'Geld wederopbouw Haïti eerder inzetten'

22 september 2010, 11:33
Een deel van het geld dat Nederland pas vanaf 2012 wil gebruiken voor wederopbouw van Haïti, zou eerder beschikbaar moeten komen. Tweede Kamerlid Joël Voordewind van de ChristenUnie bepleitte dat woensdag bij de presentatie van een rapport over zijn recente bezoek aan het land, dat begin dit jaar door een zware aardbeving werd getroffen.

Hij heeft er alle begrip voor dat het ministerie van Buitenlandse Zaken veel geld voor wederopbouw heeft geparkeerd. Maar als de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) deze middelen eerder nodig hebben, zou het departement flexibel moeten zijn.

Volgens SHO-voorzitter Farah Karimi is uit een inventarisatie inderdaad gebleken dat volgend jaar 3 à 4 miljoen euro uit die pot nodig is voor wederopbouwactiviteiten. De organisatie is daarover in gesprek met het ministerie. Ook CDA-Kamerlid Kathleen Ferrier roept het ministerie op het geld niet vast te houden tot 2012 als er mogelijkheden zijn de herstelwerkzaamheden eerder te beginnen.

De noodhulp aan de slachtoffers van de aardbeving is redelijk tot goed verlopen, aldus Voordewind, die op uitnodiging van de organisaties Woord en Daad en ZOA Vluchtelingenzorg een bezoek bracht aan Haïti. Op het platteland is de wederopbouw op gang gekomen. Maar in de zwaar getroffen steden Port-au-Prince en Léogane is dat een ander verhaal. Er ligt nog veel puin.

SHO-voorzitter Karimi constateert in de aanloop naar de verkiezingen eind november ook een 'politisering' die vertragend kan werken bij de overgang van noophulp naar wederopbouw. Bovendien zijn er vooral in de steden problemen met eigendomsverhoudingen. Het is belangrijk dat de overheid aangeeft waar gebouwd mag worden, aldus Karimi.

Voordewind, Ferrier en directeur Dicky Nieuwenhuis van Woord en Daad benadrukten dat het van groot belang is om samen te werken met de Haitiaanse overheid, die de leiding moet hebben bij de wederopbouw. Ook zou geïnvesteerd moeten worden in de landbouwsector. Voordewind ziet verder mogelijkheden voor Nederlandse bedrijven om aan de slag te gaan in Haïti. De Nederlandse overheid zou dat mede moeten ondersteunen.

De SHO presenteert vrijdag een tweede tussenrapport over de besteding van de gelden in Haïti. Karimi nodigde de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken uit om in januari, een jaar na de aardbeving, met de SHO een bezoek te brengen aan Haïti.

Bron: ANP

Trefwoorden

haïti

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Glasgebouw op Strijp-S in Eindhoven krijgt nieuw leven als woongebouw

1 uur geleden

VORM koopt voormalige boekweitfabriek in Rotterdamse Piekstraat

4 uur geleden

Nieuwe partners Powerhouse Company gaan vestiging in Nairobi leiden

Vandaag, 10:53

Limburgse bessenplantage uitgebreid met (on)opvallende groepsaccommodatie

Gisteren, 14:47

Huren van woning opnieuw flink duurder in juli

2 uur geleden

Huizenprijzen in het tweede kwartaal gestegen in alle gemeenten

Vandaag, 09:56

Kenniscentrum: veel studenten zoeken niet meer naar kamer

Gisteren, 12:08

Ronald Schleurholts gestart als hoogleraar Heritage & Design aan TU Delft

Gisteren, 11:22

Energiekosten huishoudens Randstad lager dan in rest van het land

3 september, 12:27

ING en Rabobank stoppen 200 miljoen euro in Nationaal Warmtefonds

2 september, 11:58
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan