‘Aanbestedingen voor architect te kostbaar’

1 juli 2010, 12:24
De kosten die architectenbureaus maken om mee te kunnen dingen met een Europese aanbesteding rijzen volgens de BNA de pan uit.

De kosten die architecten maken bij deelname aan de selectieprocedure worden, als gevolg van de uitgebreide eisen die uitschrijvers stellen, steeds hoger. Dat stelt de BNA (Bond voor Nederlandse Architecten). De vergoeding die de deelnemende architectenbureaus ontvangen, staat niet in verhouding tot de investering die zij doen.

Dit wordt volgens de BNA enerzijds veroorzaakt door het grote aantal deelnemers en anderzijds door de hoge kosten die deze deelnemers maken om de selectie te kunnen winnen. Zo deden er bij de Europese aanbesteding voor het ontwerp van het nieuwe Haagse danstheater 54 architectenbureaus mee aan de voorselectie, waarna twintig bureaus werden uitgenodigd om een uitgebreide visie te geven, met als doel één winnaar. Becijferingen van de BNA wijzen uit dat de totale kosten van deze selectieprocedure circa € 2.500.000 bedragen.

Het grootste deel van de kosten zoals in bovengenoemd voorbeeld komt ten laste van de deelnemende architectenbureaus. Deze ontvangen slechts een zeer beperkte vergoeding voor het werk in de selectiefase. Dit terwijl de eisen die aan de visie gesteld worden een zodanige uitwerking vragen dat de kosten hiervoor veel hoger zijn, tot het tienvoudige of meer.

Daarbij komt dat door de crisis in de bouw – die de architecten buitengemeen hard raakt – de concurrentie moordend is. Nu de nieuwbouw van woningen, kantoren en winkels vrijwel is stilgevallen zijn overheidsopdrachten nog de enige uitweg voor architecten om aan werk te komen.

Het zou de overheid volgens de BNA sieren een voorbeeld te stellen en ervoor te zorgen dat de vergoeding in overeenstemming is met de te maken kosten. De BNA wil hierover in gesprek met overheden en hun adviseurs.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Amsterdam schrijft architectenprijsvraag uit voor nieuwbouw theater De Meervaart

5 december, 4:45

Barcode Architects presenteert opgeleverd stadskantoor van Dresden

5 december, 2:53

MIX architectuur en MAAK space ontwerpen landschappelijk woonveld in Leidschendam

5 december, 1:45

Nieuwbouw Algemeen Ziekenhuis Diest in gebruik genomen

5 december, 11:55

Gelderland steekt ruim 27 miljoen in versnelling woningbouw

5 december, 3:40

Invoering hogere stikstofgrens op 1 januari nog zeer onzeker

5 december, 12:44

Noord-Holland ziet woningbouw toenemen, maar tempo moet omhoog

5 december, 9:09

Staten Utrecht verdeeld over plan voor verbouwing provinciehuis

4 december, 1:15

‘Ambtenaren zeer ontevreden over privatisering bouwtoezicht’

4 december, 10:00

Wang Shu en Lu Wenyu worden curator Architectuurbiënnale van Venetië in 2027

3 december, 2:52
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan