Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Pand Nationaal Historisch Museum komt er niet
29 oktober 2010, 16:13
Op het terrein naast het Openluchtmuseum in Arnhem wordt geen gebouw opgetrokken waarin het
Nationaal Historisch Museum
(NHM) wordt gehuisvest. Dat heeft staatssecretaris Halbe Zijlstra (Cultuur, VVD) vrijdag besloten.
De besparingen op zijn cultuurbegroting lopen op jaarbasis op tot 200 miljoen euro. Een nieuw museum bouwen vindt hij daarom niet verantwoord. Omdat hij het doel van het NHM wel belangrijk vindt, blijft de organisatie geld ontvangen. Daarmee kunnen ze reizende exposities organiseren en de website in de lucht houden. Het NHM doet dat al sinds zijn oprichting in 2008.
Doel van het Nationaal Historisch Museum is het bevorderen van het historisch besef en de kennis van de geschiedenis van Nederland. Aanvankelijk leek het museum een plaatsje te krijgen in de Randstad, maar toenmalig minister Ronald Plasterk koos voor Arnhem. Het museum zou gebouwd worden op de parkeerplaats naast het Openluchtmuseum, maar over de definitieve vestigingsplaats ontstond later veel discussie.
Dat hoeft van Zijlstra niet meer. "Er komt geen gebouw. Nu niet en waarschijnlijk ook niet in de toekomst", oordeelt hij. Wel heeft hij de leiding van het museum gezegd dat zij zelf kunnen proberen om met private middelen een (bestaand) gebouw te betrekken. Maar Zijlstra ziet dat niet snel gebeuren. Het eerder geopperde plan om het NHM in het leegstaande paleis Soestdijk te huisvesten lijkt daarmee ook kansloos.
Blij
Zijlstra heeft geen overzicht van de voorbereidingskosten die al zijn gemaakt om het Arnhemse plan te realiseren. Tweede-Kamerlid Boris van der Ham (D66) liet vrijdag weten dat hij eerder al naar zo'n overzicht heeft gevraagd en dat zal blijven doen.
Hij is blij dat er een knoop is doorgehakt en dat Arnhem geen optie meer is. "Dat is een onlogische plek omdat daar geen natuurlijke aanloop is van publiek voor een dergelijk museum. Dat was een gebed zonder eind geworden.''
De D66'er doet Zijlstra de suggestie om het NHM-plan samen te voegen met andere museale plannen, zoals de realisatie van het Huis der Democratie. "Als je die plannen samenvoegt kan je tientallen miljoenen euro's uitsparen.''
Als er zo'n nieuw, samengevoegd museum zou ontstaan, vindt Van der Ham het logischer dat neer te zetten in Den Haag of Amsterdam.
'Linkse hobby?'
In de politiek zijn de reacties verdeeld. De SP in de Tweede Kamer wil een debat met Zijlstra over het afblazen van het gebouw. Fractieleider Emile Roemer is ontsteld. "Dit kabinet schept er genoegen in om alles wat van het volk is, af te breken. Of is onze vaderlandse geschiedenis ook een linkse hobby geworden?'', vroeg Roemer zich af. Zijn fractielid Ewout Irrgang weet nog wel een gebouw: het vroegere Scheringa Museum bij Opmeer.
Ook de PvdA is ontstemd. "Als je Nederland Nederlandser wilt maken zoals dit kabinet wil - wat je daar verder ook van vindt - dan ga je niet je eigen wortels om zeep helpen", zei Kamerlid Jetta Klijnsma. GroenLinks stemt net als D66 wel in met het besluit.
Private sector
NHM-directeur Erik Schilp zegt teleurgesteld te zijn over het besluit van Zijlstra. "Na twee jaar hard werken raken we de overheidsbijdrage kwijt’’, zei Schilp vrijdag. NHM blijft wel geld ontvangen voor reizende exposities en de website. "We gaan kijken of de private sector kan helpen een fysieke invulling te geven aan onze plannen’’, aldus Schilp.
De Arnhemse burgemeester Pauline Krikke wil een gesprek met staatssecretaris over diens besluit. "Dit accepteren we niet zonder meer'', aldus Krikke vrijdag in een reactie.
Krikke is 'teleurgesteld dat het gebouw voor het NHM nu met één pennenstreek en zonder voorafgaand overleg door de staatssecretaris wordt afgedaan'. De Arnhemse burgemeester wijst op de brief die Zijlstra naar de Tweede Kamer stuurde. Daarin is volgens Krikke sprake van een ongewijzigde doelstelling van het NHM. "Het is vreemd dat bij die doelstelling nu ineens geen gebouw meer hoort'', aldus de burgemeester.
Krikke (VVD) maakte zich als burgemeester van Arnhem hard om het museum naar haar stad te halen. Zij roept op tot een heroverweging van het besluit. "Uitstel is in de huidige tijd nog voor te stellen, maar nu ineens afstel is dat niet."
'Verstandig besluit'
Directeur Wim Pijbes van het Rijksmuseum in Amsterdam noemt het 'een verstandig besluit' om geen gebouw neer te zetten voor het NHM. "Je kunt het geld veel efficiënter besteden'', zei hij vrijdag.
Het bespaarde geld is volgens hem beter te gebruiken om een aantal goed functionerende orkesten te redden. "Laat je een orkest verdwijnen of ga je een ongewis avontuur aan met het NHM?'' Bovendien is het Rijksmuseum in feite al een nationaal historisch museum, zegt Pijbes. "Dat staat zelfs in onze statuten."
Hij meent wel dat er meer geld en middelen moeten worden vrijgemaakt voor het vergroten van het historisch besef in Nederland. Pijbes zou het toejuichen als er een stimuleringsfonds wordt opgericht voor culturele instellingen, zodat zij meer aandacht kunnen besteden aan geschiedenis.
Trefwoorden
arnhem
nationaal historisch museum
Locatie
Best gelezen
1
MVSA Architects en Powerhouse Company ontwerpen dubbele woontoren bij Den Haag Centraal
maandag, 30 maart
2
Jan Knikker vertrekt bij MVRDV
maandag, 30 maart
3
Amsterdam wil hiphopcentrum realiseren in stadsdeel Zuidoost
vrijdag, 27 maart
4
Universiteitscampus Spui in centrum Den Haag in gebruik genomen
vrijdag, 27 maart
5
Een goede parkeerhub is een gebouw dat opgaat in het straatbeeld
dinsdag, 31 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
CDA en SP pleiten opnieuw voor Nationaal Historisch Museum
17 februari 2020
Opmeer wil meer tijd voor historisch museum
20 juni 2011
Spoeddebat over Nationaal Historisch Museum
8 juni 2011
'Einde Nationaal Historisch Museum nabij'
30 mei 2011
‘Stichting moet Paleis Soestdijk opknappen’
20 mei 2011
'NHM kan al volgend jaar naar Opmeer'
17 mei 2011
NHM wil intrek nemen in Paleis Soestdijk
4 mei 2011
NHM zoekt nog meer ontwerpen voor museum
31 januari 2011
Boek toont mogelijke ontwerpen NHM
10 januari 2011
NHM alleen zeker van plek op het web
4 november 2010
'NHM negeerde opdracht Tweede Kamer'
4 november 2010
Spoeddebat over Nationaal Historisch Museum
2 november 2010
NHM vindt onderkomen in Zuiderkerk
2 november 2010
Directeur NHM wil in bestaand gebouw
1 november 2010
Historisch Museum houdt rekening met korting
14 oktober 2010
Parkeren NHM kan toch goedkoper
26 augustus 2010
Kamer blijft bij historisch museum in Arnhem
23 juni 2010
Garagekosten NHM moeten worden gedeeld
18 juni 2010
Bouw Nationaal Historisch Museum onzeker
16 juni 2010
Nieuwe kritiek bouw NHM
16 juni 2010
Architectenselectie NHM dit najaar
15 juni 2010
Historisch Museum zoekt ideeën inrichting
3 maart 2010
Houben reageert ontsteld op plannen NHM
6 april 2009
Waarschijnlijk prijsvraag voor ontwerp NHM
16 februari 2009
CDA en SP pleiten opnieuw voor Nationaal Historisch Museum
17 februari 2020
Opmeer wil meer tijd voor historisch museum
20 juni 2011
Spoeddebat over Nationaal Historisch Museum
8 juni 2011
'Einde Nationaal Historisch Museum nabij'
30 mei 2011
‘Stichting moet Paleis Soestdijk opknappen’
20 mei 2011
'NHM kan al volgend jaar naar Opmeer'
17 mei 2011
NHM wil intrek nemen in Paleis Soestdijk
4 mei 2011
NHM zoekt nog meer ontwerpen voor museum
31 januari 2011
Boek toont mogelijke ontwerpen NHM
10 januari 2011
NHM alleen zeker van plek op het web
4 november 2010
'NHM negeerde opdracht Tweede Kamer'
4 november 2010
Spoeddebat over Nationaal Historisch Museum
2 november 2010
NHM vindt onderkomen in Zuiderkerk
2 november 2010
Directeur NHM wil in bestaand gebouw
1 november 2010
Historisch Museum houdt rekening met korting
14 oktober 2010
Parkeren NHM kan toch goedkoper
26 augustus 2010
Kamer blijft bij historisch museum in Arnhem
23 juni 2010
Garagekosten NHM moeten worden gedeeld
18 juni 2010
Bouw Nationaal Historisch Museum onzeker
16 juni 2010
Nieuwe kritiek bouw NHM
16 juni 2010
Architectenselectie NHM dit najaar
15 juni 2010
Historisch Museum zoekt ideeën inrichting
3 maart 2010
Houben reageert ontsteld op plannen NHM
6 april 2009
Waarschijnlijk prijsvraag voor ontwerp NHM
16 februari 2009
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Parkeergebouw met dynamische lamellengevel voor Brussels Airport
Vandaag, 11:18
Bij Brussels Aiport is een nieuw parkeergebouw naar ontwerp van Gortemaker Algra Feenstra architects opgeleverd. In het acht verdiepingen tellende gebouw is plek voor 2.500 auto’s voor luchthavenpersoneel en de autoverhuurbedrijven.
UNS maakt winnend ontwerp voor stations nieuwe metrolijn Turijn
Vandaag, 09:30
Ontwerpvoorstel van UNS voor station nieuwe Turijnse metrolijn accentueert openbaar vervoer in de stad.
Voormalige verffabriek in Overschie omgevormd tot buurt met 125 woningen
Gisteren, 16:29
Op de plek van een voormalige verffabriek aan de Schansweg in Rotterdam worden 125 woningen gerealiseerd. Ook biedt het plan ruimte voor achthonderd tot duizend vierkante meter aan bedrijfsruimte.
Woningbouwproject Nieuw Zuid in Hilversum voltooid
Gisteren, 15:31
Op de plek van het voormalige zorgcomplex Zuiderheide zijn vijf appartementengebouwen voor verschillende doelgroepen gerealiseerd, naar ontwerp van verschillende architectenbureaus.
Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe
Vandaag, 13:40
Volgens het concept-businessplan is daar tot 2050 bijna zes miljard euro voor nodig.
TNO maakt eerste dakpannen met zonnecellen van perovskiet
Vandaag, 10:24
Perovskiet is niet alleen licht en flexibel, maar ook op veel plekken te winnen.
Amsterdam krijgt dertig meter hoge Self Storage Tower naar ontwerp dedato
Gisteren, 14:42
Minerva Development heeft de onherroepelijke bouwvergunning voor een dertig meter hoge ‘Self Storage Tower’ in het Amsterdamse Westpoortgebied.
Prijzen van nieuwbouwkavels verder gestegen
Gisteren, 12:30
De prijzen van nieuwbouwkavels zijn in het vierde kwartaal met gemiddeld 15,3 procent gestegen vergeleken met een jaar eerder.
Kamer: onderhoud en veiligheid voorop bij keuzes infrastructuur
Gisteren, 09:32
Onderhoud en veiligheid moeten volgens de Tweede Kamer vooropstaan bij pijnlijke keuzes die het kabinet gaat maken over infrastructuur.
Michael Braungart luistert vijftienjarig jubileum Cradle to Cradle Café op
31 maart, 11:27
Op dinsdag 14 april organiseert het Cradle to Cradle Café een speciaal jubileumfestival in Utrecht ter gelegenheid van zijn vijftienjarig bestaan.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur