Rem Koolhaas drukt stempel op Rotterdam

21 oktober 2009, 16:45
Eindelijk mag een van 's werelds invloedrijkste architecten gaan bouwen in de stad waar hij werd geboren. Rem Koolhaas (1944), bij het grote publiek bekend van de televisietorens in Peking en de bibliotheek in Seattle, gaat aan de slag in Rotterdam.

,,Ik werk hier al dertig jaar'', zei de architect woensdag, verwijzend naar 1975 toen hij het Office for Metropolitan Architecture oprichtte. ,,In die tijd is de stad ontzettend veranderd: complexer en internationaler en door de bevolkingssamenstelling veel interessanter.”

In Rotterdam bleef Koolhaas' bijdrage tot op heden beperkt tot de Kunsthal (1992). Dat lijkt te veranderen; drie projecten van de hand van Koolhaas in de Maasstad staan op stapel.

Over een aantal jaar moet het centrum van de stad een forse kubus rijker zijn. In het gebouw - in de volksmond al de 'kaas van Koolhaas' genoemd - moeten woningen, kantoren, winkels en mogelijk een nieuw theater en (stads)museum samenkomen. Het 85 meter hoge gebouw moet ruim een half miljard euro kosten, zo rekende Koolhaas vorig jaar zomer voor.

Als het aan verantwoordelijk wethouder Hamit Karakus (PvdA) ligt, blijft het daar niet bij. In juli werd een tien jaar oud ontwerp van Koolhaas afgestoft. Op Zuid, aan de oever van de Maas, moet een verticale stad verrijzen.

De Rotterdam bestaat uit drie torens van ongeveer 150 meter hoog. Er komen onder meer kantoren, woningen, een hotel, winkels, cafés en restaurants in.

Ironisch genoeg is het de financiële crisis die de bouw van 'het grootste nieuwbouwproject van Nederland' mogelijk maakt. Eerder durfden aannemers een dergelijk project niet aan. De bouw is nu goedkoper, doordat materialen als staal minder kosten. Dat neemt niet weg dat het project op 340 miljoen euro is begroot.

Woensdag kwam daar voor Koolhaas, die jarenlang als 'papieren' architect vooral met publicaties en niet met gebouwen een naam opbouwde, een nieuwe opdracht bij. Zijn ontwerp voor het nieuwe stadskantoor achter het stadhuis op de Coolsingel werd tot mooiste verkozen.

Koolhaas, toch wel wat gewend, was onder de indruk, zoals de wethouder al had aangenomen. Hij versprak zich en bedankte per ongeluk het gemeentebestuur van Amsterdam, maar herstelde dat snel.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Team aan de Schie geselecteerd voor volgende fase binnenstadscampus Erasmus MC

20 juni, 9:34

Transformatie kantoor naar woongebouw Het Veem in Hengelo voltooid

19 juni, 3:54

Definitief ontwerp voor raadzaal gemeente Amsterdam door De Twee Snoeken

19 juni, 10:45

Voormalige telefooncentrale herbestemd tot woon-werkgebouw met optopping

18 juni, 4:15

Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen

19 juni, 9:42

BoogieWood winnaar van de eerste Gouden Hijskraan

18 juni, 5:31

Den Haag wil eigen warmtebedrijf oprichten

18 juni, 10:09

OVV: ontwerpfout en gebrek aan controle bij ingestorte parkeergarage

17 juni, 11:43

Nieuwegein wist niet van veranderingen in bouw ingestorte parkeergarage

17 juni, 10:59

Focus on Impact en Qonnected Logistics werken samen aan ontwikkeling stadslogistieke hubs

16 juni, 2:15
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan