Kamer blijft bij historisch museum in Arnhem

23 juni 2010, 13:27
Ondanks diverse problemen willen de meeste fracties in de Tweede Kamer nog steeds dat het te bouwen Nationaal Historisch Museum (NHM) in Arnhem verrijst. Dat bleek woensdag tijdens een overleg in de Tweede Kamer.

In 2007 werd al besloten dat het nieuwe rijksmuseum in die Gelderse plaats moet worden gevestigd. Arnhem stak daarmee Amsterdam en Den Haag de loef af. Bedoeling is dat het gebouw op het parkeerterrein naast het Openluchtmuseum komt.

Omdat beide musea toch parkeerplaatsen nodig hebben, ontstond het plan een ondergrondse garage te bouwen. Onlangs bleek dat zo'n voorziening 60 miljoen euro gaat kosten, terwijl het Rijk voor het totale NHM-project 50 miljoen euro over heeft.

Kamer en demissionair staatssecretaris Marja van Bijsterveldt (Cultuur) wachten nu een nieuw onderzoek af, dat 1 september op tafel moet liggen. Uit die studie moet blijken of bovengronds parkeren, wat goedkoper is (7,5 miljoen euro), ook tot de mogelijkheden behoort.

Probleem daarbij is dat de bosomgeving van het Openluchtmuseum Europees beschermd is. Sommige Kamerleden vrezen daarom dat parkeren 'op maaiveld' geen optie is en dat het wachten op nader onderzoek neerkomt op uitstel van executie.

Van Bijsterveldt wijst echter naar de NHM-directie, de gemeente Arnhem en provincie Gelderland. Die laatste twee overheden hebben het project binnen hun grenzen gehaald en zij moeten daarom nu bekijken wat de mogelijkheden zijn.

"Ik ben zelf moeder en spreek zaken af met mijn kinderen. We proberen die eerst te bereiken en doen er alles aan afspraken na te komen. Maar ik zeg wel tegen Arnhem: adel verplicht. Kom met een plan waaruit blijkt dat je je zaakjes goed op orde hebt.''

Burgemeester Pauline Krikke (VVD) van Arnhem is 'blij' met de hernieuwde duidelijkheid van haar plaats als toekomstige NHM-locatie. "We zullen een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkheden van parkeren op maaiveld. Ik ben heel benieuwd naar de uitkomsten.''

Eerder bestond het plan het NHM elders in Arnhem, naast de John Frostbrug, te bouwen. De meeste Kamerleden willen niet terug naar die optie, omdat juist voor een plek naast het Openluchtmuseum is gekozen wegens synergievoordelen.

Paleis Soestdijk
Utrecht pleit ondertussen voor Paleis Soestdijk als locatie voor het Nationaal Historisch Museum. Het paleis biedt veel voordelen, zo schrijft het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht in een open brief aan minister Rouvoet van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW).

Het College deed ruim een jaar geleden ook al een oproep om het nieuwe Nationaal Historisch Museum in Utrecht te krijgen. "Het Paleis Soestdijk staat als icoon van de Nederlandse historie bij generaties Nederlanders op het netvlies als symbool van onze historie, vanwege de hechte band met het koningshuis, die teruggaat tot het jaar 1815'', aldus het College.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal

23 januari, 3:29

CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis

23 januari, 2:14

Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd

23 januari, 1:20

Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie

23 januari, 10:49

Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid

23 januari, 4:13

AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals

23 januari, 11:53

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

23 januari, 9:34

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

22 januari, 3:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

22 januari, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

22 januari, 9:08
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan