Hernieuwd Scheepvaartmuseum gaat open

27 september 2011, 9:40
Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam is gerenoveerd van kelder tot kap sinds het in 2007 de deuren voor het publiek sloot. Dat zei museumdirecteur Willem Bijleveld maandag in Amsterdam tijdens een voorbezichtiging.

Zowel het gebouw zelf als de presentatie van de collectie is grondig aangepakt. Kende de tentoonstelling over 500 jaar maritieme geschiedenis voorheen een chronologische opzet, nu is de collectie in thema's onderverdeeld. In totaal zijn er 11 tentoonstellingen, onder meer over 400 jaar Nederlandse zeeschilderkunst, walvissen en de Gouden Eeuw.

“Het museum was eerst vooral gericht op de scheepvaartkenner, een man van 62 jaar”, legt conservator Joost Schokkenbroek uit. “Nu is het museum voor iedereen bestemd, van jong tot oud.”

Zo is er meer uitleg bij de objecten en zijn er meer filmpjes, geluidsfragmenten en interactieve onderdelen toegevoegd, zoals een zeevaartbeleving. In die zogeheten Zeereis belanden bezoekers middenin een virtuele zeeslag, met acteur Frank Lammers als admiraal Michiel de Ruyter.

Bij de renovatie van het gebouw zelf was het doel om zoveel mogelijk terug te gaan naar het oorspronkelijke ontwerp van stadsbouwmeester Daniël Stalpaert. 's Lands Zeemagazijn werd in 1656 gebouwd als pakhuis van de Amsterdamse oorlogsvloot. “In de loop der jaren waren er veel tussenverdiepingen, hokjes en afdelinkjes bijgekomen”, aldus directeur Bijleveld. Die zijn verwijderd. Daarnaast zijn er nieuwe ruimtes bijgekomen voor vergaderingen en feesten.

Overkoepeling
Het letterlijke hoogtepunt van de renovatie is een nieuwe glazen overkoepeling van de binnenplaats, Het Open Pleyn. “Voorheen moest je, na het kopen van je kaartje, rennen naar een van de andere vleugels om niet nat te worden door de regen”, schetst Bijleveld.

De renovatiekosten van het gebouw, 58 miljoen euro, zijn betaald door de ministeries van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) en Binnenlandse Zaken. “Daarnaast hebben 36 bedrijven, zeker tien fondsen en ruim 200 particuliere mecenassen de kosten voor de inrichting van 17,5 miljoen euro op zich genomen”, becijfert de directeur.

De officiële heropening heeft zaterdagavond plaats, waarbij koningin Beatrix eregast is. Vanaf zondag is Het Scheepvaartmuseum weer open voor het publiek.

Binnenkort een uitgebreid artikel op Architectenweb over de renovatie, naar ontwerp door Liesbeth van der Pol van Dok architecten. Laurent Ney ontwierp de glazen overkapping en Kees Doornenbal van Rappange & Partners was betrokken als restauratie-architect.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groninger Museum belicht cultuurgeschiedenis karakteristieke Groningse baksteen

1 uur geleden

TIAFF richt blik op thema Messy Realities tijdens elfde editie

3 uur geleden

Ontsluitingen spelen centrale rol binnen woonblok Hibi in Amstelkwartier

Vandaag, 11:27

DELVA en De Ceuvel presenteren toekomstplan voor terrein van de Ceuvel Volharding

Gisteren, 15:20

Raad van State: geen extra natuurcompensatie Maasvlakte nodig

2 uur geleden

Prijs van studentenkamer nadert plafond, denkt Kamernet

Vandaag, 09:26

Pensioenen bouwsector fors omhoog door vernieuwd stelsel

Gisteren, 14:28

Carolien Gehrels verkenner voor Groningen Culturele Hoofdstad van Europa

Gisteren, 13:16

Steeds meer energiezuinige woningen in Nederland

9 februari, 2:43

Directiewisseling bij Kentie Architecten

9 februari, 11:43
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan