Copyright: grafie Jim Turbert
Copyright: grafie Jim Turbert
Copyright: grafie Jim Turbert
Copyright: grafie Jim Turbert

Tentoonstelling over Maastunnel

27 januari 2011, 14:38
Vanaf eind vorige week is er op Charloisse Hoofd in Rotterdam-Zuid een fototentoonstelling te zien over de bouw van de Maastunnel net voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Maastunnel was de eerste autotunnel van Nederland. De tentoonstelling is ontworpen door Tinker.

Op de roltrap van de zuidelijke ingang tot de Maastunnel op het Charloisse Hoofd gaat een fotocollage in op de geschiedenis van het project. De bouw van de tunnel was voor die tijd een technisch hoogstandje. De tunnelstukken werden eerst in een speciaal dok in de Heysehaven gebouwd, afgebouwd aan een steiger van het werkterrein in de Waalhaven en later versleept en afgezonken in de tunnelgeul.

Op de foto’s is op de achtergrond het zogeheten Wagenveer te zien, de veerboot, die tot aan het gereedkomen van de tunnel, heen en weer voer tussen Charlois en de stad. De Maastunnel is ontworpen door toenmalig stadsbouwmeester Ad van der Steur, ook architect van Museum Boijmans van Beuningen. De tunnel omvat vier buizen: twee voor auto's, een voor fietsers en een voor voetgangers. De bouw ging in 1937 van start en was in 1942 voltooid.

Aan de bouw van de Maastunnel waren jaren van heftige discussies voorafgegaan. Iedereen was het er wel over eens dat een nieuwe vaste oeverbinding nodig was. De discussie spitste zich toe op de vraag of er een brug of tunnel moest worden gebouwd. Een tunnel bleek financieel aantrekkelijker dan een brug, met name vanwege de grote hoogte, zestig meter, die een brug zou moeten krijgen om het scheepvaartverkeer niet te hinderen.

Het drukke woon- en werkverkeer op de fiets in de vijftiger jaren valt ook op. “Voor velen is het nu nog een dagelijks genot om door de tunnel te fietsen of te wandelen en snel te genieten van het uitzicht op de Rotterdam, de zeeslepers aan de Parkkade en de ondergaande zon over de kranen in de Waalhaven”, aldus deelgemeente Charlois.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nationaal Holocaustmuseum uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025

Gisteren, 21:00

Sweder Spanjer & Ramon Scharff ontwerpen uitbreiding Bunkermuseum Terschelling

Gisteren, 16:46

MVRDV ontwerpt woontoren met palet aan kubusvormige buitenruimten

Gisteren, 12:26

Boek over vergeten architect van de Nieuwe Haagse School

4 juni, 5:17

Sweco neemt Nederlands ingenieursbedrijf in slimme gebouwbeveiliging over

Gisteren, 14:49

Organisaties dagen gemeenten uit: maak de stad insectvriendelijk

Gisteren, 10:15

Rechter vernietigt natuurvergunning Schiphol

Gisteren, 09:35

NSC wil toch bevriezing huren, ondanks annulering door minister

4 juni, 3:16

WRK architecten benoemt Matteo Bettoni tot associate architect

3 juni, 5:15

Mona Keijzer trekt huurbevriezing in

3 juni, 4:25
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan