Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Gemeenten waarschuwen voor bouwfouten

14 oktober 2008, 15:25
De burgemeesters van de gemeenten waar de afgelopen maanden rijtjeshuizen uit de jaren zestig en dertig in vlammen opgingen gaan een brandbrief sturen aan hun collega’s. ,,Landelijk zou het kunnen gaan om 100.000 woningen met dezelfde bouwfouten”, aldus een woordvoerder van Haarlemmermeer.

Een aantal huizen die bij een grote brand in augustus in Hoofddorp werden verwoest, waren in 1963 niet volgens de regels gebouwd. Bij de verbouwingen in de jaren tachtig waarbij er platte daken werden aangebracht, zijn die bouwfouten niet hersteld. In de bouwvergunningen stond dat de huizen brandveilig waren, maar in de praktijk bleek dat niet het geval.

,,Zowel de bouw als de verbouwingen waren illegaal”, zegt woordvoerder Bert van den Ham van de gemeente Haarlemmermeer. Uit onderzoek is gebleken dat de brand zo snel kon overslaan van pand naar pand omdat de scheidingswanden van de huizen niet doorliepen tot aan het dak.

,,Destijds zijn er fouten gemaakt in het toezicht, maar er is ook onderzocht of wij hadden moeten ingrijpen na waarschuwingen vanuit het ministerie van VROM over deze mogelijke constructiefouten in 2006. Uit onafhankelijk onderzoek zijn geen aanwijzingen gevonden voor nalatigheid. Er is niet eens te traceren of die waarschuwing wel bij ons is binnengekomen.”

Ten tijde van de waarschuwing van VROM in 2006 had de gemeente Haarlemmermeer wel wat anders aan het hoofd. ,,We hadden in 2005 net de brand in het cellencomplex op Schiphol gehad”, zegt Van den Ham.

,,Onze prioriteit lag bij de niet-zelfredzamen; verpleeghuizen, gevangenissen, opvanghuizen.”

Te veel brochures
De gemeente Haarlemmermeer vraagt zich hardop af of er niet te veel brochures met aandachtspunten op het gebied van veiligheid bij gemeenten op de mat vallen. ,,Je kan je afvragen of de echt urgente signalen daardoor wel worden opgepikt.”

De gemeente Haarlemmermeer onderzoekt nu alsnog alle woningen uit de gewraakte bouwperiode, plaatst rookmelders in risicopanden en is direct na de eerste resultaten van het onderzoek naar de oorzaken van de brand met een richtlijn gekomen over het registreren van binnenkomende waarschuwingen.

Van den Ham: ,,We zijn daarnaast in overleg met Zaandam, waar deze maand een soortgelijke brand woedde, de VNG en de Rijksoverheid over een plan van aanpak die later misschien landelijk kan worden overgenomen. ‘In eerste instantie gaat het ons om signalering, maar later misschien ook om financiering van herstelwerkzaamheden. Het is een gigantisch project waar een landelijke oplossing voor moet komen.”

Bron: Binnenlands Bestuur

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

SAWA en Sportpaviljoen Steeds Hooger onderscheiden met Rotterdam Architectuurprijs 2026

12 juni, 6:00

Heijmans en Staatsbosheer willen natuurontwikkeling combineren met woningbouw

12 juni, 3:44

Gebouw Nieuwe Instituut ondergaat renovatie en vergroening

12 juni, 11:17

Neutelings Riedijk ontwerpt nieuwe kantoor VanWonen naast rijksmonument Rietveld

12 juni, 9:00

Ridderkerk mag voorlopig eigen verdeling huurhuizen opzetten

12 juni, 2:38

AFFR laat opruimrobotje Wall-E terugkeren op het witte doek

12 juni, 10:07

Kadaster: Woningkopers verhuizen verder dan tien jaar geleden

11 juni, 2:30

SP-wet voor wooncoöperaties kan rekenen op steun in Kamer

11 juni, 11:18

BNA lanceert Gemeenteloket voor Architectenselecties

11 juni, 11:02

TenneT: Nederland kan in 2030 niet meer aan stroomvraag voldoen

10 juni, 2:57
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan