Stedenbouwkundig plan
Copyright: BETA office for architecture and the city / ECHO urban design
Copyright: Vivid
Copyright: Vivid
Copyright: Vivid
Copyright: Vivid
Het plangebied
Copyright: BETA office for architecture and the city / ECHO urban design

BETA en ECHO winnen stedenbouwkundige opdracht in Lausanne

20 december 2022, 14:41
BETA office for architecture and the city en ECHO urban design hebben een stedenbouwkundige opdracht in Lausanne gewonnen. Het gaat om de transformatie van een voormalig industriegebied rond dans- en theaterschool La Manufacture tot een gemengde wijk. Het voorstel van BETA en ECHO wordt gewaardeerd vanwege de getoonde sensitiviteit voor de plek en de manier waarop het karakter van de school wordt behouden, laten de bureaus weten.

La Manufacture ligt in het westen van Lausanne, waar enkele voormalige industriegebieden geleidelijk worden getransformeerd tot gemengde stedelijke wijken. De dans- en theaterschool is gehuisvest in een voormalige diamantfabriek. Lausanne wil het gebied eromheen verdichten met maatschappelijk, commercieel en woonprogramma, terwijl de aanwezige ecologie wordt versterkt.

Doodlopend punt
De ligging van La Manufacture is bijzonder, melden BETA en ECHO. Het gebouw ligt vrij centraal, maar tegelijk een op een doodlopend punt doordat het verstopt is in de wig tussen twee spoorlijnen, al wordt dit door de dansschool zelf als een grote kwaliteit ervaren. Dit heeft in combinatie met de bijzondere ecologie langs de spoorlijnen geleid tot een ontwerpstrategie waarbij de openbare ruimte en de beleving vanaf maaiveld leidend zijn.

De gevraagde verdichting is zoveel mogelijk opgelost in een formeel ensemble van twee torens en een plein langs de Avenue de Chablais, aan de overzijde waarvan het Deense architectenbureau 3XN de 85 meter hoge Tilia-toren ontwerpt. Richting de ecologische zone is gekozen voor een lagere dichtheid met een informele relatie tussen bebouwing, openbare ruimte en groen. De morfologie van de nieuwe bouwblokken is geïnspireerd door de typisch lineair-orthogonale opbouw van volumes uit het oude fabrieksensemble, melden de twee bureaus.

De nieuwe La Manufacture wordt letterlijk en figuurlijk groter, centraler en opener ontwikkeld. Hierdoor krijgen niet alleen studenten, bezoekers en docenten meer mogelijkheden in en rond het gebouw, maar ook aanverwante ontwikkelingen kunnen zich voegen in een coherent ensemble van gebouwen en buitenruimte, aldus BETA en ECHO. 

Ecodistrict
Het gehele gebied wordt ingericht als een ‘ecodistrict’, wat voortkomt uit de wens voor een ecologisch  (compensatie)landschap ten oosten van het plangebied. De landschappelijke kwaliteiten van de ecozone zetten zich aan de noord- en zuidzijde van het plangebied door. De nieuwe La Manufacture wordt daardoor een verbindende schakel in zijn omgeving. Met publieke- en semi-publieke ruimtes, opent het programma zich naar de stad.

“Op verschillende, verrassende en inspirerende plekken rondom kunnen studenten oefenen, experimenteren, optreden en pauzeren, waarbij de relatie met de stad steeds opnieuw kan worden bepaald”, melden de bureaus.

De komende maanden werken BETA en ECHO de planologische uitgangspunten voor het bestemmingsplan uit. Daarna zal het masterplan in delen worden gerealiseerd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Team aan de Schie geselecteerd voor volgende fase binnenstadscampus Erasmus MC

1 uur geleden

Transformatie kantoor naar woongebouw Het Veem in Hengelo voltooid

Gisteren, 15:54

Definitief ontwerp voor raadzaal gemeente Amsterdam door De Twee Snoeken

Gisteren, 10:45

Voormalige telefooncentrale herbestemd tot woon-werkgebouw met optopping

18 juni, 4:15

Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen

Gisteren, 09:42

BoogieWood winnaar van de eerste Gouden Hijskraan

18 juni, 5:31

Den Haag wil eigen warmtebedrijf oprichten

18 juni, 10:09

OVV: ontwerpfout en gebrek aan controle bij ingestorte parkeergarage

17 juni, 11:43

Nieuwegein wist niet van veranderingen in bouw ingestorte parkeergarage

17 juni, 10:59

Focus on Impact en Qonnected Logistics werken samen aan ontwikkeling stadslogistieke hubs

16 juni, 2:15
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan