Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Copyright: Kim Zwarts
Plus Ultra: een uitnodiging tot synergie en innovatie
12 april 2016, 10:20
Het nieuwe bedrijfsverzamelgebouw en incubator Plus Ultra op de universiteitscampus van Wageningen biedt ruimte aan startende en kennisintensieve technologische bedrijven. Het ontwerp van
Wiegerinck architectuur stedenbouw
stimuleert synergie en samenwerking.
Opdrachtgever Kadans Science Partner wil met Plus Ultra (‘steeds verder’) startende en kennisintensieve bedrijven in de agro- en food-industrie een plek voor onderzoek en open innovatie bieden. Het gebouw biedt op ruim 7.700 m2 onderdak aan kantoren, laboratoria, zogenoemde pilothallen en diverse ontmoetingsruimten.
Het ruimtelijk ontwerp van Wiegerinck richt zich op synergie, ontmoeting, samenwerking en open innovatie. Openheid en zichtbaarheid moet de gebruikers van het gebouw uitnodigen om kennis te delen en samen te werken aan nieuwe ontwikkelingen.
Concentrisch
Met het oog op de gewenste synergie ligt centraal in de nagenoeg vierkante plattegrond een atrium. Aan dit kloppend hart van het gebouw liggen, verspreid over de vijf bouwlagen, diverse ontmoetingsruimten, vergaderplekken, pantry’s, flexwerkplekken en een aantal bedrijfsloketten om de startende bedrijven te ondersteunen.
Deze ruimtes vormen samen een binnenring. Gescheiden door een omlopende gang ligt de meer besloten buitenring. Deze ring langs de buitengevel is geschikt voor een gemengd programma van laboratoria en kantoren, die op flexibele en modulaire wijze zijn in te passen.
Startende bedrijven hebben de behoefte om enerzijds kennis te delen en anderzijds, waar nodig, onderzoeksactiviteiten af te schermen. De scheiding tussen de openbare binnenring en de meer besloten buitenring komt tegemoet aan deze wens.
In het atrium wentelt een ranke houten trap van atriumgevel naar atriumgevel omhoog. De trap komt per verdieping aan op een dubbelhoge, met hout afgewerkte ontmoetingsruimte, die in open verbinding staat met het centrale atrium. “Vanuit het atrium gezien draaien de trap en hoge ontmoetingsruimten zich zo spiraalsgewijs omhoog de ruimte in”, aldus de architecten. “Plus Ultra.”
Maatsystematiek
Aan het ontwerp ligt een heldere maatsystematiek ten grondslag. Wiegerinck heeft de plattegronden consequent uitgewerkt op een stramien van 3,6 meter. Deze maat is overal verdeeld in penanten van 0,9 meter met daartussen 2,7 meter brede openingen.
Verticaal bestaat het gebouw uit verdiepingen van 4 meter hoog. Dit is onderverdeeld in vloeren van 40 cm dik, 60 cm ruimte voor technische voorzieningen en 3 meter vrije hoogte.
De harmonische maatvoering is in alle binnen- en buitengevels duidelijk afleesbaar en beeldbepalend gemaakt middels gevelsprongen van 5 cm diep, zodat het gebouw per verdieping naar boven toe uitdijt. Zo refereert het gebouw ook in zijn uiterlijke verschijningsvorm aan zijn naam Plus Ultra en de innovatie die het gebouw wil faciliteren.
Materiaal
Het materiaalgebruik is met beton, hout, glas en metaal ingetogen. Het casco vormt waar mogelijk meteen de afwerking. Enkel de centrale trap en de ontmoetingsruimten kregen een houten bekleding als warm en verzachtend tegenwicht voor het beton. Tegelijkertijd zijn achter de houten wandbekleding installaties weggewerkt.
De gevels zijn uitgevoerd in behandeld Douglas-hout en geanodiseerde kozijnen. Ranke houten lamellenschermen beperken de directe zoninval en fungeren tevens als zichtfilter tussen (de laboratoriumopstellingen) binnen en buiten.
Verticale houten schermen, loodrecht op de ramen, beperken bij de oost- en westgevel de opwarming door de laagstaande zon. Op de zuidgevel zijn de schermen als luifels vormgegeven om de hoogstaande zon te weren zonder het uitzicht te belemmeren. De noordgevel, zonder zonbelasting, is vlakker uitgevoerd.
Excellent
Het ontwerp van Plus Ultra is BREEAM-NL Excellent gecertificeerd; het uitvoeringscertificaat wordt naar verwachting op korte termijn afgegeven.
Het gebouw scoort bouwkundig hoog op het vlak van materiaalgebruik, daglichttoetreding, programmatische flexibiliteit en passieve zonwering, zo geeft het architectenbureau aan. Ook met betrekking tot installatietechniek heeft Wiegerinck tal van duurzame oplossingen toegepast.
Plus Ultra is een van de genomineerden voor Beste Gebouw van het Jaar 2016.
Trefwoorden
incubator
plus ultra
wiegerinck architectuur stedenbouw
wageningen campus
bedrijfsverzamelgebouw
beste gebouw van het jaar
breem-nl excellent
kadans science partner
wageningen
Locatie
Best gelezen
1
Plan voor nieuwe buurt op plek hoofdkantoor ABN AMRO op de Zuidas
vrijdag, 10 oktober
2
Flat Amsterdam-Noord 'aangekopt' met 53 seniorenwoningen
donderdag, 9 oktober
3
‘Alexander Straub zet grote groep vakgenoten weg als niet-relevant’
vrijdag, 10 oktober
4
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
maandag, 13 oktober
5
ECHO Urban Design en Studio RAP maken winnend ontwerp voor herontwikkeling in Vlissingen
donderdag, 9 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Wageningen Campus krijgt verzamelgebouw met houten constructie
30 april 2024
Plus Ultra Amsterdam beleeft officiële opening
12 februari 2024
UZ Leuven bouwt groot oncologiecentrum
7 september 2016
Campus Plaza Wageningen officieel geopend
13 oktober 2016
Ontwerp Global Foods Innovation Centre onthuld
27 juni 2017
Nieuwe associate-partners voor Wiegerinck
31 januari 2018
Gebouw Helix op Wageningen Campus geopend
29 november 2016
Contact met buurt en natuur voor dementerenden
21 juli 2016
Nieuw hart revitaliseert Laurentius Ziekenhuis
14 maart 2016
Acht genomineerden Beste Gebouw van het Jaar
30 maart 2016
Wiegerinck ontwerpt laboratoriumgebouw KU Leuven
12 november 2015
Wiegerinck presenteert ontwerp voor VUmc
21 januari 2016
BREEAM Excellent voor Van der Valk Nijmegen
5 mei 2017
Wiegerinck verbindt verpleeghuis voor dementie met de wijk
9 oktober 2018
Wageningen UR bouwt nieuw bedrijfsverzamelgebouw
31 mei 2019
Bedrijfsverzamelgebouw Plus Ultra II opgeleverd
25 mei 2020
Cepezed ontwerpt lab- en kantoorgebouw voor nieuw Medical Business Park Amsterdam
16 februari 2021
Onderwijsgebouw Aurora op campus Wageningen UR geopend
1 oktober 2021
Bouw Plus Ultra op Utrecht Science Park van start gegaan
25 april 2023
Wageningen Campus krijgt verzamelgebouw met houten constructie
30 april 2024
Plus Ultra Amsterdam beleeft officiële opening
12 februari 2024
UZ Leuven bouwt groot oncologiecentrum
7 september 2016
Campus Plaza Wageningen officieel geopend
13 oktober 2016
Ontwerp Global Foods Innovation Centre onthuld
27 juni 2017
Nieuwe associate-partners voor Wiegerinck
31 januari 2018
Gebouw Helix op Wageningen Campus geopend
29 november 2016
Contact met buurt en natuur voor dementerenden
21 juli 2016
Nieuw hart revitaliseert Laurentius Ziekenhuis
14 maart 2016
Acht genomineerden Beste Gebouw van het Jaar
30 maart 2016
Wiegerinck ontwerpt laboratoriumgebouw KU Leuven
12 november 2015
Wiegerinck presenteert ontwerp voor VUmc
21 januari 2016
BREEAM Excellent voor Van der Valk Nijmegen
5 mei 2017
Wiegerinck verbindt verpleeghuis voor dementie met de wijk
9 oktober 2018
Wageningen UR bouwt nieuw bedrijfsverzamelgebouw
31 mei 2019
Bedrijfsverzamelgebouw Plus Ultra II opgeleverd
25 mei 2020
Cepezed ontwerpt lab- en kantoorgebouw voor nieuw Medical Business Park Amsterdam
16 februari 2021
Onderwijsgebouw Aurora op campus Wageningen UR geopend
1 oktober 2021
Bouw Plus Ultra op Utrecht Science Park van start gegaan
25 april 2023
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Nieuwe editie van DigiBouw vindt plaats op 19 en 20 november in Utrecht
1 uur geleden
AI, robotisering, parametrisch ontwerpen en bouwen, verandermanagement, veiligheid, open standaarden, BIM, slimme bouwlogistiek, CO2-reductie op de bouwplaats… dat zijn de thema’s die aan bod komen bij DigiBouw.
David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid
Gisteren, 16:04
Het duurzame kantoorproject Orchard van David Chipperfield Architects is de meest recente toevoeging aan de ontwikkeling van de wijk Nieuw Zuid aan de Antwerpse Schelde.
Daan Zandbelt wordt nieuwe Spoorbouwmeester
Gisteren, 14:31
Per 1 januari volgt hij Marianne Loof op in die rol. Zandbelt is partner bij architectenbureau De Zwarte Hond en was van 2016 tot 2020 Rijksadviseur Stad en Infrastructuur.
Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid
Gisteren, 11:58
Het bestaande gebouw is naar ontwerp van Office Winhov zoveel mogelijk gerestaureerd, nieuwe toevoegingen zijn zichtbaar gemaakt door hedendaagse materialen en proporties.
Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025
Gisteren, 15:19
De architect en oprichter van Afarai won de belangrijkste kunstprijs van de hoofdstad in de categorie Bewezen Kwaliteit.
Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder
Gisteren, 10:49
De vrije sector huurmarkt zit nog altijd ‘compleet op slot’, meldt woningplatform Pararius op basis van cijfers over het derde kwartaal.
PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg
14 oktober, 2:42
In de nieuwe versie van het zogeheten Nationaal Programma Circulaire Economie staan ‘vooral veel intenties en plannen’, schrijft het planbureau.
Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen
14 oktober, 10:24
De klimaatverandering versnelt en de biodiversiteit gaat hard achteruit, terwijl er volgens de WKR steeds meer van de bossen en bodems wordt gevraagd.
'Helft investeerders spendeert opbrengsten verkochte huurhuizen in buitenland'
13 oktober, 2:41
Bijna de helft van de vastgoedinvesteerders die in Nederland huurwoningen van de hand doen, investeert de opbrengsten liever in het buitenland.
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
13 oktober, 11:16
De Duitse plannen voor honderden miljarden aan bouwinvesteringen zetten Nederland klem, waarschuwt ABN AMRO.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur