Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, Utrecht
Copyright: Luuk Kramer
Anatomiegebouw, interieur appartementen
Copyright: Carine Hekker
Anatomiegebouw, interieur appartementen
Copyright: Carine Hekker
Anatomiegebouw souterrain
Copyright: Marcel Martensen Architect
Anatomiegebouw begane grond
Copyright: Marcel Martensen Architect
Anatomiegebouw begane grond entresol
Copyright: Marcel Martensen Architect
Anatomiegebouw 1e verdieping
Copyright: Marcel Martensen Architect
Anatomiegebouw dwarsdoorsnede
Copyright: Marcel Martensen Architect
Anatomiegebouw langsdoorsnede
Copyright: Marcel Martensen Architect

Met restauratie en transformatie door Marcel Martensen herleeft Anatomiegebouw

23 mei 2019, 13:29
Na een omvangrijke restauratie en transformatie heeft het markante Anatomiegebouw in Utrecht voor een groot deel zijn oorspronkelijke functie en glorie terug. Marcel Martensen Architect heeft bovendien een woonfunctie ingepast op plekken waar het gebouw zich daarvoor leende.

Het imposante Anatomiegebouw in Utrecht is in 1921 opgeleverd als onderdeel van de Rijks Veeartsenijschool. Het gebouw is door Joseph Crouwel – tevens bekend als architect van het Hoofdpostkantoor aan de Neude en de Kliniek voor Kleine Huisdieren aan de Dekhuyzenstraat in Utrecht – ontworpen in de stijl van de Amsterdamse School.

Zowel het exterieur als het interieur is gedecoreerd met tufstenen dierenkoppen van de hand van beeldhouwer H.A. van den Eijnde. De ruimten in het gebouw zijn gegroepeerd rondom een twee verdiepingen hoge centrale hal met een rondbogig glas-in-looddak.

Het anatomisch theater en de snijzaal zijn ondergebracht in een halfronde uitbouw op het noorden. Hier heersen de juiste licht- en temperatuurcondities voor het werken met kadavers. Het gebouw blijft als Veterinair Anatomisch Instituut in gebruik tot 1988, wanneer de Faculteit Diergeneeskunde naar De Uithof verhuist.

Oorspronkelijke functie
Het gebouw werd vervolgens voor verschillende doeleinden gebruikt, maar raakte bouwkundig in verval, vertelt architect Marcel Martensen. In opdracht van AST Beheer werkt zijn bureau van 2015 tot en met 2018 aan het herstel, samen met “bevlogen bouwers”, aldus Martensen.

Na de restauratie heeft een groot deel van het gebouw zijn oorspronkelijke educatieve functie terug als plek voor scholing, nascholing, workshops en trainingen. De centrale hal functioneert weer als hart van het gebouw en het anatomisch theater en de snijzaal herleven met moderne middelen, legt Martensen uit.

Naadloze aansluiting
Marcel Martensen Architect heeft zoveel mogelijk de oude structuur en materialen teruggebracht. Het glas-in-lood, een groot deel van de bakstenen en de houtconstructie zijn hersteld. Elementen die aan de historische functie herinneren zijn gerestaureerd en hebben een prominente plek in het gebouw gekregen. Veel aandacht is bijvoorbeeld ook besteed aan de restauratie van de dierkoppen.

Nieuwe toevoegingen, zoals de natuurstenen balie in de entreehal en andere maatwerkmeubels, zijn naadloos in de bestaande architectuur gevoegd. Met het oog op de nascholingsactiviteiten is in het souterrain van het Anatomiegebouw een restaurant gerealiseerd.

Woonruimte ingepast
Met tien appartementen is ook een nieuwe functie in het gebouw ingepast. De woonruimten zijn gerealiseerd in delen van het gebouw die zich daar goed voor lenen.

“In de nieuwe hoedanigheid is het Anatomiegebouw een eerbetoon aan de bijzondere band die de diergeneeskunde en de stad Utrecht met elkaar hebben”, zegt Martensen. De zorgvuldige restauratie en gedeeltelijke transformatie is ook een eerbetoon aan de architectuur van Joseph Crouwel.

Het gebouw is opgenomen in het Jaarboek Architectuur in Nederland 2018-2019. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Cityförster, PosadMaxwan en gemeente Rotterdam presenteren onderzoeksproject over Carbon-Based Urbanism

Gisteren, 17:30

Expositie over Vlaams Bouwmeesterschap bOb van Reeth

Gisteren, 13:49

BDP ontwerpt multifunctionele accommodatie in Gorssel

Gisteren, 12:26

Provast kondigt bouwstart toren naast centraal station van Rotterdam aan

Gisteren, 10:48

EIB-directeur: bouw krijgt probleem als personeelstekort blijft

Gisteren, 14:30

Frustratie Zeeland over uitblijven verbetering spoor naar Gent

Gisteren, 11:57

Nieuwe architect-partners bij RoosRos Architecten

Gisteren, 11:03

Warmtepomp moet goedkoper worden voor sociale huurwoningen

26 januari, 4:15

Nog drie tot zes miljard euro nodig voor doortrekken Noord-Zuidlijn

26 januari, 12:07

Noordzeelanden willen gezamenlijke windmolenparken bouwen

26 januari, 10:27
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan