De tien belangrijkste architecten volgens Forbes

22 november 2005, 17:00
Het Amerikaanse zakenblad Forbes heeft een lijst samengesteld met tien architecten die het meest invloedrijk zijn op het ‘landschap’ van de Verenigde Staten. Aanleiding is de enorme omzetstijging bij leden van het Amerikaans architectuurinstituut (AIA) in de afgelopen drie jaar. Rem Koolhaas ontbreekt, maar hij wordt wel expliciet genoemd als iemand die in overweging was genomen.

Het blad Forbes is beroemd vanwege de publicatie van de lijst van rijkste Amerikanen (de Forbes 400), maar het zag aanleiding om de aandacht eens te verleggen naar architectuur. Sinds 2002 is de omzet van de gezamenlijke AIA-leden gestegen van 25,5 miljard naar een bedrag tussen de 27 en 28 miljard dollar dit jaar. Daarnaast constateert het blad dat er geen eind komt aan de stroom van ‘durvende dromers’ die de architectuurschool verlaten. Er is momenteel een ongekend aantal van 91.000 architecten aan het werk in de VS.

Genoeg reden voor de redactie om eens te kijken wie de tien meest invloedrijke architecten zijn op het uiterlijk van het Amerikaanse ‘landschap’. Ze heeft daarbij gekeken naar hun belangrijkste werken, toegekende prijzen en verschillende andere factoren. Op dat laatste punt is Rem Koolhaas gestrand. Hij werd wel bij wijze van verontschuldiging nog genoemd (samen met Cesar Pelli en Robert A.M. Stern) als een belangrijk kandidaat, maar werd om ‘one reason or another’ buiten de top 10 gelaten. Koolhaas heeft onder meer de Seattle Public Library en enkele bouwwerken voor Prada vervaardigd.

Geen Hollandse glorie, maar wel een fraaie lijst. Frank Gehry ontbreekt uiteraard niet. Deze Amerikaan is de belangrijkste architect van het deconstructivisme en werd onderscheiden met de meest prestigieuze prijzen. Verder is er een plaatsje ingeruimd voor de andere Amerikaanse topper Richard Meier en de ‘transportarchitect’ Santiago Calatrava. Hij heeft zijn golvende, asymmetrische stijl toegepast op meer dan vijftig bruggen en openbare werken. Verrassender zijn de namen van Greg Lynn en Rick Harlan Schneider. Zij dragen volgens Forbes bij aan hoe de toekomst van architectuur eruit gaat zien. Zaha Hadid was de eerste vrouw die de Pritzker Prize won, en de enige die genoemd wordt bij de ‘beste tien’.

De lijst:

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Transformatie cementfabriek tot wijk door MVRDV in Shanghai voltooid

8 augustus, 9:07

Honderd jaar oud lyceumgebouw in Roosendaal vernieuwd tot flexibele leeromgeving

7 augustus, 12:07

Architectenweb Sportzomer: Niels Baljet loopt marathons en is Nederlands kampioen trailrunning

6 augustus, 9:16

De August: sociale woningbouw met luxe uitstraling in Overhoeks

5 augustus, 9:24

Internationaal Gerechtshof oordeelt dat landen schade aan klimaat moeten voorkomen

25 juli, 10:06

Jan Peter Legtenberg nieuwe algemeen directeur KuiperCompagnons

24 juli, 11:25

Helft arbeidsmigranten platteland na zes jaar nog in Nederland

23 juli, 11:06

Zoetermeer wil brug over spoor en A12 renoveren

22 juli, 11:59

Aanpak Zuid-Hollandse verkeersader kost tientallen miljoenen meer

21 juli, 12:29

Hermans kiest Schiermonnikoogroute voor stroomkabel naar Noordzee

18 juli, 11:09
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan