling

Gisteren, 13:57

Zuid-Holland vraagt ruimte op stroomnet voor kwart miljoen huizen

Gisteren, 09:19

Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd

6 maart, 4:32

Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW

6 maart, 12:23
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan