‘Aanpassend beheer nodig in woonerfwijken’

29 september 2011, 17:00
Om te voorkomen dat woonerfwijken de volgende generatie probleemwijken worden, is ‘aanpassend beheer’ nodig. Meer variatie in woningtypen, aanpassingen in de ruimtelijke structuur en het toevoegen van extra functies kunnen toekomstige sociale problemen voorkomen.

Dat staat in het rapport ‘Sterke woonerfwijken. Voorkomen is beter dan herstructureren’, dat donderdag wordt aangeboden aan minister Opstelten van Veiligheid en Justitie. Veel bewoners van deze wijken uit de jaren ’70 en ’80 zijn tevreden, maar volgens de G32 en het Nicis Institute zijn er ‘wel degelijk’ signalen die wijzen in negatieve richting.

“Zorg is er met name over de sociale veiligheid rond de talrijke experimentele woonvormen en HAT-eenheden uit vooral de jaren ‘80, gebouwd in tijden van bezuinigingen. De waarde van de woningen uit de jaren '70 en met name '80 blijkt structureel lager te liggen dan gemiddeld en de waarde ontwikkelt zich bovendien negatief”, zegt de G32.

Twintig procent van alle Nederlanders woont in deze wijken, die vooral bestemd waren voor gezinnen. Nog altijd trekken de wijken veel (jonge gezinnen), ook wegens de gunstige huizenprijzen. Toch zijn er zorgen over de genoemde problemen en zaken als gebrekkig woningonderhoud en achterstallig beheer van het groen.

Kleinschalige aanpassingen aan de wijken kunnen oplossingen bieden, staat in het rapport. Bijvoorbeeld bij de aanpak van de problematische plekken. “Straf beheren, woningen beheerst toewijzen, donkere gangetjes afsluiten, stevig verbouwen waar nodig en desnoods slopen zijn de opties. De meeste probleembuurtjes zijn klein van omvang en doorgaans in handen van één woningcorporatie, wat de aanpak overzichtelijk maakt.”

Herkenbaarheid
Het duidelijkste kenmerk van de woonerfwijken is de besloten ruimtelijke structuur. “Sommige elementen hieruit zijn achterhaald door maatschappelijke ontwikkelingen. Die moeten aangepast worden. Vergroot herkenbaarheid en vindbaarheid, zorg voor parkeerplekken, maar laat kwaliteiten van de verkeersluwe, speelvriendelijke woonerven in stand. Open de wijk naar buiten toe als nodig, met extra toegangswegen”, stellen de onderzoekers.

Ook is er behoefte aan meer variatie in de wijk. “Maak de woonerfwijk interessanter voor meerdere huishoudtypen. Laat eens een kavel vrij bebouwen in particulier opdrachtgeverschap”, staat in het rapport. “Voeg extra functies en gebouwen toe als nodig. Zorg voor een kwaliteitsimpuls voor het groen: liever minder en beter groen.”

“Stedenbouwkundig valt op dat veel woningen met hun rug naar de straat liggen. Dit vergroot de sociale onveiligheid. Oplossingen liggen in het verplaatsen van een schuur of het slopen van schuttingen”, zeggen de onderzoekers.

Zelforganisatie
Bewoners kunnen een actieve rol krijgen in de aanpak van hun wijk, denken de onderzoekers. “Anders dan in aandachtswijken waar veel bewoners vooral bezig zijn om dagelijks rond te komen, lijken er in de aandachtswijken veel kansen voor zelforganisatie en eigen initiatieven te zijn. Gebruik de potentie, levenservaring, interesse van deze bewoners en biedt mogelijkheden voor eigen inzet.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

RoosRos realiseert transparant en flexibel laboratoriumgebouw

4 uur geleden

UNStudio wint prijsvraag voor omvangrijk woningbouwproject Seoul

4 uur geleden

Feestelijke bouwstart eerste school door Schools by Circlewood

Vandaag, 15:24

Haarlemmermeer zoekt bouwbedrijf voor nieuw deelgebied in Lincolnpark

Vandaag, 13:49

‘Bouwdip’ zichtbaar: 82.000 woningen erbij in 2024

Vandaag, 13:21

Nationaal Burgerberaad Klimaat uit de startblokken

Vandaag, 09:26

Zuid-Holland wil voorrang warmtenetten bij aansluiting op vol net

17 januari, 11:54

Huurders hebben opnieuw minder keus uit nog krapper huuraanbod

17 januari, 9:39

Provincie Utrecht wijst plekken aan voor windturbines; gemeenten niet blij

16 januari, 1:51

Keijzer pleit in Brussel voor versoepelen regels bij woningnood

16 januari, 11:00
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan