Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Resten Utrechts bisschoppelijk paleis gevonden

12 september 2008, 14:14
Aan de voet van de Domtoren in Utrecht is deze week een bijzondere archeologische vondst gedaan. Bij opgravingen zijn bijna duizend jaar oude fundamenten van het eerste bisschoppelijk paleis van Nederland gevonden. Ook zijn resten gevonden van de Romeinse castellummuur die moest wijken voor de bouw van dit paleis.

De opgravingen zijn gedaan in het restauratieatelier van het Museum van Speelklok tot Pierement, dat binnenkort ingrijpend wordt verbouwd.

Nooit eerder was er iets te zien van dit bisschoppelijk paleis. Op archieftekeningen staat het bouwwerk zoals het in de vijftiende eeuw bekend was. Het paleis is in de elfde eeuw gebouwd in opdracht van de bisschop van Utrecht, die goede banden onderhield met het Duitse Keizerrijk. Nederland maakte toen deel uit van dit keizerrijk.

Museum van Speelklok tot Pierement huurde het restauratieatelier tot vorig jaar van de lokaal bekende mevrouw Beijers. Na haar overlijden kreeg het museum het atelier in bezit. Het museum wil het restauratieatelier ook toegankelijk maken voor bezoekers en begon daarom met een grootscheepse verbouwing. De gemeente vroeg toestemming om archeologisch onderzoek te doen als de vloer van het atelier eruit zou gaan.

Dick van Minnen, hoofd van het atelier, had deze spectaculaire vondst niet verwacht. ,,Mevrouw Beijers vertelde ons wel dat ze een zilveren theepot had verstopt tijdens de oorlog. Die hebben we overigens niet gevonden.''

Muurwerk van tufsteen
Edsard Kylstra, archeologische dienst Utrecht, is uitermate opgetogen over de vondst. ,,Vijf vierkante meter kan zo verschrikkelijk veel geschiedenis blootleggen.'' Er is een muurwerk van tufsteen tevoorschijn gekomen, gefundeerd op grote granieten zwerfkeien. Tussen het puin bevinden zich ook brokstukken van kleurrijk gedecoreerd Romeins pleisterwerk.

De verbouwing van het atelier van het museum loopt vertraging op door de vondst. Volgens Kielstra staat de aannemer in principe klaar om een nieuwe betonnen vloer te storten. Het museum wil graag dat de bijzondere resten zichtbaar blijven voor het publiek. ,,Er wordt gekeken of we een uitsparing in de vloer kunnen maken en die kunnen afdekken met een glasplaat.''

Zaterdag, tijdens Open Monumentendag, is de opgraving beperkt toegankelijk voor het publiek.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kantoorgebouwen uit jaren ‘70 rond binnentuin in Brussel door B2Ai grondig vernieuwd

Vandaag, 10:16

cepezedinterieur vernieuwd interieur van Amsterdams bedrijfsverzamelgebouw

Vandaag, 09:33

Nieuw Echtenstein van LEVS vijzelt kwaliteit vergeten restruimte op

Gisteren, 13:43

De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten

3 augustus, 9:15

In twintig jaar bijna verdubbeling aantal restaurants, categorie fastfood groeide het hardst

Vandaag, 11:28

Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte

Gisteren, 17:45

VMN media neemt Vastgoedjournaal over

Gisteren, 10:05

Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten

31 juli, 4:45

Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

29 juli, 10:34

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap