Bouwproces eco-woningen verfilmd

20 februari 2009, 14:30
Begin dit jaar zijn vier Eco-woningen in Hellevoetsluis opgeleverd naar ontwerp van Origins Architecten. Van het ingewikkelde bouwproces, inclusief het faillissement van de aannemer, is een film gemaakt. 25 februari zal deze film vertoond worden aan minister Cramer van VROM. Origins architecten noemt de gerealiseerde woningen “esthetisch en ecologisch misschien minder ambitieus” dan haar eigen ontwerp, maar is toch blij dat de huizen gerealiseerd zijn.

In 2000 besloot de gemeente Hellevoetsluis dat zij koploper wilde worden op het gebied van klimaatbeleid. Om deze reden werd een marktconform voorbeeldproject gestart. Eind 2003 won Origins Architecten uit Rotterdam de eerste prijs in een door de Senter NOVEM (Nederlandse Organisatie voor Energie en Milieu) uitgeschreven prijsvraag voor het ontwerp van een extreem energiezuinige woning. Dit winnende concept was gebaseerd op eeuwenoude bouwtechnieken en bleek ideaal om in te zetten als voorbeeldproject in de gemeente Hellevoetsluis. Het concept van Origins Architecten werd door het bureau uitgewerkt in een specifiek ontwerp dat de hoogste scores moest halen op milieuthema’s zoals energie, water, bouwafval en binnenklimaat. In de ontwerpfase haalde het ontwerp voor de woningen met 2 verschillende rekenmethodes zelfs de allerhoogste scores ooit geregistreerd in Nederland en met een EPC van 0,35 kreeg de gemeente zijn eerste A++ energielabel. (EPC, de Energie Prestatie Coëfficiënt is een waarde die aangeeft hoe energie-efficiënt een gebouw is). Veel van het werk werd in de fabriek geprefabriceerd zodat het hele jaar door in een schone omgeving gewerkt kon worden. Alle wanden, vloeren en daken werden vervolgens in 2 dagen per woning neergezet.

Na het bereiken van het hoogste punt, stagneerde het bouwproces echter langzamerhand, totdat deze bekend maakte failliet te zijn. Het bouwproces werd overgenomen door een Garantie en Waarborg instituut en zowel de architect als de projectontwikkelaar werden van de bouwplaats geweerd. Ondanks de op zijn moeizame relatie tussen architect en de nieuwe aannemer zijn de beoogde ambities ruimschoots gehaald. Volgens Origins architecten blijkt hieruit dat duurzaam en gezond bouwen staat of valt met een goed integraal ontwerpconcept en niet met het opplakken van allerlei technische hoogstandjes.

Recentelijk zijn de beelden geschoten voor een korte film die inzichtelijk moeten maken wat de lessen zijn die geleerd kunnen worden uit dit langdurige, maar uiteindelijk succesvolle project. De film wordt op 25 februari aan minister Cramer van VROM getoond.

Bron: ORIGINS architecture.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Kraaijvanger Architects aan de slag met renovatie Station Zuidplein

24 december, 9:00

Concrete ontwerpt woongebouw in Philadelphia met gevelkunst door tattoo-artist Henk Schiffmacher

23 december, 12:00

Rotterdamse Academie van Bouwkunst stelt twee curatoren aan om thematische lijnen te ontwikkelen

22 december, 11:20

Den Haag ziet ruimte voor meer woningen in gebied Laakhavens-Hollands Spoor

19 december, 3:15

Fijne feestdagen en een gelukkig, gezond en succesvol 2026!

24 december, 1:00

Provincie Zuid-Holland: stroom van zee via Hoek van Holland naar Rotterdamse haven

23 december, 5:00

DNR geactualiseerd naar hedendaagse praktijk

19 december, 4:03

Inschrijving voor tiende editie Architectuurprijs Nijmegen geopend

19 december, 1:17

Tweede Kamer schuift aanpassing huurwet door naar nieuw kabinet

19 december, 9:13

Faillissement V&D laat nog altijd sporen na in winkelgebieden

18 december, 12:03
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan