Monumenten Romeins Nederland beschermd

16 januari 2009, 9:53
Een groot aantal Romeinse monumenten in Nederland krijgt voortaan een bescherming als rijksmonument. Het gaat onder andere om militaire forten, een wachttoren, een scheepswrak, een tempel en de resten van een aquaduct. Dat maakte minister Ronald Plasterk (Cultuur) donderdag bekend in het Museon in Den Haag.

De Romeinse monumenten vormen het leeuwendeel van in totaal 23 archeologische vindplaatsen die worden voorgedragen voor wettelijke bescherming. De Romeinse periode is ondervertegenwoordigd in het huidige monumentenbestand, bleek uit recent onderzoek van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM).

Vooral belangrijke delen van de toenmalige militaire infrastructuur verdienen een betere bescherming. ,,Een inhaalslag op dit gebied ligt voor de hand, omdat in de ons omringende landen al delen van de Romeinse rijksgrens op de Unescolijst van het Werelderfgoed zijn geplaatst'', aldus de instantie.

De Romeinse vindplaatsen liggen voornamelijk in de buurt van de Limes, de toenmalige noordgrens van het Romeinse Rijk, die langs de voormalige Oude Rijn loopt van Katwijk naar Nijmegen.

Tot de veertien beschermde Romeinse monumenten behoren onder andere de resten van een Romeinse legerplaats en van middeleeuwse kerkgebouwen en keizerlijke residentiegebouwen op het Domplein in Utrecht.

Vier vindplaatsen bevinden zich in de nieuwbouwwijk Leidsche Rijn in Utrecht. In Maastricht zijn de resten van een Romeinse villa en een grafveld op de monumentenlijst terechtgekomen.

Negen monumenten uit andere perioden hebben een bescherming gekregen. Daaronder bevinden zich een scheepswrak uit de late middeleeuwen in Lelystad en de resten van een laatmiddeleeuws kloostercomplex op een terp uit de ijzertijd in het Friese Dongeradeel. In Nederland zijn ongeveer 1500 archeologische vindplaatsen wettelijk beschermd.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde projecten

Andere nieuwsberichten

Nog twee dagen om jouw stem uit te brengen voor de Architect van het Jaar 2025!

4 minuten geleden

bureau SLA ontdekt, transformeert en gebruikt rijksmonumentale werkplaats

1 uur geleden

Zoetmulder vernieuwt Maastrichts herenhuis met eigentijdse uitbouw

Gisteren, 15:07

Vier genomineerden voor de Abe Bonnema Architectuurprijs 2025

Gisteren, 13:00

Do Janne Vermeulen verzorgt Rietveldlezing 2025

Gisteren, 11:28

Eneco onderzoekt verkoop warmtenetten om nieuwe wet

Gisteren, 10:41

Uitwerking van plannen voor Nedersaksenlijn kan beginnen

7 oktober, 12:17

Mona Keijzer lonkt naar investeerders op vastgoedbeurs in München

7 oktober, 10:02

Jongeren debatteren in het Nieuwe Instituut met Kamerleden over wonen

6 oktober, 2:26

GL-PvdA wil komende tien jaar 36 miljard uitgeven aan woningbouw

6 oktober, 10:10
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan