Kerken kunnen veel energie besparen

25 september 2012, 16:02
Het energieverbruik van een kerk in Nederland kan met ongeveer 25 procent naar beneden. Door minder energie te verbruiken, daalt de uitstoot van kooldioxide (CO2) met 24 procent. Dat blijkt uit een onderzoek dat is gedaan in 25 van de 46 kerken in de gemeente Ede.

Ede is de eerste gemeente waar op zo'n grote schaal onderzoek is gedaan naar energiebesparing in kerkgebouwen, een aandachtspunt van de landelijke organisatie Kerk in Actie.

Een kerkgebouw is anders dan alle andere grote gebouwen zoals bijvoorbeeld ziekenhuizen, scholen of kantoren, aldus het kerkelijk platform voor Duurzaamheid en Energie (EKDE). Kerken zijn bijzonder hoog, breed en lang en vaak oud tot zeer oud. Isolatie en dubbele beglazing zijn in de bouw niet meegenomen.

Ook de binnenkant van de kerk vraagt bijzondere aandacht. Het orgel en de preekstoel vereisen speciale condities, net als de beelden en schilderijen die de kerk sieren. Tenslotte wordt een kerkzaal maar af en toe door een groep mensen gebruikt.

In de gemiddelde kerk is het te warm en te droog, aldus de onderzoekers. Dat komt doordat de binnentemperatuur te hoog is als de kerk niet wordt gebruikt. Ook wordt de kerkzaal te warm gestookt als er een mis of dienst is.

Volgens de onderzoekers is het voldoende om de thermostaat op tien graden Celsius te zetten in periodes dat de kerk niet wordt gebruikt. Tijdens bijeenkomsten is 19 graden Celsius een aangename temperatuur. Het stilzittende publiek krijgt het in de korte tijd dat een mis of dienst duurt dan niet koud. Bijkomend voordeel is dat de luchtvochtigheid in de kerk door de lagere temperaturen stijgt, wat beter is voor het orgel.

Bron: ANP

Trefwoorden

energie kerken

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Hoogeveen architecten ontwerpt Europees hoofdkantoor van fabrikant industriële elektrische voedingen

Vandaag, 13:14

Drie gebouwen met betaalbare huurwoningen op de Linkeroever in Antwerpen

Vandaag, 10:52

Houten villa van Atelier Nomadic ademt plattelandsleven

Gisteren, 16:27

Maas Lawrence zoekt projecten voor zijn eerste jaarboek Nederlandse architectuur

Gisteren, 15:40

Regie Zeeland nodig voor bouw kleine kernreactoren in provincie

Vandaag, 11:55

De Hypotheker: meer jonge starters kopen woning en vaker alleen

Vandaag, 09:03

CASA Arnhem opent inzendingsronde voor Heuvelinkprijs 2026

Gisteren, 14:25

Insprekers hebben twijfels over effectiviteit gebiedsplan Utrecht

Gisteren, 09:19

Integratie Het GeluidBuro binnen Nieman Raadgevende Ingenieurs

6 januari, 11:07

Groningen roept ‘Den Haag’ op te investeren: stilstand is duurder

6 januari, 9:24
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan