Wereldwijd uniek concept ontkleuring drinkwater

18 oktober 2007, 12:03
Tijdens het openingscongres van het Technologisch Top Instituut voor Watertechnologie (TTIW) op 16 oktober in Leeuwarden presenteert het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland, Vitens, twee innovatieve concepten voor de drinkwaterzuivering. Een techniek voor de ontkleuring van drinkwater is een belangrijk item in de Vitens-stand op de demovloer. Deze techniek is wereldwijd uniek en biedt vele voordelen. Op 17 oktober wijdt Vitens een lezing aan de verbetering van de kwaliteit van membraanconcentraat, zodat dit bij lozing nog ruimer binnen de milieunormen blijft. Prins Willem-Alexander bezoekt en opent het congres op dinsdag.

De unieke techniek die Vitens ontwikkeld heeft voor ontkleuring van drinkwater betreft een zeer efficiënte toepassing van ionenwisseling. Hiermee is ook van moeilijk te zuiveren grondwater perfect drinkwater te maken. Vitens past het concept met zes gekoppelde ionenwisselaars al toe in productiebedrijf Oldeholtpade (Zuid-Friesland). Hiermee is Vitens als eerste erin geslaagd ionen-wisseling voor grootschalige drinkwaterproductie in te zetten tegen acceptabele kosten en een minimale milieubelasting. In de praktijk werkt het systeem zo goed dat de gelige kleur van het water nog verder verlaagd is dan verwacht (kleurverlaging uitgaand water 15 kleinder dan ca. 2 mg PtCo/l).

Deze geslaagde inzet van ionenwisseling heeft onder meer als voordeel dat strakkere kwaliteits-normen voor drinkwater haalbaar worden. Daarnaast zijn grondwaterwinningen te verplaatsen naar gebieden met een mindere kwaliteit water, bijvoorbeeld om een kwetsbaar gebied te ontzien. Bovendien bespaart deze methode enorm op grondstoffen, kosten en vooral op afval, vergeleken met traditionele technieken.

De lezing van Vitens-procestechnoloog Ron Jong gaat over een ander innovatief concept: de verbetering (fine tuning) van membraanconcentraat voor lozing. Vitens past membraanfiltratie toe bij het gecombineerd ontharden, ontkleuren en verwijderen van bestrijdingsmiddelen uit grond-water. De stoffen die daarbij verwijderd worden, komen samen in een concentraatstroom (ca 20% van de voedingsstroom). De concentraatstroom wordt geloosd op oppervlaktewater. Vitens zorgt uiteraard dat deze lozing ruim aan de uitgebreide nationale en Europese normen voldoet om het milieu te beschermen. Vitens ziet het als uitdaging om het membraanfiltratieproces en de daarbij gebruikte chemicaliën zo te optimaliseren dat lozing mogelijk is. Bij een membraanfiltratie in Dinxperlo (Gld.) heeft Vitens bijvoorbeeld samen met een leverancier een nieuwe kristallisatie-remmer (antiscalant) ontwikkeld waardoor het geloosde concentraat ruim binnen de lozingsnorm van fosfaat blijft, iets wat met de bestaande antiscalants niet gelukt was.

Bron: ANP

Trefwoorden

techniek

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Polyfern landscape architects presenteert ontwerp stadsbos Almeerderhout

1 uur geleden

Gevelpanelen uit reststoffen rioolwaterzuivering voor pand hoogheemraadschap

3 uur geleden

IABR, ACAN NL en Academie van Bouwkunst Amsterdam worden partner van HouseEurope!

Vandaag, 12:14

Een vernieuwde school in zes weken

Gisteren, 16:57

Intentieovereenkomst houten wooncomplex voor ouderen in Amsterdam

Vandaag, 10:42

Australië verbiedt buitenlanders huizen te kopen door woningnood

Gisteren, 11:00

Heijmans bouwt datacenter op onbekende locatie

Gisteren, 10:06

BAM-topman verwacht dit jaar geen impact van stikstofuitspraak

14 februari, 9:20

Renovatie Binnenhof pas in 2030 helemaal klaar

13 februari, 2:19

Keijzer komt na lang aandringen met aangepaste regiewet woningbouw

13 februari, 10:37
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan