‘Meer ruimte particulier initiatief Zeeland’

5 februari 2009, 16:39
Afgelopen week presenteerden twee architectenteams hun ideeën voor de krimpende Zeeuwse gemeenten Veere en Terneuzen. Volgens de architecten liggen de kansen vooral in meer ruimte voor groen en water en meer vrijheden voor particulier initiatief. Beleidsmakers moeten nu bewuste investeringskeuzes maken. De aanwezige wethouders en directeuren van woningcorporaties waren positief geïnspireerd door de gepresenteerde ideeën.

De bevolking van de provincie Zeeland daalt vanaf 2025 structureel. Zeeland heeft daarom behoefte aan creatieve oplossingen voor leegstaande woningen en de achteruitgang van noodzakelijke voorzieningen. Twee ontwerpteams van architecten en stedenbouwkundigen en een team van studenten hebben hiervoor de afgelopen maanden lokale betrokkenen als bewoners, ondernemers en bestuurders gehoord en plannen ontwikkeld.

Gedeputeerde Harry van Waveren (Provincie Zeeland): ‘Dit is een drastische manier van tegen krimp aankijken. De mentale omslag bij de politiek over denken in krimp begint steeds meer plaats te vinden. Je moet nu heldere keuzes maken.’

Serooskerke en Zoutelande
Het team onder leiding van Pieter van Wesemael (adviseur stedenbouw en gebiedsontwikkeling bij Inbo Amsterdam en hoogleraar aan de TU Eindhoven) richtte zich op de kernen Serooskerke en Zoutelande in de gemeente Veere. Voor Zoutelande zien zij veel kansen in de versterking van de bosrijke omgeving. Een tramlijn die via de groene kuststrook een rondje door Walcheren rijdt, verbindt de omringende dorpen.

De kustversterking die voor Zoutelande aangelegd wordt, kan aangegrepen worden om een recreatieve haven te bouwen en nieuwe vormen van toerisme aantrekken. Oude buitenplaatsen en boerderijen langs de kreekruggen moeten gekoesterd worden. Dit is economisch rendabel als de boeren inspringen op het elders wegvallen van voorzieningen, zoals kinderopvang en dagbesteding voor ouderen. Het benutten van kansen is van belang om de waardeontwikkeling van vastgoed positief te beïnvloeden.

Terneuzen
Enno Zuidema van architectenbureau Enno Zuidema Stedebouw te Rotterdam gaf leiding aan het team dat de mogelijkheden voor Terneuzen onderzocht. Dit team is van mening dat bestuurders nu duidelijke keuzes moeten maken: investeren in bepaalde gebieden en in andere juist een laisez-faire strategie toepassen.

Zij werkten die strategie uit in twee scenario’s. In het eerste concentreert de bebouwing van Terneuzen zich langs het kanaal en de verbinding met Gent. Het andere scenario richt zich op het versterken van dorpen met de meeste kwaliteiten in de omgeving en de onderlinge infrastructuur. In plaats van nieuwe wijken te bouwen, is het beter de kwaliteit van de bestaande wijken te verhogen door het versterken van groen en water.

Zij zien hierin vooral kansen voor het centrum van de stad, de boulevard en een stedelijk gebied langs de sluizen. De gebieden die buiten de investeringen vallen, kunnen zich ontwikkelen tot gebieden waarvoor een minder rigide bestemmingsplan bestaat, waar meer ruimte is voor groen en eigen initiatief van de bewoners: het ‘wilde wonen’.

Op 13 mei worden de aanbevelingen gepresenteerd tijdens de slotconferentie van de manifestatie Maak ons land! in het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) te Rotterdam.

Bron: BNA

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kraaijvanger Architects aan de slag met renovatie Station Zuidplein

24 december 2025, 9:00

Concrete ontwerpt woongebouw in Philadelphia met gevelkunst door tattoo-artist Henk Schiffmacher

23 december 2025, 12:00

Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen

22 december 2025, 11:20

Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor

19 december 2025, 3:15

Fijne feestdagen en een gelukkig, gezond en succesvol 2026!

24 december 2025, 1:00

Provincie Zuid-Holland: stroom van zee via Hoek van Holland naar Rotterdamse haven

23 december 2025, 5:00

DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk

19 december 2025, 4:03

Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend

19 december 2025, 1:17

Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet

19 december 2025, 9:13

Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden

18 december 2025, 12:03
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan