NAi verwerft archief Carel Weeber

26 mei 2009, 15:15
Het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) heeft het archief van Carel Weeber verworven. Het topstuk is de maquette van de roemruchte Zwarte Madonna. Weeber zelf zal volgende week dinsdag spreken tijdens een lezing in het NAi.

Weeber heeft een bijzondere positie in de Nederlandse architectuurgeschiedenis, decennia lang was hij een spraakmakende architect met vernieuwende en vaak rebelse ideeën over architectuur, bouwen, wonen en volkshuisvesting. Met het archief van Weeber en de overdracht van de maquette van de Zwarte Madonna toetst het NAi tevens zijn ideeën voor een nieuw verzamelbeleid. Tot nu toe verzamelde het NAi complete archieven van architecten die van betekenis zijn voor de Nederlandse architectuur. Een nieuwe visie op de NAi collectie en een striktere afbakening van het verzamelterrein zijn noodzakelijk omdat de culturele waarde van de architectuur geschiedenis verandert, de positie van de architect verschuift en andere partijen en werkverbanden een rol spelen in het bouwproces.

Het gaat het NAi om de relatie tussen de maatschappelijke opgave en architectuur. Een ander verzamelbeleid betekent een andere kijk op de Nederlandse architectuurgeschiedenis. Het gaat niet langer puur om het vergaren van de grote namen, maar om een collectie van relevante of inspirerende antwoorden op de grote maatschappelijke en ruimtelijke opgaven.

Het NAi heeft het voornemen nog slechts van een klein aantal ‘meesters’ in de Nederlandse architectuur de complete archieven te acquireren, terwijl van andere architecten selectiever projectdossiers worden verzameld. Leidraad vormen de sleutelkwesties van de periode 1968-2009: het wonen, de publieke ruimte en de transformatie van stad en landschap.

Lezing 2 juni
De overdracht van het archief van Weeber is directe aanleiding om het nieuwe beleid een eerste keer te toetsen. Ole Bouman (directeur NAI) en Carel Weeber (ex-architect) zijn de hoofdsprekers.

Met onderzoeker Paul Groenendijk (samen met architect Jennifer Dolphin auteur van de binnenkort te verschijnen monografie over de Zwarte Madonna) en Suzanne Mulder (conservator NAi) worden op 2 juni tijdens de lezing vragen besproken als: Wat is de sociaal maatschappelijke betekenis van het werk van Weeber? Kan het Weeber-archief fungeren als inspiratiebron en geheugen voor actuele opgaven? Wat is in dit kader de betekenis van de architectuurtekening als bron voor geschiedschrijving?

Bron: Nederlands Architectuurinstituut

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Zeven nominaties BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025

1 uur geleden

Beschut wonen in een coulissenlandschap

28 maart, 9:30

Space Encounters ontwerpt ShowDepot voor collectie De.Groen aan haven in Arnhem

27 maart, 3:43

Strategische visie van MVRDV voor ‘kwaliteitssprong’ Roosendaal

27 maart, 2:05

Wateroverlast en bodemdaling kunnen woningbouw bedreigen

27 maart, 10:36

Organisaties willen sneller actie van politiek in stikstofcrisis

27 maart, 10:02

Kampen begint kort geding tegen Enexis om aansluiting schoolgebouw

26 maart, 10:56

Ballast Nedam ziet nettowinst en omzet stijgen

25 maart, 4:37

Provincies willen drinkwaterbesparing in nieuwe huizen

25 maart, 10:02

Parijs stemt voor autovrij maken van 500 straten

24 maart, 10:30
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan