Jaarlijks honderden nieuwe windmolens

1 februari 2008, 10:17
Minister Maria van der Hoeven van Economische Zaken zet in haar nieuwe subsidieregeling voor het opwekken van groene stroom vooral in op windmolens op land. Per jaar zullen er circa twee- tot driehonderd turbines bijkomen. Ze zorgen voor het leeuwendeel van het 'groene' vermogen en slokken meer dan een derde van het budget op.

De CDA-bewindsvrouw stuurde donderdag de nieuwe regeling, die naar verwachting op 1 april ingaat, naar de Tweede Kamer. Dit jaar nog wordt 500 megawatt aan nieuw windvermogen met subsidie ondersteund. Dat gaat zo door tot aan het einde van de regeerperiode. Met behulp van de oude subsidieregeling, die in 2006 werd stopgezet omdat de kosten uit de hand liepen, werd al ongeveer 2000 megawatt opgesteld. Dat wordt dus verdubbeld.

Het opwekken van stroom met windmolens is meer kosteneffectief dan met andere vormen van groene stroom. Zoals de zaken nu staan, geldt voor de windmolens een subisie van 2,8 cent per kilowattuur die wordt geleverd. Bij biomassa is dat 5,3 cent en bij het leveren van 'groen gas' aan het gasnet 7 cent per kubieke meter.

Nieuw in de regeling is subsidie voor het plaatsen van zonnepanelen op huizen. Daarbij geldt een subsidie van 33 cent per kilowattuur. De zogeheten photovoltaïsche zonne-energie is relatief duur. Dit jaar is voor slechts 10 megawatt aan subsidie beschikbaar.

Belangrijk verschil met de oude regeling voor groene stroom is dat er nu een plafond geldt. Bij de aanvragen geldt bovendien wie het eerst komt, het eerst maalt. Op den duur kost de subsidie voor het opwekken van groene stroom 336 miljoen euro per jaar.

PvdA-Tweede Kamerlid Diederik Samsom zegt blij te zijn dat na de misstap van het stopzetten van de oude regeling nu een voortvarende start wordt gemaakt: ,,In vier jaar tijd wordt het vermogen voor het opwekken van groene stroom verdubbeld.'' Samsom vindt dat nu snel nieuwe vergunningen moeten worden afgegeven voor windmolens op zee, zodat ook die gesubsidieerd kunnen worden op grond van de regeling. Hij heeft er begrip voor dat naar verhouding weinig groene stroom met biomassa (40 megawatt per jaar erbij) wordt opgewekt, omdat het moet gaan om duurzame biomassa. Mocht over enkele jaren blijken dat de regeling niet toereikend is om de milieudoelen van het kabinet te halen, dan zal er meer geld voor moeten worden uitgetrokken, aldus Samsom.

Ook de stichting Natuur en Milieu vindt dat windenergie op zee snel gestimuleerd moet worden. Bovendien wil de milieuorganisatie dat er meer geld wordt uitgetrokken voor de subsidies en dat scherp wordt gelet op duurzaamheid van biomassa.

Bron: ANP

Trefwoorden

stroom

Andere nieuwsberichten

Hoogbouwcomplex KJ Den Haag opgeleverd

Gisteren, 15:12

Renovatie Amsterdam Museum officieel van start

Gisteren, 13:35

Heemschut: sloop dreigt voor Huis van de Toekomst

Gisteren, 11:34

Zenber Architecten ontwerpt interieur van herontwikkelde Lounge 1 op Schiphol

Gisteren, 09:00

Raad Amsterdam krijgt meer transparantie over grote projecten

Gisteren, 12:19

Rekenkamer: aanpak zoetwatertekort loopt jaren achter

Gisteren, 10:21

Particuliere verhuurders noemen uitstel box 3-aanpassing funest

3 september, 3:09

Onderzoek: tientallen biljoenen naar toekomstige AI-datacenters

3 september, 10:17

Boris Hocks nieuwe provinciaal bouwmeester Groningen

2 september, 11:20

VNG: mogelijk 1300 bouwprojecten stilgelegd door schorsing controleur

2 september, 9:35
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap