'Architecten plaatsen zich buiten de bouw'

4 september 2012, 16:48
Doordat architecten zich te veel richting de culturele hoek bewegen, profiteren ze niet van crisismaatregelen als een btw-verlaging. Dat zegt kandidaat-Kamerlid voor D66 Bart Vink. De architectuurbranche zou zich meer als onderdeel van de bouw moeten positioneren.

“Bouwvertegenwoordigers als Elco Brinkman hebben in Den Haag weten te regelen dat in het crisisakkoord uit 2010 tijdelijk de btw voor bouw is verlaagd”, zegt Vink. “Alleen geldt deze maatregel niet voor architecten. Dat komt omdat zij te veel voor de culturele kant van het vak kiezen. Dat is dom en gaat ten koste van de architectuur.”

De sterke nadruk op de culturele component van het vak is volgens de politicus onder meer te zien bij het NAi, waar de tentoonstellingen en debatten te veel gericht zouden zijn op een culturele elite. “De neiging om zich midden in de bouw, samenleving of zelfs Rotterdam te plaatsen, is daar slechts zeer beperkt.”

Dat de brancheorganisatie BNA veel zegt te lobbyen in de Haagse politiek, gaat er bij Vink ook niet helemaal in. “Ik heb het idee dat de BNA op een andere lijn zit dan ik, en wel de puur creatieve. Natuurlijk hebben architecten een bijzonder en ook creatief vak en voegen ze iets wezenlijks toe aan gebouwen en ontwerpen op gebiedsniveau. Ik zie de architectuur in eerste instantie als onderdeel van de bouw.”

“Architecten en stedenbouwers kunnen zij aan zij met andere bouwpartijen afspraken maken met overheden, en daarmee de bouw uit het slop helpen en nieuw werk genereren. Regels die hergebruik en transformatie stimuleren en functieverandering en verbouwingen vergemakkelijken, zijn daarvan voorbeelden.”

Klik [hier] voor een interview met Bart Vink over de visie van zijn partij op de ruimtelijke ontwikkeling in Nederland.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nieuwe expertengroep voor Vlaams Bouwmeester benoemd

Gisteren, 13:58

Mobiele speelinstallatie voor kinderen met en zonder beperking

Gisteren, 11:46

Woonwerkgebouw van Hoogte 2 Architecten in Arnhemse wijk Coehoorn is gereed

Gisteren, 09:30

Nederlands getint team brengt verwoeste WTC-torens terug in New Yorkse skyline

10 september, 2:37

Leefbaar Rotterdam: stel collectie Boijmans tijdelijk tentoon in Schielandshuis

Gisteren, 12:29

Houten kap van Torentje op Binnenhof bijna 480 jaar oud

Gisteren, 10:22

Zorgen in Staten Utrecht over uitblijven geld voor Rijnenburglijn

10 september, 1:33

Brussel: kwaliteit meer meewegen bij overheidsaanbestedingen

10 september, 11:32

Rabo verwacht stijging huizenprijzen ondanks afkoeling markt

9 september, 2:20

Noord-Holland wil strikter beleid voeren op nieuwe datacenters

9 september, 1:12
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap