‘Aanbestedingen voor architect te kostbaar’

1 juli 2010, 12:24
De kosten die architectenbureaus maken om mee te kunnen dingen met een Europese aanbesteding rijzen volgens de BNA de pan uit.

De kosten die architecten maken bij deelname aan de selectieprocedure worden, als gevolg van de uitgebreide eisen die uitschrijvers stellen, steeds hoger. Dat stelt de BNA (Bond voor Nederlandse Architecten). De vergoeding die de deelnemende architectenbureaus ontvangen, staat niet in verhouding tot de investering die zij doen.

Dit wordt volgens de BNA enerzijds veroorzaakt door het grote aantal deelnemers en anderzijds door de hoge kosten die deze deelnemers maken om de selectie te kunnen winnen. Zo deden er bij de Europese aanbesteding voor het ontwerp van het nieuwe Haagse danstheater 54 architectenbureaus mee aan de voorselectie, waarna twintig bureaus werden uitgenodigd om een uitgebreide visie te geven, met als doel één winnaar. Becijferingen van de BNA wijzen uit dat de totale kosten van deze selectieprocedure circa € 2.500.000 bedragen.

Het grootste deel van de kosten zoals in bovengenoemd voorbeeld komt ten laste van de deelnemende architectenbureaus. Deze ontvangen slechts een zeer beperkte vergoeding voor het werk in de selectiefase. Dit terwijl de eisen die aan de visie gesteld worden een zodanige uitwerking vragen dat de kosten hiervoor veel hoger zijn, tot het tienvoudige of meer.

Daarbij komt dat door de crisis in de bouw – die de architecten buitengemeen hard raakt – de concurrentie moordend is. Nu de nieuwbouw van woningen, kantoren en winkels vrijwel is stilgevallen zijn overheidsopdrachten nog de enige uitweg voor architecten om aan werk te komen.

Het zou de overheid volgens de BNA sieren een voorbeeld te stellen en ervoor te zorgen dat de vergoeding in overeenstemming is met de te maken kosten. De BNA wil hierover in gesprek met overheden en hun adviseurs.
Toon alles

Andere nieuwsberichten

Tien Nederlandse bureaus vallen in de prijzen bij Archello Awards

Gisteren, 17:01

AM gaat Ritmeesterlocatie in Veenendaal herontwikkelen

Gisteren, 16:19

Conjunctuurmeting BNA: werkvoorraad blijft ruim onder niveau 2022

Gisteren, 13:54

Woongebouw De Rijp wint BLAStprijs 2023

Gisteren, 11:20

Programma over rolmodellen in de architectuur in Pakhuis de Zwijger

Gisteren, 12:23

Chinees Evergrande krijgt onverwacht extra tijd voor reddingsplan

Gisteren, 10:17

Zeeland wil meer grip op uitbreidingsplannen recreatiesector

1 december, 2:46

Portaal en AM slaan handen ineen voor krachtige wijken in regio Utrecht

1 december, 10:53

Corbulotunnel bij Leiden gaat na veel tegenslag op 5 juli open

1 december, 9:26

Nijmegen hoeft plannen voor westelijke entree station niet aan te passen

30 november, 10:40
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial
Sempergreen
EeStairs | Design trappen - Balustrade - Ontwerp en constructie
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
Knauf Insulation
Zoontjens
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf Ceiling Solutions B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
FALK®
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2023 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan