‘Schade ondergronds bouwen te voorkomen'

15 april 2009, 14:50
Door gedegen vooronderzoek en een deskundige risicoanalyse in het ontwerpstadium, is 60 procent van alle schadegevallen aan aangrenzende panden bij ondergrondse bouwprojecten te voorkomen. Dat stelt de uit Duitsland afkomstige onderzoeker Holger Netzel, die aanstaande vrijdag promoveert aan de TU Delft.

Vooral bij binnenstedelijke bouwprojecten is een risicoanalyse in het ontwerpstadium van groot belang voor het inschatten van risico's voor aangrenzende gebouwen, stelt promovendus Netzel. Betrouwbare voorspellingsmethodieken zijn daarom cruciaal.

De voorspelde vervorming uit het ontwerp moet vervolgens, samen met monitoring tijdens de uitvoering, worden gebruikt om de impact op belendende gebouwen te minimaliseren.

Door gedegen vooronderzoek en een deskundige rekenkundige risicoanalyse in het ontwerpstadium, is 60 procent van alle schadegevallen aan belendende panden door ondergrondse bouwwerkzaamheden te voorkomen, stelt Netzel.

De onderzoeker heeft tijdens zijn promotieonderzoek belangrijke verbeteringen bereikt bij de voorspelling van zettingsschade van gebouwen naast diepe bouwputten of bij boortunnels.

Vroege risicoanalyses bij ondergronds bouwen vinden in Nederland nog veel te weinig plaats, vindt Netzel. Gedegen risicoanalyses, ook voor de belendende gebouwen, zijn nog zeldzaam, maar wel noodzakelijk. De Nederlandse normen zijn op dit gebied bovendien onvoldoende duidelijk.

Volgens Netzel is een combinatie van kennis van de grond en constructieve kennis over de gebouwen, vereist om op dit gebied goed onderbouwde uitspraken te kunnen doen. Deze combinatie is in de traditionele taakverdeling tussen constructeur en geotechnici echter niet altijd voldoende gewaarborgd.

Prüfingenieurs
De Nederlandse bouwwereld mist volgens Netzel verder het Duitse Prüfingenieursysteem, dat met onafhankelijke Prüfingenieurs de ontwerpkwaliteit waarborgt. ,,Je moet dan vervolgens natuurlijk niet toelaten dat de rol van deze onafhankelijk toetsers wordt uitgehold. Dat lijkt bij de recente problemen met de bouw van de metrolijn in Keulen te zijn gebeurd.”

,,Verder is er in Keulen, net al bij heel veel projecten waar het misging, te weinig gedaan met de informatie die uit monitoring werd verkregen en in het ontwerpstadium is er te weinig gebeurd op het gebied van risicoanalyses.”

Bron: TU Delft

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Tentoonstelling Junk Space bij Museum MORE belicht openbare ruimte

16 oktober, 2:15

Powerhouse Company en DELVA geven mobiliteitshub Buurtschap Crailo vorm van entreepaviljoen

16 oktober, 9:00

Groen licht voor renovatie van Museum Boijmans Van Beuningen

15 oktober, 4:40

Omgevingsvergunning verleend voor verticale buurt MARK in Leidsche Rijn Centrum

15 oktober, 3:45

Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

16 oktober, 5:30

Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport

16 oktober, 4:30

Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur

16 oktober, 4:00

Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen

16 oktober, 3:00

Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters

15 oktober, 5:30

Thom Zijlstra treedt toe tot directie Arons en Gelauff architecten

15 oktober, 12:29
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap